Ο Μάνταλος σφράγισε το Ευρωπαϊκό εισιτήριο της ΑΕΚ 1-0 στη Λεωφόρο τον Παναθηναϊκό

Ο Πέτρος Μάνταλος σφράγισε το Ευρωπαϊκό εισιτήριο της ΑΕΚ που νίκησε 1-0 στη Λεωφόρο τον Παναθηναϊκό και του στέρησε κάθε ελπίδα συμμετοχής στο Conference League.

O αρχηγός της Ένωσης έσπασε την κατάρα των ντέρμπι με το γκολ που πέτυχε στο 50΄ καθώς ο δικέφαλος γεύτηκε τη χαρά της νίκης απέναντι σε έναν από τους μεγάλους μετά από 16 αποτυχημένες προσπάθειες. Το τριφύλλι μένει 4η σερί σεζόν εκτός Ευρώπης και με δεδομένη την πενιχρή Ευρωπαϊκή του συγκομιδή θα πρέπει στο μέλλον να κάνει τεράστιες υπερβάσεις.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν τραγικό από πλευράς θεάματος, καθώς παρότι αμφότερες οι ομάδες είχαν διάθεση δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν υποσχόμενες ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες.

Ο Παναθηναϊκός που «καιγόταν» για την κατάκτηση της νίκης είχε στο ενεργητικό του μόλις μία καλή στιγμή στο 16’ με την κεφαλιά απομάκρυνσης του Βασιλαντωνόπουλου προ του Σανκαρέ που πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τσιντώντα  και συνολικά δύο τελικές. Η δε ΑΕΚ ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο δίχως ούτε μία τελική προς την εστία του Διούδη.

Ο Μπόλονι θέλησε να αυξήσει την επιθετικότητα των πράσινων χρησιμοποιώντας τόσο τον Σανκαρέ όσο και τον Βιγιαφάνιες ως εσωτερικούς μέσους, αλλά το θέμα ήταν ότι δεν υπήρχε ορθολογικό πλάνο ανάπτυξης και μεταφοράς της μπάλας στο επιθετικό τρίτο, ενώ ο Χιμένεθ προσπάθησε να θωρακίσει τη δεξιά του πλευρά και να περιορίσει τα ανεβάσματα του Χουάνκαρ με την τοποθέτηση του Γαλανόπουλου σε θέση δεξιού χαφ.

Στο δεύτερο ημίχρονο το τοπίο του ματς άλλαξε πλήρως από τη στιγμή που η ΑΕΚ κατάφερε να σκοράρει στο 50’. Από το γύρισμα του Ανσαριφάρντ από τα δεξιά, ο Μάνταλος πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας, πρόλαβε τον Σένκεφελντ και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Διούδη σε υποδειγματική αντεπίθεση. Το γκολ αυτό έδωσε φτερά στα πόδια της Ένωσης και προκάλεσε… θάλασσα στο τριφύλλι, με τους φιλοξενούμενους να κυριαρχούν απόλυτα.

Ο Παναθηναϊκός έχασε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 68’ με τον Τσιντώντα να κάνει την απόκρουση της βραδιάς σε πλασέ του Χατζηγιοβάνη από τη μικρή περιοχή. Η ΑΕΚ ωστόσο είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς μέχρι το 93’ όταν ο Νεντελτσιάρου βρήκε το πόδι του Μακέντα και ο διαιτητής καταλόγισε μέσω VAR το πέναλτι. Ο Μακέντα ωστόσο έστειλε τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι του Τσιντώντα στο 95’!

Καλή η διαιτησία του Γεβγένι Αρανόφκσι και των βοηθών του απόψε στην Λεωφόρο. Σωστή η υπόδειξη πέναλτι με την βοήθεια του VAR υπέρ του Παναθηναϊκού στις καθυστερήσεις του αγώνα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Διούδης, Χουάνκαρ, Μολό (80᾽Σάντσες), Σένκεφελντ, Βέλεθ, Νιάς (79᾽Μπουζούκης), Σανκαρέ (71᾽Αλεξανδρόπουλος), Βιγιαφάνιες, Χατζηγιοβάνης (71´Νγκμπακοτό), Καμπετσής (58᾽Καρλίτος), Μακέντα

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Λόπες, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Βασιλαντωνόπουλος (81᾽Μπακάκης), Κρίστισιτς, Σιμάνσκι, Γαλανόπουλος, Μάνταλος (70᾽Σάχοφ), Τάνκοβιτς (70᾽Αλμπάνης), Ανσαριφάρντ (89᾽Νεντελτσεάρου)