Ο Λιβάια έστειλε… ταμείο την ΑΕΚ (video)

Με δικό του γκολ οι «κιτρινόμαυροι» νίκησαν τον Παναιτωλικό με 1-0 για την 4η αγωνιστική της Super League 1

Ο Μάρκο Λιβάια πήρε την ΑΕΚ από το… χέρι και την έστειλε… ταμείο. Με δικό του γκολ (69′) οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν του Παναιτωλικού με 1-0 και κατέκτησαν τους τρεις βαθμούς, στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε το σημερινό (21/9) πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής στη Super League 1.

Οι φιλοξενούμενοι στο Αγρίνιο ήταν καλύτεροι από την αρχή του αγώνα αλλά δεν μπόρεσαν να προηγηθούν. Στην τελική προσπάθεια χαλούσαν ότι είχαν δημιουργήσει για να φτάσουν σε αυτή.

Όσο περνούσε η ώρα, οι «κιτρινόμαυροι» δεν έχαναν τον έλεγχο αλλά οι γηπεδούχοι βελτιώνονταν. Χωρίς, πάντως να καταφέρουν να απειλήσουν σοβαρά τον Μπάρκα.

Περίπου ίδια ήταν η εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο. Ως το 69ο λεπτό. Όταν ο Κροάτης δεν σπατάλησε την ευκαιρία που του έδωσε ο με την πάσα του ο Μάνταλος και με ωραίο σουτ διαμόρφωσε το 1-0.

Που έμελλε να είναι και το αποτέλεσμα του αγώνα. Αφού η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να διευρύνει το σκορ αλλά διαχειρίστηκε καλά την υπέρ της κατάσταση. Και ο Παναιτωλικός δεν της δημιούργησε σοβαρούς «πονοκεφάλους».

Με το τελευταίο τριπλό σφύριγμα του Τάσου Παπαπέτρου (Αθηνών) οι «κιτρινόμαυροι» πανηγύρισαν τη νίκη και το 3 στα 3 με τον Νίκο Κωστένογλου στον πάγκο. Και ετοιμάζονται, την επόμενη αγωνιστική, να υποδεχτούν τον ΠΑΟΚ. Αντίθετα, τα «καναρίνια» παραμένουν χωρίς βαθμό στο πρωτάθλημα.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κνετ, Μπάλμπι, Λουσέρο (76’ Καββαδίας), Ταχάρ (82’ Τσιγγάρας), Μάλης, Ντίαζ (86’ Μπαίροβιτς), Γκόμες Ντάλσιο, Σανιά, Γιοβάνοβιτς, Μοράρ, Αριγίμπι.

ΑΕΚ: Μπάρκας, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Παουλίνιο, Σιμόες, Κρίστιτσιτς (78’ Γαλανόπουλος), Λόπες, Μάνταλος (84’ Χουλτ), Αλμπάνης (65’ Γιακουμάκης), Λιβάγια.