Ο Λεβαδειακός φαβορί για την άνοδο νίκησε 1-0 στη Βέροια.

Ο Λεβαδειακός επικράτησε 1-0 της Βέροιας εκτός έδρας και πήρε προβάδισμα για την απευθείας άνοδο στη Super League 1.

Η Βέροια μπήκε πιο επιθετικά και στο πρώτο δεκάλεπτο είχε δύο καλές φάσεις. Στο 4’ ο Πασάς έστειλε την μπάλα λίγο έξω μετά τη σέντρα του Γιακουμάκη και την παρέμβαση του Πεταυράκη που του έστρωσε με το κεφάλι. Στο 10’ ο Μούργος έκανε επικίνδυνη σέντρα-σουτ και ο Μάρκοβιτς έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ.

Ακολούθησε ένα διάστημα δίχως κάποια αξιοσημείωτη φάση, αλλά με τη Βέροια να έχει την μπάλα στα πόδια. Μάλιστα, το ποσοστό έφτασε στο 59%-41%, ενώ το παιχνίδι άρχισε να γίνεται πιο σκληρό. Στο 35’ οι φιλοξενούμενοι φώναξαν για πέναλτι, με την μπάλα να βρίσκει στον αγκώνα του Πεταυράκη έπειτα από γύρισμα του Κωνσταντινίδη μέσα στην περιοχή, αλλά το χέρι ήταν κολλητό στο σώμα. Οι Βοιωτοί είχαν κύριο εκφραστή των επιθετικών προσπαθειών τους τον Μυτίδη στο πρώτο μέρος, με κορυφαία φάση να είναι η κεφαλιά στο 41’, με την οποία έστειλε την μπάλα ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βελλίδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο και μετά από ένα αναγνωριστικό τέταρτο για τους «μονομάχους», ο Λεβαδειακός ευτύχησε να κάνει το 0-1 στο 59ο λεπτό, με τον Μυτίδη να περνά υπέροχη πάσα στον χώρο με αποδέκτη τον Πολέτο, ο οποίος με εξαιρετική κούρσα και όμορφο πλασέ άνοιξε το σκορ. Δέκα λεπτά αργότερα ο Πασάς είχε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση, με το σουτ του όμως να αποκρούεται σε κόρνερ από τον Μάρκοβιτς.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Βέροια βγήκε μπροστά και προσπάθησε να διασπάσει την αμυντική λειτουργεία των Βοιωτών, η οποία όμως ήταν πολύ καλά στημένη, ενώ ο Συμελίδης στο 91′ απώλεσε μεγάλη ευκαιρία ώστε να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, με τον Βελλίδη να του λέει «όχι από κοντά».

Το δεύτερο παιχνίδι που θα κρίνει την άνοδο είναι προγραμματισμένο για τις 15/5 στις 16:30.

Βέροια (Παύλος Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Πεταυράκης (Παπαχρήστος 86′), Σκόνδρας, Μαραγκός, Οικονόμου, Μούργος (Ορφανίδης 66′), Γαβριηλίδης (Mπλέτσας 66′), Γιακουμάκης, Κάτσε, Πασάς (Καπνίδης 86′)

Λεβαδειακός (Γιάννης Ταουσιάνης): Μάρκοβιτς, Μπαχανάκ, Χάμοντ (Συμελίδης 54′), Μεχία, Νίλι (Λιάγκας 82′), Πολέττο, Βήχος, Μυτίδης (Βρακάς 70′), Τζημόπουλος, Κωνσταντινίδης, Μουτίνιο (Δούμτσιος 70′)