Ο Λεβαδειακός έφθασε στην πρώτη του νίκη 2-1 τον Ατρόμητο

Ψυχωμένος ο Λεβαδειακός, πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Γιάσμινκο Βέλιτς περιόρισε τον Ατρόμητο επιθετικά, δεν πτοήθηκε από το χαμένο πέναλτι του Μουτίνιο και με λυτρωτή τον Σκβάρκα, πήρε το παρθενικό του τρίποντο στο πρωτάθλημα επικρατώντας 2-1.

Οι Βοιωτοί έφτασαν τους 6 βαθμούς και άφησαν τελευταίο τον Ιωνικό με 4, ενώ ο Ατρόμητος έμεινε στην 8η θέση και στους 11 πόντους.

Πιο καλά μπήκε ο Λεβαδειακός στο ματς, απειλούσε περισσότερο, με τον Ατρόμητο να παίζει κυρίως στις αντεπιθέσεις. Η πρώτη καλή στιγμή άνηκε στους γηπεδούχους και ήρθε στο 12ο λεπτό, όταν ο Νίκας έκανε σουτ από κοντά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Ο ίδιος παίκτης τέσσερα λεπτά αργότερα απείλησε ξανά, με το σουτ να περνάει πάνω από την εστία του Γιαννιώτη.

Η ομάδα του Γιασμίνκο Βελιτς είχε την κατοχή της μπάλας και έπαιζε καλύτερα, με αποτέλεσμα το γκολ να έρθει στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Νίκας με εκπληκτική κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή νίκησε τον Γιαννιώτη για το 1-0.

Στην συνέχεια του παιχνιδιού, ο Σουάρεθ απείλησε με δυο κεφαλιές μετά από κόρνερ για τον Ατρόμητο, ωστόσο μέχρι το σφύριγμα του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι.

Ο Ατρόμητος μπήκε… μεταμορφωμένος στο δεύτερο ημίχρονο και απειλούσε τον Λεβαδειακό συνεχώς. Στο 48’ οι Περιστεριώτες είχαν μια μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Κουέν έκανε την σέντρα στον Ρομπάιγ, αλλά το σουτ που έκανε πέρασε ξυστά από την εστία του Μάρκοβιτς.

Στο 54’ ο Ατρόμητος είχε ακόμη μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία όταν ο Ντε Μποκ έκανε την σέντρα από τα αριστερά, αλλά οι Κιάρτανσον και Κλωναρίδης δεν μπόρεσαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα!

Στην συνέχεια ήρθε η σειρά του Λεβαδειακού να απειλήσει, όταν ο Χάμοντ έβγαλε στον Μουτίνιο στο 63’, αλλά το σουτ του τελευταίου σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Γιαννιώτη. Ο Ατρόμητος είχε πάντως το μομέντουμ και η υπεροχή του μετουσιώθηκε σε γκολ, με τον Ρομπάιγ να σκοράρει με τρομερό σουτ για το 1-1.

Το ματς στη συνέχεια πήρε… άγρια ομορφιά, η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω, με τον Λεβαδειακό να κερδίζει πέναλτι σε μαρκάρισμα του Χατζηϊσαΐα στον Μουτίνιο. Ο ίδιος παίκτης ανέλαβε την εκτέλεση αλλά τον «σταμάτησε» το δοκάρι (74’). Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν ιδιαίτερα και πέντε λεπτά αργότερα βρήκαν το γκολ, που εν τέλει τους χάρισε τη νίκη με τον Τσάπρα να «φτιάχνει» το 2-1 του Σκβάρκα.

Ο Διαμαντόπουλος είχε καλή διαιτησία, δίνοντας σωστά το πέναλτι υπέρ του Λεβαδειακού.

Λεβαδειακός: Μάρκοβιτς, Τσάπρας, Βινίσιους, Λιάγκας, Βρακάς (87’ Τζημόπουλος), Μπαχανάκ, Νίκας, Μεχία (56’ Σκβάρκα), Μουτίνιο, Χάμοντ, Πέτρε (56’ Λούα Λούα).

Ατρόμητος: Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Χατζηισαϊας, Σουάρεθ, Ντε Μποκ, Έρλινγκμαρκ (63’ Φριτζόνσον), Γκονζάλες, Κουέν (84’ Κωτσόπουλος), Κλωναρίδης, Ρομπάιγ, Κιάρτανσον (63’ Τζαβίδας).