Ο Μασούρας άρπαξε το εισιτήριο της πρόκρισης του Ολυμπιακού(3-1 τον Παναιτωλικό)

Ο Γιώργος Μασούρας άρπαξε από τον Παναιτωλικό το εισιτήριο για τα ημιτελικά του κυπέλλου και το έδωσε στον Ολυμπιακό, που νίκησε 3-1 στην παράταση τους Αγρινιώτες στο Φάληρο. Ο επιθετικός της ομάδας του Πειραιά με γκολ στο 93′ έστειλε το ματς στην παράταση ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα(2-1) και στο 115′ έδωσε τη νίκη-πρόκριση (3-1) στα ημιτελικά.

Ο Παναιτωλικός από το 87′ έπαιζε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ντουάρτε.

Ο Μπαντιουγκού Φαντιγκά μπήκε φορτσάτος στο ματς και αφού στο 3′ ο κεραυνός που εξαπέλυσε τράνταξε το οριζόντιο, στο 6′ έκλεψε από τον Μάρτενσον, ο Καρβάλιο του πέρασε τη μπάλα με πολύ ωραίο τρόπο και ο νεαρός Γάλλος σκόραρε με πλασέ μέσα από την περιοχή (1-0). Στην πρώτη του συμμετοχή ως βασικός ο τέως ποδοσφαιριστής της Παρί ξεκινούσε την «ερυθρόλευκη» περιπέτειά του με τον καλύτερο δυνατό τρόπο (είχε παίξει ελάχιστα στον αγώνα πρωταθλήματος των δύο ομάδων). Ένας άλλος ποδοσφαιριστής που έπαιξε βασικός για πρώτη φορά, ο Φώτης Κίτσος, για τον οποίο έχουν ακουστεί τόσα καλά λόγια, σταμάτησε με εξαιρετικό τρόπο το σουτ του Καρέλη στο 11′, όταν με καταπληκτική κούρσα πρόλαβε τον στράικερ του Παναιτωλικού. Οι φιλοξενούμενοι επιδόθηκαν σε μια σειρά από βεβιασμένες κινήσεις. Λανθασμένες μεταβιβάσεις που έδιναν το δικαίωμα στον Ολυμπιακό να κρατήσει μπάλα. Ο Καρβάλιο επεδίωκε να ανοίγει γήπεδο με το καλό του δεξί πόδι, ο Σουρλής έκανε σοβαρή δουλειά στη μεσαία γραμμή, ενώ στο ντεμπούτο του ο Μαμαντού Κανέ κοιτούσε πώς θα είναι ουσιαστικός και πώς θα αποφύγει τα λάθη.

Όσο περνούσαν τα λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, τόσο ανέβαζε την απόδοσή του ο Παναιτωλικός. Ο Ντάγκο από αριστερά ήταν δραστήριος, ο Μπακαδήμας από δεξιά ανέβαινε ψηλά και έδινε στηρίγματα στον Ντουάρτε. Τα «καναρίνια» είχαν πολύ καλή απόδοση απέναντι στον ανανεωμένο Ολυμπιακό, χωρίς όμως να απειλήσουν σημαντικά. Μάλιστα το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με δύο καλές στιγμές για τους «ερυθρόλευκους». Στο 44′ η κεφαλιά του Ονιεκούρου πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 45′ το καλοτραβηγμένο σουτ του Καρβάλιο έξω από την περιοχή έφυγε πάνω από το δοκάρι.

Ο Μαρτίνς νωρίς νωρίς αποφάσισε να ρίξει στο ματς Μασούρα και Τικίνιο στο 53′, με δεδομένο το εύθραυστο 1-0. Η ομάδα του Αγρινίου έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση στο 56′, όταν ο Μεντόσα πάτησε τη μπάλα στον Ντουάρτε, το εξαιρετικό σουτ του οποίου «έβγαλε» με το ένα χέρι ο Τζολάκης. Ο Νταγκό συνέχισε να τροφοδοτείται και να επιτίθεται κατά μέτωπο, με τον νεαρό κίπερ του Ολυμπιακού να τον σταματά και στο 63′. Εκτός από το αριστερό φτερό, ο Ιβοριανός συνέκλινε και με όπλο τη δύναμη και την καλή του τεχνική κατάρτιση, επιχειρούσε να δημιουργήσει και να εκτελέσει.

