Ο Λυκογιάννης κέρδισε τον Κυριακόπουλο στην Ιταλία

Η Μπολόνια του Μπάμπη Λυκογιάννη επικράτησε με το εμφατικό 3-0 της Σασουόλο του Γιώργου Κυριακόπουλου, παίρνοντας την τέταρτη νίκη της στα πέντε τελευταία παιχνίδια.

Ολοένα και ανεβαίνουν οι «ροσομπλού» που δείχνουν βελτιωμένοι και πιο αποτελεσματικοί μετά το κάκιστο ξεκίνημα στη σεζόν, με τους «νεροβέρντι» να μένουν για τέταρτο διαδοχικό ματς μακριά από τη νίκη.

Εξαιρετικός ο ρυθμός του αγώνα, με τη Σασουόλο να έχει την πρώτη μεγάλη φάση στο 25’ αλλά ο Σκορούπσκι σταμάτησε τον Πιναμόντι. Ότι δεν κατάφεραν να κάνουν οι φιλοξενούμενοι το έκαναν οι γηπεδούχοι πέντε λεπτά αργότερα, με τον Έμπισερ να σκοράρει για να δώσει το προβάδισμα στην Μπολόνια. Ένα σκορ που παρέμεινε ως το φινάλε του πρώτου μέρους αλλά άλλαξε λίγο μετά την επανέναρξη, με τον Αρναούτοβιτς να εκτελεί από θέση τετ-α-τετ τον Κονσίλι για το 2-0 στο 50ο λεπτό.

Οι «ροσομπλού» είχαν προβάδισμα ασφαλείας και έπαιζαν κλειστά, ψάχνοντας στην κόντρα το τρίτο γκολ. Το βρήκαν, αφού πρώτα ο Μπεράρντι σπατάλησε μια μεγάλη ευκαιρία, με τρομερό πλασέ του Φέργκιουσον στο 78’, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-0.