Ο Μασούρας έδωσε αέρα τριών βαθμών στον Ολυμπιακό 1-0 τον Ιωνικό

Ο Γιώργος Μασούρας έδωσε αέρα τριών βαθμών στον Ολυμπιακό, καθώς με γκολ που πέτυχε στο 17΄ οι ερυθρόλευκοι έκαμψαν 1-0 την αντίσταση του Ιωνικού στο Καραϊσκάκη. Ο Ολυμπιακός θα συναντήσει την ΑΕΚ την επόμενη αγωνιστική έχοντας απόσταση ασφαλείας και μετά από εννέα αγωνιστικές παραμένει αήττητος.

Η φοβερή μπαλιά του Αγκιμπού στην πλάτη του Βαφέα, δεν αξιοποιήθηκε από τον Μασούρα που είχε βγει σε θέση τετ α τετ με τον Χουτεσιώτη. Ο εξτρέμ του Ολυμπιακού έκανε το κοντρόλ, πλάσαρε, αλλά ο άλλοτε «ερυθρόλευκος» κίπερ κατάφερε να αποκρούσει και να κρατήσει το μηδέν στην πρώτη φάση του παιχνιδιού.

Ο Ιωνικός απάντησε δύο λεπτά αργότερα στην καλύτερη ευκαιρία που δημιούργησε στο πρώτο 45λεπτο. Από φοβερή ενέργεια του Μύγα, η μπάλα έφτασε στον Ματσούκα, εκείνος την πέρασε στον Τουράμ, ο οποίος νικήθηκε σε θέση τετ α τετ από τον Βατσλίκ.

Ο Ολυμπιακός ανέβαζε ψηλά τους δύο μπακ του, Ρέαμπτσιουκ και Λαλά, τους οποίους επεδίωκαν να μαρκάρουν οι εξτρέμ των φιλοξενούμενων, Καμπράλ και Ματσούκας. Ό,τι δεν πέτυχε στην αρχή ο Μασούρας, το κατάφερε στο 17′. Ο Αγκιμπού πέρασε ωραία μπαλιά στον Ροντρίγκες, ο οποίος έκανε το γύρισμα από δεξιά και η μπάλα αφού κόντραρε, έφτασε στον Μασούρα. Αυτός πλάσαρε από κοντά και σκόραρε, ενώ και πάλι η μπάλα βρήκε σε αντίπαλο (Μύγα). Ο Μασούρας κατέγραψε τελική και στο 22′ (άστοχη γυριστή κεφαλιά), ενώ η δεύτερη άξια αναφοράς ευκαιρία του Ιωνικού έγινε στο 23′, με το πλασέ του Καμπράλ που κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Ο Γκάρι Ροντρίγκες έπαιρνε μπάλες διαρκώς και επεδίωκε να προκαλέσει προβλήματα στην άμυνα του Ιωνικού. Στο 29′ έκανε εξαιρετική σέντρα στον Λαλά, που βρέθηκε σε θέση φορ, αλλά το πλασέ του Γάλλου κατέληξε στην αγκαλιά του Χουτεσιώτη. Στο 32′ θα μπορούσε να λειτουργήσει καλύτερα. Αντί να σπάσει τη μπάλα στους αμαρκάριστους Κούντε και Μασούρα, προτίμησε να τελειώσει μόνος τη φάση, αλλά και πάλι ο γκολκίπερ των Νικαιωτών κατάφερε να αποκρούσει.

Πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο ο Ολυμπιακός έχασε τον Κούντε με τραυματισμό από μαρκάρισμα του Βαλεριάνου (στο 41′ μπήκε στη θέση του ο Μαντί).

O Ολυμπιακός ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με δεύτερη αναγκαστική αλλαγή. Ο Παπασταθόπουλος ένιωσε ενοχλήσεις και στη θέση του μπήκε ο Αβραάμ. Ο Ροντρίγκες έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 στο 49′, όταν ο Τικίνιο του πέρασε ξανά με πανέμορφο τρόπο τη μπάλα, αλλά το σουτ του εξτρέμ από το Πράσινο Ακρωτήρι έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Χουτεσιώτη. Στο 61′ ο MVP των γηπεδούχων τέθηκε νοκ άουτ και γινόταν η τρίτη αναγκαστική αλλαγή. Μετά από μονομαχία με τον Βαλεριάνο, ο Γκάρι ένιωσε ενοχλήσεις και στο 63′ αντικαταστάθηκε από τον Ονιεκούρου.

Ο Ιωνικός προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τους τραυματισμούς του Ολυμπιακού και απείλησε στο 63′ με τον Τουράμ και στο 67′ με τον Καμπράλ. Ο Ολυμπιακός είχε τελική στο 52′ (άστοχη κεφαλιά του Μαντί) και χρειάστηκε να περάσουν 20 λεπτά για να απειλήσει ξανά, με το άστοχο σουτ του Ονιεκούρου. Η επόμενη ευκαιρία ήταν μεγάλη. Ο Αγκιμπού στο 74′ πέταξε στον Ονιεκούρου, αυτός μπήκε στην περιοχή, άδειασε τον Μύγα, έδωσε στον Ανδρούτσο, η μπάλα από κόντρα έφτασε στον Αραμπί, το κοντινό σουτ του οποίου απέκρουσε ο Χουτεσιώτης.

Από εκείνο το σημείο και μετά δεν έκανε ευκαιρίες ο Ολυμπιακός, αλλά δεν απειλήθηκε κιόλας.

Δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα ο Μανούχος (Αργολίδας).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Π. Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος (46′ λ. τρ. Παπαδόπουλος), Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Κούντε (41′ λ. τρ. Μαντί Καμαρά), Εμβιλά, Ροντρίγκες (63′ Ονιεκούρου), Α. Καμαρά, Μασούρας (72′ Ανδρούτσος), Τικίνιο (73′ Αραμπί).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δ. Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Βαφέας (90’+2′ Μάναλης), Τσιγκρίνσκι, Βαλεριάνος, Ρομαό, Ντάλσιο, Καμπράλ (76′ Λένις), Ματσούκας (76′ Ντελγκάδο, 90’+2′ Κάνιας), Άοσμαν, Τουράμ.