Ο «μάγος» Αζάρ και ο «γκαφατζής» Λένο έδωσαν την τέταρτη θέση στην Τσέλσι

Ένας Εντέν Αζάρ από άλλο πλανήτη οδηγεί την φετινή Τσέλσι στο αγγλικό πρωτάθλημα. Οι «μπλε» μπορεί να έχουν μείνει μακριά για την ώρα από τη διεκδίκηση του τίτλου, ωστόσο η 4η θέση αυτή τη στιγμή τους ανήκει δικαιωματικά.

Ειδικότερα, τους την έχει δώσει ο Βέλγος μεσοεπιθετικός (άμεση συμμετοχή (γκολ + ασίστ) ήδη σε 17 τέρματα της Τσέλσι), ο οποίος και κόντρα στην Μπράιτον για την 17η αγωνιστική έκανε ότι ήθελε.

Αρχικά, με απίθανη προσωπική ενέργεια (17’) σέρβιρε έτοιμο το 0-1 στον Πέδρο, που δεν είχε παρά να φυσήξει την μπάλα στα δίχτυα και λίγο μετά το ημίωρο (33’) έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με άψογο πλασέ έκανε το 0-2.

Τα πράγματα ωστόσο έγιναν περίπλοκα, όταν ο Μαρτς μείωσε σε 1-2 (66’) κόντρα στην ροή του ματς, ενώ ο ίδιος παίκτης λίγο αργότερα έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-2.

Παρ’ όλα αυτά, το τελικό σκορ δεν άλλαξε και η Τσέλσι κράτησε την πολύτιμη νίκη.

Στιγμές μετά πανηγύρισε και την ήττα της Άρσεναλ.

Το αήττητο 22 αγώνων κατέρρευσε στο «Σεντ Μέρις», με τη Σαουθάμπτον να επικρατεί των «κανονιέρηδων» με 3-2.

Μία τέλεια σέντρα του Τάργκετ και μία αργή αντίδραση του Κοσιελνί έφερε το 1-0 (20’), όμως παρά την άμεση απάντηση με υπέροχη κεφαλιά του Μχιταριάν (28’), οι φιλοξενούμενοι για πολλοστή φορά φέτος πήγαν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο από δεύτερο γκολ του Ινγκς με μία περίεργη ψηλοκρεμαστή κεφαλιά (44’, 2-1).

Η επανάληψη ξεκίνησε με… εκ νέου ισοφάριση. Ειδικότερα, το σουτ του Μχιταριάν κόντραρε στον Βέστεργκααρντ και έτσι ήρθε το 2-2 (53’).

Το παιχνίδι ωστόσο, το έκρινε ο Μπερντ Λένο με μία έξοδο του Μεσολογγίου, που επέτρεψε στον Όστιν με κεφαλιά να κάνει το 3-2, χαρίζοντας στους γηπεδούχους ένα «τρίποντο», το οποίο μετά από πολύ καιρό τους έβγαλε από την ζώνη του υποβιβασμού.

Και όχι μόνο αυτό…., καθώς πλέον 4η είναι μόνη της η Τσέλσι με 37 βαθμούς και 5η η Άρσεναλ με 34.