Ο Μάντζης πλήγωσε την πρώην ομάδα του και ο Ιωνικός πήρε 1-1 στον Βόλο

Στο «Πανθεσσαλικό» ο Βόλος ήλεγξε τον ρυθμό, έχοντας την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς ωστόσο να απειλήσει, σε αντίθεση με τον Ιωνικό που είχε να αντιπαραθέσει καλές και κλασικές τελικές στο ανοικτό γήπεδο.

Μόλις στο έκτο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο γκολ όταν ο Παπαδόπουλος έβγαλε με υπερένταση το τετ-α-τετ του Λένις έπειτα από εξαιρετική μπαλιά στην πλάτη της άμυνας. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Μάντζης έγινε κάτοχος της μπάλας στον χώρο της μεσαίας γραμμής και χωρίς να το πολυσκεφτεί δοκίμασε το πόδι του από μεγάλη απόσταση, με την μπάλα να μην του κάνει το χατίρι και να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι!

Η ομάδα της Μαγνησίας απείλησε για πρώτη φορά στο 16ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπαριέντος. Στο 22′, ο Ιωνικός έφτιαξε ακόμα μία καλή στιγμή, όταν ο Λένις βρήκε πολύ χώρο έξω από την περιοχή του Βόλου με το πλασέ του να βγάζει δύσκολα ο Παπαδόπουλος.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας, οι γηπεδούχοι άρχισαν να ανεβάζουν «στροφές» και να φτάνουν με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή. Στο 31′, ο Φερνάντες δεν μπόρεσε να νικήσει από κοντά τον Χουτεσιώτη έπειτα από γύρισμα του Μπαρτόλο. Εννέα λεπτά αργότερα όμως, η ατομική ενέργεια του Μπαρτόλο… έπιασε τόπο, με τον 25χρονο Αργεντινό να βρίσκει από τον Ορόζ στην «καρδιά» της περιοχής και εκείνος να ανοίγει το σκορ με ωραίο πλασέ!

Στο δεύτερο ημίχρονο, το παιχνίδι έγινε σκληρό και οι φάσεις λιγοστές. Οι Νικαιώτες κατάφεραν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης στο 71’από σφάλμα του μέχρι εκείνη τη στιγμή εξαιρετικού, Συμεών Παπαδόπουλου. Ο πρώην στόπερ του Βόλου, Σαλβαδόρ Σάντσες έκανε τη βαθιά μπαλιά, ο 21χρονος γκολκίπερ πήγε να μπλοκάρει, όμως… ανενόχλητος έχασε την μπάλα μέσα από την αγκαλιά του και ο πρώην επιθετικός των Θεσσαλών Βασίλης Μάντζης πλάσαρε σε κενή εστία και ισοφάρισε σε 1-1, όμως δεν πανηγύρισε σε ένδειξη σεβασμού για τη διετία που πέρασε στον Βόλο.

Παρά το «σοκ» της ισοφάρισης, ο Βόλος προσπάθησε στο τελευταίο εικοσάλεπτο να φτάσει στο δεύτερο γκολ και στη νίκη. Ωστόσο, η τύχη του… γύρισε την πλάτη στη φάση του 85′, όταν ο «κεραυνός» του Μπαριέντος σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Χουτεσιώτη.

Βόλος (Kώστας Μπράτσος): Παπαδόπουλος, Άλχο, Ρίνερ, Γκιουλέν, Φεράρι, Μπαριέντος, Τσοκάνης, Φερνάντες, Ορός (70′ Σοάρες), Μπαρτόλο (79′ Ροσέρο), Ρεγκατέν (79′ Κορέα)

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας (56′ Ματσούκας), Τσιγκρίνσκι, Σάντσεζ, Βαλεριάνος, Κάνιας, Ντάλσιο, Άοσμαν (85′ Κιάκος), Λένις (90+2′ Μάναλης), Μάντζης (90+2′ Βαφέας), Πλατέλλας (85’Ρομαό).