Ο Λιβάι Γκαρσία στο 92΄ ξέρανε τον Παναθηναϊκό και η ΑΕΚ με το 1-1 πάει Ευρώπη

Ο Λιβάι Γκαρσία στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ξέρανε τον Παναθηναϊκό, ισοφαρίζοντας 1-1 για την ΑΕΚ στο ντέρμπι του ΟΑΚΑ. Η Ένωση με το ισόπαλο αποτέλεσμα κράτησε την διαφορά των πέντε πόντων απ’ το τριφύλλι και με αυτό τον αέρα κρατάει διάπλατα ανοιχτό τον δρόμο προς την Ευρώπη. Η ΑΕΚ ήταν πολύ καλύτερη και το τελικό αποτέλεσμα την αδικεί.

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με τον Ιωαννίδη στο 36΄   αλλά για 3ο σερί ματς δεν κράτησαν το προβάδισμα. Στο β’  μέρος ο Παναθηναϊκός ήταν τραγικός, ενώ ο Σανκαρέ έδειξε πως δεν έχει θέση σε αυτή την ομάδα.

Η ΑΕΚ πάταγε καλύτερα στο γήπεδο από το ξεκίνημα, ωστόσο παρότι έφτανε με σχετική ευκολία στα όρια της περιοχής του Παναθηναϊκού, οι επιλογές στην τελική ενέργεια ήταν κακές. Αντίθετα ο Παναθηναϊκός απείλησε πρώτος, όταν ο Χουάνκαρ γέμισε στο 8′ με φάουλ μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ και ο Καρλίτος έπιασε μια χλιαρή κεφαλιά, την οποία απέκρουσε ο Τσιντώτας.

Ο Παναθηναϊκός περίμενε να χτυπήσει στην κόντρα και το κατάφερε με επιτυχία στο 36′. Ο Ανσαριφάρντ που μόλις είχε περάσει στο ματς στη θέση του τραυματία Ολιβέιρα «πούλησε» την μπάλα στο κέντρο. Οι πράσινοι έβγαλαν μια βαθιά μπαλιά στα δεξιά στον Καρλίτος, ο οποίος σέντραρε και ο Ιωαννίδης που ερχόταν σαν… τρέιλερ έπιασε την κεφαλιά νικώντας τον Τσιντώτα για το 0-1.

Η ΑΕΚ για ακόμα μια φορά πλήρωσε ακριβά την πρώτη της στιγμή αδράνειας. Την ίδια στιγμή μεσοεπιθετικά συνέχιζε να μην έχει ουσία και έμπνευση στο παιχνίδι της. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, ωστόσο, η Ένωση έχασε «χρυσή» ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια. Ο Σιμάνσκι σέντραρε και ο Αλμπάνης ανενόχλητος έπιασε την κεφαλιά, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω στον Διούδη που μπλόκαρε.

Τρία λεπτά μετά την έναρξη του πρώτου μέρους η ΑΕΚ είχε τη δεύτερη καλή της στιγμή στο παιχνίδι όταν η μπάλα στρώθηκε στον Βασιλαντωνόπουλο έξω από την περιοχή, αυτός έπιασε ένα δυνατό δεξί σουτ, η μπάλα βρήκε λίγο στο απλωμένο πόδι του Νιάς με τον Διούδη να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια. Η ΑΕΚ είχε κλείσει τον Παναθηναϊκό στα καρέ του πιέζοντας και κερδίζοντας στατικές μπάλες, χωρίς όμως να τις αξιοποιεί. Η πίεση της ΑΕΚ είχε γίνει ασφυκτική, με την Ένωση όμως να μην μπορεί να διασπάσει την πολυπρόσωπη πράσινη άμυνα. Στο 60′ ο Γαλανόπουλος βρήκε χώρο και έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή, με τον Διούδη όμως σε ετοιμότητα να αποκρούει.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Ανσαριφάρντ ανατράπηκε από τον Σάντσες με τον Χίγκλερ να δείχνει πέναλτι. Ωστόσο, ο Ολλανδός διαιτητής κλήθηκε στο VAR, τσέκαρε τη φάση, βλέποντας ότι η παράβαση είχε γίνει εκτός περιοχής. Έτσι άλλαξε την απόφασή του δίνοντας φάουλ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μάνταλος, με την μπάλα να βρίσκει την εξωτερική πλευρά των διχτύων. Αμέσως μετά και οι δύο προπονητές προχώρησαν σε αλλαγές. Ο Μπόλονι πέρασε στο ματς τους Αγιούμπ και Μακέντα, στις θέσεις των Σανκαρέ και Καρλίτος, ενώ ο Χιμένεθ αντικατέστησε τον Σιμάνσκι με τον Κρίστιτσιτς.

Ο Χιμένεθ τα έπαιξε όλα για όλα περνώντας και Μαχαίρα και Κοσίδη στο ματς αντί των Αλμπάνη και Γαλανόπουλου στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στο 84′ η ΑΕΚ έφτασε για ακόμα μια φορά μια ανάσα από το γκολ, με τον Γκαρσία να φεύγει στην κόντρα να μπαίνει στην περιοχή, όμως αντί να πασάρει σε αμαρκάριστους συμπαίκτες του σούταρε με τον Διούδη να τον σταματάει.

Η λύτρωση για την ΑΕΚ ήρθε στο 92′. Ο Μαχαίρας γέμισε στην περιοχή και ο Γκαρσία με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Διούδη ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Ο Ολλανδός Χίγκλερ έδειξε πέναλτι στην ανατροπή του Καρίμ από τον Σάντσες, ωστόσο κλήθηκε στο VAR και άλλαξε την απόφασή του καθώς η παράβαση ήταν εκτός περιοχής.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Λόπες, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Βασιλαντωνόπουλος, Σιμάνσκι (70′ Κρίστιτσιτς), Γαλανόπουλος (79′ Κοσίδης), Μάνταλος, Αλμπάνης (79′ Μαχαίρας), Λιβάι Γκαρσία, Ολιβέιρα (35′ Ανσαριφάρντ)

Παναθηναϊκός (Λάζολο Μπόλονι): Διούδης, Χουάνκαρ, Πούγγουρας, Βέλεθ, Σάντσες, Νιάς, Αλεξανδρόπουλος, Σανκαρέ (70′ Αγιούμπ), Βιγιαφάνιες, Ιωαννίδης (90′ Ενγκμπαγκοτό), Καρλίτος (70′ Μακέντα)