Ο Λεβαδειακός χρυσή νίκη 1-0 τον Ιωνικό με γκολ του Δούμτσιου στο 31΄

Πολύτιμη νίκη στη μάχη για την παραμονή του πέτυχε ο Λεβαδειακός που λύγισε 1-0 τον Ιωνικό με γκολ που πέτυχε ο Κώστας Δούμτσιος με υπέροχο «σκάψιμο» πάνω από τον Χουτεσιώτη στο 31ο λεπτό.

Η ομάδα της Βοιωτίας έφθασε τους 11 βαθμούς, αφήνοντας τον Ιωνικό στον… βυθό της βαθμολογίας και στην τελευταία θέση με 8 πόντους.

Μοιραίος για την ομάδα της Νίκαιας ο Έας Άοσμαν, ο οποίος «σπατάλησε» τουλάχιστον τέσσερις καλές στιγμές για την ισοφάριση στο δεύτερο ημίχρονο…

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Ιωνικό από τη μία να προσπαθεί να επιβάλλει τον ρυθμό του, και τον Λεβαδειακό από την άλλη να δίνει χώρο στους αντιπάλους, πιέζοντας ψηλά τις γραμμές των φιλοξενούμενων.

Στο 18’, ο Μουτίνιο εκτέλεσε… έξυπνα φάουλ στην κάτω δεξιά γωνία, με τον Χουτεσιώτη να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ. Η «απάντηση» του Ιωνικού ήρθε άμεσα, καθώς τέσσερα λεπτά αργότερα και μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Λεβαδειακού, ο Στογιάνοβιτς είπε «όχι» σε κοντινή κεφαλιά του Ιωαννίδη.

Δευτερόλεπτα αργότερα, η ομάδα του Γιασμινκο Βέλιτς… άγγιξε το γκολ, με τον Βρακά να βγαίνει «φάτσα» με το τέρμα, όμως το τετ-α-τετ του έβγαλε με απίστευτη επέμβαση ο Χουτεσιώτης! Στο 25’, ο Λοβέρα βρήκε με κάθετη μπαλιά τον Άοσμαν, με το σουτ του επιθετικού από τη Συρία να φεύγει λίγο πάνω από την εστία.

Τελικά, ότι δεν μπόρεσαν να κάνουν νωρίτερα οι Μουτίνιο και Βρακάς, πέτυχε στο 31ο λεπτό ο Δούμτσιος, εξαργυρώνοντας έτσι το καλό δεκάλεπτο του Λεβαδειακού στο ματς. Μετά από κόρνερ του Ιωνικού, η ομάδα της Βοιωτίας βγήκε ταχύτατα στην κόντρα επίθεση, με τον Μεχία να τροφοδοτεί τον 25χρονο μεσοεπιθετικό, ο οποίος από θέση πλάγια αριστερά έπιασε ένα «σκαφτό» πλασέ για το 1-0!

Μάλιστα, εννέα λεπτά αργότερα, ο Λεβαδειακός λίγο έλειψε να κάνει το 2-0 σε φάση «καρμπόν» με αυτή του γκολ, με τον Χουτεσιώτη να πραγματοποιεί μία ακόμα εντυπωσιακή επέμβαση σε τετ-α-τετ του Μουτίνιο.

Διαφορετικό το σκηνικό στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, με την ομάδα της Νίκαιας να μπαίνει αποφασισμένη να ελέγξει τον ρυθμό και να ξαναμπεί στη διεκδίκηση του ματς. Στο 46′, ο Άοσμαν «σπατάλησε» καλή στιγμή μετά από γύρισμα του Μύγα. Τέσσερα λεπτά αργότερα, και πάλι ο Σύριος έκανε αισθητή την παρουσία του, με την κεφαλιά του ωστόσο να περνάει λίγο πάνω από την εστία του Στογιάκοβιτς.

Η… ατυχία του Άοσμαν συνεχίστηκε και στο 65ο λεπτό, καθώς με νέο «τσαφ» από πλεονεκτική θέση, σπατάλησε μία ακόμα καλή στιγμή για τον Ιωνικό. Και ενώ ο σύλλογος της Νίκαιας έδειχνε να έχει φέρει το ματς στα μέτρα του και να πιέζει για την ισοφάριση, ήρθε η αποβολή του Τσίμπσαχ στο 73′ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Λεβαδειακός κέρδισε μέτρα στο γήπεδο, άγγιξε δις το 2-0, αρχικά στο 76′ με τρομερή εκτέλεση του Βρακά που έβγαλε ο Χουτεσιώτης, και εν συνεχεία στο 82′ με το σωτήριο τάκλιν του Σόουζα στο πλασέ του Δούμτσιου μέσα από τη μικρή περιοχή!

Ο Ιωνικός είχε την στιγμή του να «κλέψει» τον βαθμό, με την κεφαλιά του Σόουζα να μπλοκάρεται από τον Στογιάνοβιτς στην τελευταία φάση του ματς (90+6′).

Παράπονα απ’ τον Σιδηρόπουλο (Δωδεκανήσου) έχει ο Ιωνικός.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιάσμινκο Βέλιτς, 4-3-3): Στογιάνοβιτς, Κωνσταντινίδης (62′ Τζημόπουλος), Βήχος, Τσάπρας, Μπάχανακ, Μεχία, Νίκας (62′ Τορό), Χάμοντ, Βρακάς, Δούμτσιος (89′ Τσιριγώτης), Μουτίνιο.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός, 4-2-3-1): Χουτεσιώτης, Μύγας, Ρομαό, Σόουζα, Σάκιτς, Αντούνες (46′ Μασάς), Τσίμπσαχ, Άοσμαν, Φαντιγκά, Λοβέρα, Ιωαννίδης (70′ Ελευθεριάδης).