Ο Μίλωνας έκανε την έκπληξη 3-1 σετ τον Παναθηναϊκό

Ο Μίλωνας πήρε μεγάλη νίκη επί του Παναθηναϊκού (3-1) στη Νέα Σμύρνη για την 10η αγωνιστική της Volley League. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έχασε τεράστιο έδαφος για τον τίτλο, αφού έμεινε στους 20 βαθμούς σε εννιά αγώνες, πέντε λιγότερους από τον Ολυμπιακό.

Οι γηπεδούχοι έκαναν πραγματική υπέρβαση με την καταπληκτική τους σημερινή εμφάνιση, πετυχαίνοντας την δεύτερη νίκη τους στη σεζόν, ενώ ταυτόχρονα έφτασαν τους οκτώ βαθμούς σε 10 παιχνίδια. Το «τριφύλλι» παρουσιάστηκε κατώτερο των περιστάσεων και χωρίς ενέργεια, κάτι που φάνηκε από την αρχή του ματς.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλά και πήρε ένα μικρό προβάδισμα (6-10), το οποίο «έσβησε» άμεσα ο Μίλωνας. Οι δύο ομάδες έφτασαν μαζί στο 20-20, όμως εκεί οι γηπεδούχοι με μπροστάρη τον Χαντ σε εκείνο το σημείο, έκαναν το 1-0 (25-22).

Έχοντας τον αέρα από πριν, οι Νεοσμυρνιώτες δεν συνάντησαν καμία αντίσταση στο δεύτερο σετ, με τον Καναδό διαγώνιό τους να κάνει ότι θέλει τους «πράσινους». Η διαφορά έφτασε στο +7 (18-11), με την ομάδα του Ανδρεόπουλο να μην μπορεί να βγάλει την παραμικρή αντίσταση μέχρι το τέλος του σετ (25-17).

Τα αρκετά λάθη του Μίλωνα έδωσαν την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να κάνει το 2-1 (20-25), εκμεταλλευόμενος και το καλό μπλοκ του. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι ήταν αποφασισμένοι και παρότι το 7-2 έγινε 7-7 και εν συνεχεία 18-18, κατάφερε να πάρει το τέταρτο σετ (25-20) και το θετικό αποτέλεσμα.

Τα σετ: 3-1 σετ (25-22, 25-17, 20-25, 25-20)