Ο Μακέντα εκτέλεσε τον Παναιτωλικό και το τριφύλλι νίκησε 2-0

Με πρωταγωνιστή τον Φεντερίκο Μακέντα ο Παναθηναϊκός νίκησε 2-0 τον Παναιτωλικό του Γιάννη Αναστασίου και ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας. Ο Ιταλός πέτυχε δύο γκολ εκμεταλλευόμενος τα λάθη του Διαμαντή Χουχούμη στο δεύτερο 45λεπτο. Η ομάδα του Αγρινίου πάλεψε αλλά έκανε δύο γκολ δώρα στους πράσινους, ένα πέναλτι, και ένα λάθος που έφερε το 2-0 με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από την αναμέτρηση της Λεωφόρου.

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς άφησε τον Πέρεθ εκτός αποστολής για πρώτη φορά φέτος μετά από 10 συνεχόμενα ενενηντάλεπτα και ενόψει Βόλου την Τετάρτη για το Κύπελλο και ΑΕΚ την Κυριακή και έκανε τέσσερις αλλαγές στο αρχικό σχήμα. Με τους Αλεξανδρόπουλο, Μαουρίσιο, Αϊτόρ και Μακέντα να παίρνουν τη θέση των Πέρεθ, Λούντκβιστ, Χατζηγιοβάνη και Καρλίτος.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τον Παναθηναϊκό να έχει την μπάλα, τον Παναιτωλικό να ξεκινά την άμυνα του από την μεσαία γραμμή και να προσπαθεί να παίξει άμεσο ποδόσφαιρο και το σύνολο του Ιβάν Γιοβάνοβιτς να έχει ένα πολύ καλό δεκάλεπτο(20’-30’), στο οποίο δημιούργησε τρεις πολύ μεγάλες ευκαιρίες αλλά ο πορτιέρε των φιλοξενούμενων, Νίκος Μελίσσας, είχε σε όλες σωστές αντιδράσεις σπουδαίες επεμβάσεις.

Οι φιλοξενούμενοι, μάλιστα, ήταν εκείνοι που θα μπορούσαν να έχουν ανοίξει το σκορ στο 15᾽ όταν μετά από ατομική ενέργεια και γύρισμα του Αποστολάκη από δεξιά, ο Καρέλης μόνος του από το ύψος της μικρής περιοχής σούταρε προς την εστία αλλά ο Μπρινιόλι με μεγάλη απόκρουση έσωσε την εστία του Τριφυλλιού.

Ο Μακέντα στο 22’ με κεφαλιά, ο Αϊτόρ στο 28᾽ στο τετ α τετ μετά από φανταστική μπαλιά του Βιγιαφάνιες και ο Κότσιρας ένα λεπτό αργότερα, είδαν τον Μελίσσα να κατεβάζει ρολά και να κρατά το μηδέν για τον Παναιτωλικό.

Ότι δεν κατάφερε να κάνει στο πρώτο ημίχρονο, δηλαδή να πετύχει ένα γρήγορο γκολ, το πέτυχε στο δεύτερο. Η διάθεση του Αϊτόρ να κυνηγήσει μια φαινομενικά χαμένη μπαλιά και το παιδικό λάθος του Χουχούμη έφεραν το πέναλτι για τον Παναθηναϊκό στο 53’. Ο Φεντερίκο Μακέντα από τα έντεκα βήματα δεν λάθεψε και έβαλε μπροστά στο σκορ το Τριφύλλι.

Ο Χουχούμης στο 66’ γλίστρησε εκτός περιοχής, ο Μαουρίσιο πήρε την μπάλα και με εξαιρετικά καθαρό μυαλό, πάσαρε στον αμαρκάριστο Μακέντα που σε κενή εστία διαμόρφωσε το 2-0.

Ο ρέφερι της αναμέτρησης, Ανδρέας Γκάμαρης, έκανε κατάχρηση σφυρίγματος απόψε στη Λεωφόρο. Δεν είδε σε ροή αγώνα το πέναλτι του Χουχούμη πάνω στον Αϊτόρ και χρειάστηκε η παρέμβαση του Παπαδόπουλου από το VAR για να υποδειχθεί το πέναλτι.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Βέλεθ Σάρλια, Χουάνκαρ, Ρούμπεν Πέρεθ, Μαουρίσιο (75’ Μπουζούκης), Βιγιαφάνιες, Αϊτόρ (75’ Χατζηγιοβάνης), Μακέντα (82’ Χατζηθεοδωρίδης), Βιτάλ (67’ Παλάσιος).

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Μελισσάς, Χουχούμης (78’ Λούι), Κορνέλιους, Αντούνες, Αποστολάκης, Φλόρες, Τσιγγάρας, Μόρσι (61’ Μεντόσα), Ντουάρτε (78’ Στ. Μπελεβώνης), Μπαρμπόσα, Καρέλης (58’ Βέργος).