Ο Μανούσος απάντησε δύο φορές και ο Ατρόμητος ήλθε ισόπαλος 2-2 με την Απόλλωνα Σμύρνης

O Απόλλωνας Σμύρνης αιφνιδίασε στην αρχή κάθε ημιχρόνου τον Ατρόμητο, αλλά οι Περιστεριώτες απάντησαν δύο φορές με πέναλτι του Μανούσου στο μεταξύ τους ισόπαλο 2-2.

Στους 12 βαθμούς πλέον βρίσκεται ο Ατρόμητος, που την επόμενη εβδομάδα παίζει στην Λάρισα, στους 4 ο Απόλλων Σμύρνης που… έσπασε το σερί των 5 ηττών και παίζει εξ αναβολής ματς στην Τρίπολη με τον Αστέρα την ερχόμενη Τετάρτη!

Οι φιλοξενούμενοι πήραν δύο φορές το προβάδισμα με τους Φατιόν (4′), Ιωαννίδη(47΄), αλλά κατάφερε να βρει ισάριθμες απαντήσεις με δύο πέναλτι του Μανούσου(36΄,72΄) για το τελικό 2-2.

Σωστό το πρώτο πέναλτι που έδωσε ο Τζήλος, ελέγχεται για το δεύτερο αφού φαίνεται πως ο Κιτόκο αρχικά κρατάει τον Χριστοδουλόπουλο, αλλά όταν εκτελείται το φάουλ του Γκάλο δεν του κάνει κάτι μεμπτό!

Μόλις στο 2’ ο Ιωαννίδης έπιασε εξ επαφής κεφαλιά, αλλά ο Γιαννιώτης έδιωξε σε κόρνερ. Δυο λεπτά αργότερα σε καρμπόν φάση και ολιγωρία της δεξιάς πλευράς των γηπεδούχων, ο Φατιόν πήρε την κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Μπεντινέλι και έκανε το 0-1 για τον Απόλλωνα.

Ο Ατρόμητος μετά το χαλαρό ξεκίνημα προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και απείλησε δύο φορές με τον Λάζαρο στο 15’ και στο 21’. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πάρουν την πρωτοβουλία αλλά η μεσαία γραμμή του Απόλλωνα ήταν καλά διαβασμένη και εξουδετέρωνε κάθε υποψία επικίνδυνης φάσης.

Η ισοφάριση για τον Ατρόμητο ήρθε από ένα λάθος της άμυνας του Απόλλωνα και συγκεκριμένα του Ντομίνγκες που βρήκε την μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή. Το πέναλτι ανέλαβε ο Μανούσος που έκανε το 1-1 στο 36’. Το σκηνικό των πρώτων λεπτών του πρώτου μέρους επαναλήφθηκε και στο δεύτερο. Ο Απόλλωνας μπήκε και πάλι δυνατά στο ματς και στο 47’ μετά από τριπλή ευκαιρία έκανε το 1-2 με προβολή του Ιωαννίδη.

Ο Ατρόμητος έδειξε να αντιδρά καλύτερα μετά το δεύτερο γκολ και έφτασε κοντά στην ισοφάριση σε τρεις περιπτώσεις (53’, 56’, 59’). Τελικά το 2-2 ήρθε στο 71’ και πάλι με πέναλτι του Μανούσου, που δόθηκε με τη βοήθεια του VAR και σήκωσε θύελλα διαμαρτυριών των φιλοξενούμενων.

Το ματς έγινε ροντέο με τον Ατρόμητο να πιέζει κυρίως από στατικές φάσεις και τον Απόλλωνα να προσπαθεί να εκμεταλλευθεί τις αντεπιθέσεις. Στο 89’ ο Ραμπέγιο έχασε μοναδική ευκαιρία να φέρει τούμπα το ματς, ενώ στις καθυστερήσεις ο Μπρούσιτς με δυνατό σουτ λίγο έλειψε να δώσει τους βαθμούς στον Απόλλωνα.

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Γκάλο, Κιβρακίδης (87′ Τομάσεβιτς), Γούτας, Γκαλβάο, Σάλομον (87′ Ούμπιδες), Χαρίσης (58′ Μπουσουλάτζιτς), Χριστοδουλόπουλος, Μανούσος, Κωτσόπουλος (78′ Ενσικουλού), Μάτιτς (58′ Ραμπέλο)

Απόλλων Σμύρνης (Γιώργος Παράσχος): Βέρχουλστ, Μπρούσιτς, Χουχούμης (60′ Τσαμπούρης), Λισγάρας, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης, Κολ (81′ Φερνάντες), Ιωαννίδης (88′ Ντάουντα), Μπεντινέλι, Μουνιέ (61′ Κιτόκο), Φατιόν (82′ Σλίβκα)