Ο Ολυμπιακός όφειλε να αντιδράσει και ο προπονητής του προχώρησε σε νέα διπλή αλλαγή στο 66′, περνώντας στον αγώνα Λόπες και Μαντί Καμαρά στις θέσεις των Καρβάλιο και Κανέ. Η είσοδος του Λόπες έδωσε φρεσκάδα στην επίθεση των «ερυθρόλευκων», οι οποίοι ωστόσο εξακολουθούσαν να μην μπορούν να «καθαρίσουν» το παιχνίδι.

Στο 76′ ο Μαρτίνς αντικατέστησε τον Ονιεκούρου, που σε ένα ακόμη παιχνίδι είχε αρνητικό πρόσημο, και πέρασε στο ματς τον Κούντε. Τα «καναρίνια» το γύριζαν από ‘δω, το γύριζαν από ‘κει και κλειδί αποδείχθηκε η αλλαγή Μεντόσα – Μπαρμπόζα. Στο 82′ μπήκε ο Πορτογάλος και στο 85′ έκανε εξαιρετική σέντρα από αριστερά. Ο Καρέλης πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας, νίκησε τον Μπα και σκόραρε (1-1). Η ομάδα του Αναστασίου δικαιώθηκε για την τεράστια προσπάθειά της και είχε στα χέρια της σκορ πρόκρισης.

Στο 89′ ο Κίτσος κέρδισε δεύτερη κίτρινη από τον Ντουάρτε και ο Παναιτωλικός έμεινε με δέκα. Ο Αναστασίου σ’ εκείνο το σημείο αποφάσισε να ενισχύσει την άμυνα για να κρατήσει το 1-1. Έβγαλε Ντάγκο κι έβαλε Χουχούμη, έβγαλε Καρέλη κι έβαλε Τσιγκάρα. Στο 93′ ήρθε η λύτρωση για τους γηπεδούχους. Ο Βρουσάι έκανε το γέμισμα από δεξιά, ο Κίτσος από το δεύτερο δοκάρι πέρασε τη μπάλα στον Μασούρα, ο οποίος έκανε κοντρόλ με το στήθος και με αριστερό πλασέ έγραψε το 2-1. Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στην παράταση. Στο 96′ η κεφαλιά του Τικίνιο άφησε άγαλμα τον Ανέστη αλλά πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι, δύο λεπτά μετά είχε νέα άστοχη κεφαλιά, σε ένα σημείο που οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με τρεις στόπερ (Βργκοτς, Μαλής, Λάρσον), ενώ στο 105′ ο Βρουσάι αστόχησε από θέση βολής.

Στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης η εικόνα ήταν ίδια. Στο 115′, όμως, έγινε η φάση που έκρινε το ματς. Ο Μασούρας με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, έγραψε το 3-1 και ο Ολυμπιακός, πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά.

Πολύ καλή ήταν η διαιτησία του Γκορτσίλα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Βρουσάι, Κίτσος, Παπαδόπουλος, Μπα, Κανέ (66′ Μαντί Καμαρά), Σουρλής (98′ Ανδρούτσος), Καρβάλιο (66′ Ρόνι Λόπες), Ονιεκούρου (76′ Κούντε), Φαντιγκά (53′ Μασούρας), Αραμπί (54′ Τικίνιο).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Μπακαδήμας (57′ Λάρσον), Μαλής, Βργκοτς, Περέιρα, Μάρτενσον (105’+1′ Λούι), Αντούνες (57′ Φλόρες), Ντουάρτε, Μεντόσα (82′ Μπαρμπόσα), Ντάγκο (90′ Χουχούμης), Καρέλης (90′ Τσιγγάρας).