Ο Μάνταλος έλυσε τον γόρδιο δεσμό και η ΑΕΚ νίκησε 2-0 τον ΠΑΣ

Ο αρχηγός έλυσε τον γόρδιο δεσμό. Ο Πέτρος Μάνταλος ήρθε από τον πάγκο, και μέσα σε δύο λεπτά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για να λυτρώσει την ΑΕΚ απέναντι στον ΠΑΣ (2-0) και να της χαρίσει τη νίκη στο ΟΑΚΑ.

Η Ένωση ήταν ανούσια στη μεσαία γραμμή, ακίνδυνη στην επίθεση, με φάσεις που φωνάζει δικαιολογημένα ή αδικαιολόγητα, και στην άμυνα ανασφαλής και ευάλωτη.

Η ΑΕΚ μπήκε στο ματς με ανεξήγητη χαλαρότητα. Έτσι είδε στο δεύτερο λεπτό τον Λιάσο να απειλεί, και κυρίως είδε στο πέμπτο λεπτό τους Περέα και Οικονομόπουλο να αστοχούν μόνοι απέναντι στον Παναγιώτη Τσιντώτα. Ο Έλληνας γκολκίπερ με δύο καίριες επεμβάσεις έδωσε χρόνο στην ομάδα του, που όμως άργησε να συνέλθει.

Για 45 λεπτά η ΑΕΚ τα κατάφερε. Έστω κι αν υπήρχαν χέρια (ακούσια ή εκούσια είναι θέμα κρίσης) ή επαφές στα όρια του πέναλτι, η ομάδα των Ιωαννίνων πήγε στα αποδυτήρια με το αποτέλεσμα που ήθελε και χωρίς να έχει επιτρέψει στην αντίπαλό του να βρει καθαρές φάσεις. Μια κεφαλιά του Τσούμπερ νωρίς στο ματς, ένα καλό σουτ του Σιμάνσκι και τα πέναλτι που ζητάει η ΑΕΚ ήταν τα μοναδικό σημεία αναφοράς, χωρίς ο Λοντίγκιν να νιώσει ποτέ έντονη πίεση.

Το σκηνικό έμεινε ίδιο και στο δεύτερο ημίχρονο. Η ΑΕΚ προσπαθούσε, αλλά δεν είχε τρόπο, ο ΠΑΣ δεν προσπαθούσε καν πια να επιτεθεί και αρκούνταν να κρατάει το μηδέν, αλλά στο 67’ έγινε η κίνηση ματ. Ήταν το λεπτό που μπήκε στο γήπεδο ο Πέτρος Μάνταλος. Στο 69’ έκανε την κεφαλιά από τη σέντρα του Λάζαρου Ρότα και άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ! Απέμεναν 20 λεπτά για να καταφέρει η Ένωση να κερδίσει και να μην ζήσει πάλι την κατάρα του 1-2, όπως στα ματς με ΟΦΗ, Παναιτωλικό, Βόλο, και ΠΑΟΚ.

Η ΑΕΚ κατάφερε να κρατήσει το αποτέλεσμα μέχρι το τέλος του ματς. Ο Καρίμ Ανσαριφάρντ μάλιστα έκανε το 2-0 λίγο πριν τη συμπλήρωση των 90 λεπτών και η Ένωση έφτασε δικαιότατα στη νίκη απέναντι στον ΠΑΣ, ο οποίος μετά το δεκάλεπτο ήταν ξεκάθαρο ρόλο κομπάρσου στο γήπεδο και έμοιαζε να έχει συμβιβαστεί με αυτόν.

Η ΑΕΚ φώναξε για πέναλτι στο πρώτο μέρος για χέρι του Παντελάκη σε σουτ του Τσούμπερ με τον Παπαδόπουλο να μην υποδεικνύει κάτι και το VAR να συμφωνεί. Το ίδιο συνέβη πάλι στο πρώτο μέρος σε πτώση του Ανσαριφάρντ από μαρκάρισμα του Καραχάλιου, με τον Παπαδόπουλο πάλι να μην υποδεικνύει κάτι και τον Ολλανδό Ρούπερτι στο VAR να μην διαφωνεί.

ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης): Τσιντώτας, Ρότα (89’ Μισελέν), Βράνιες, Τζαβέλλας, Χατζησαφί, Σάκχοφ, Σιμάνσκι, Άμραμπατ, Λιβάι Γκαρσία (92’ Τάνκοβιτς), Τσούμπερ (67’ Μάνταλος), Ανσαριφάρντ.

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Παντελάκης, Εραμούσπε, Ποζνάνσκι (65’ Ρίζος), Οικονομόπουλος (80’ Μπρένερ), Καραχάλιος (80’ Μορέιρα), Λιάσος (81’ Λώλης), Στάνκο, Ντομίνγκεθ (89’ Μίνα), Περέα.