Ο Λεβαδειακός σκόνταψε 1-1 στην Καλλιθέα με την Καλαμάτα ευνοημένη

Χωρίς νικητή (και με ευνοημένη την Καλαμάτα) έληξε το εξ αναβολής ντέρμπι της Super League 2. Η μαχητική Καλλιθέα έμεινε όρθια απέναντι στον Λεβαδειακό και απέδρασε με το 1-1 από τη Βοιωτία.

Οι πρωτοπόροι πήραν προβάδισμα μόλις στο 7’, έπειτα από ωραία ενέργεια και τελείωμα του Νίλι.

Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν και μπόρεσαν άμεσα ν’ απαντήσουν με συρτό σουτ του Ευαγγέλου, που κατέληξε στα δίχτυα δυο λεπτά αργότερα.

Ο Λεβαδειακός είχε την υπεροχή και την κατοχή της μπάλας, ωστόσο δεν μπόρεσε να φτιάξει καθαρές ευκαιρίες. Η Καλλιθέα απέσπασε τον σημαντικό βαθμό που την κρατάει σε απόσταση τεσσάρων πόντων από τους Βοιωτούς, οι οποίοι παραμένουν στην κορυφή, αλλά δεν αξιοποίησαν την ευκαιρία ν’ ανοίξουν τη διαφορά από τη δεύτερη Καλαμάτα.

Όσο για το εξ αναβολής παιχνίδι του άλλου ομίλου, ο Απόλλων Πόντου κατάφερε να λυγίσει τον Ολυμπιακό Βόλου με 1-0.

Παρά τις απουσίες τους, οι γηπεδούχοι βρήκαν το πολύτιμο γκολ με τον Εσουμά λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου (44’) και πήραν τελικά τη νίκη, με την οποία απομακρύνθηκαν κάπως από την επικίνδυνη ζώνη.