Ο Μίντλετον έπαιξε και για τον Γιάννη και οι Μπακς νίκησαν 118-115 τους Χιτ

Ο Κρις Μίντλετον με 34 πόντους, οδήγησε το Μιλγουόκι στην νίκη με 118-115 επί των Μαϊάμι Χιτ, παίζοντας και για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο που τραυματίστηκε και κράτησε ζωντανούς τους Μπακς  στην υπόθεση πρόκριση, μειώνοντας σε 3-1.

Οι Χιτ αιφνιδίασαν τους Μπακς και προηγήθηκαν με 27-15, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να έχει ξεκινήσει… ζεστός και ουσιαστικά να «παίζει» μόνος του απέναντι στο Μαιάμι. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 31-22 υπέρ του Μαιάμι, ενώ από το Μιλγουόκι παρά την εξαιρετική παρουσία του «Greek Freak» έδειχνε υνωτισμένο. Για να ξυπνήσει έπρεπε να χτυπήσει εκ νέου ο Αντετοκούνμπο και να περάσει εκτός αγώνα. Αυτό συνέβη με το σκορ στο 31-30, όπου ο Έλληνας άσος είχε στο διάστημα των 11 λεπτών που αγωνίστηκε, 19 πόντους και 4 ριμπάουντ. Ο Μίντλετον άρχισε να σκοράρει και οι Μπακς έκαναν την ανατροπή, προηγούμενοι με 46-50 λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι Μπακς είχαν το προβάδισμα μέχρι το 62-65, με τους Χιτ να απαντάει με ένα επιμέρους 9-2, ώστε να προηγηθούν με 71-67. Το Μαιάμι είχε το προβάδισμα στα επόμενα λεπτά, όμως το Μιλγουόκι με την άνοδο του Λόπεζ στην επίθεση, μπόρεσε να προηγηθεί με 100-104. Η αντίδραση άμεση από τους Χιτ, οι οποιοί κατάφεραν με τρίποντο του Χίρο στα 59΄΄ να προηγηθούν με 107-106. Οι Μπακς έκαναν λάθος, οι Χιτ έχασαν την δική τους ευκαιρία για να… τελειώσουν τον αγώνα, με τα «Ελάφια» να έχουν την τελευταία επίθεση του αγώνα. Ο Μίλντλετον κλείστηκε και πήρε τάιμ άουτ, ενώ στα 8 δευτερόλεπτα που απέμεναν ο Ντι Βιτσέντζο πήρε την επίθεση και κέρδισε φάουλ. Όμως ο παίκτης του Μιλγουόκι έχασε την ευκαιρία να δώσει την νίκη στην ομάδα του, έχοντας 1/2 βολές και ισοφαρίζοντας σε 107-107, με ένα δευτερόλεπτο και εννέα δέκατα να απομένουν. Ο Ντράγκιτς προσπάθησε για την νίκη στην εκπνοή αλλά η μπάλα… σφηνώθηκε στο στεφάνι και οι δύο ομάδες πήγαν στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Μπακς έφτασαν στο +4 (109-113) με καλάθια του Μίντλετον και βολές του Λόπεζ, αλλά το φοβερό τρίποντο του Χίρο κράτησε ζωντανούς τους Χιτ (112-113). Όμως με απίθανο τρίποντο στα 6,3’’ ο Μίντλετον έκρινε οριστικά τον αγώνα. Ο Χίρο με τρίποντο στα 3’’ έδωσε μια τελευταία ελπίδα στο Μαϊάμι, αλλά ο Μίντλετον με 2/2 βολές έβαλε τον επίλογο.

Δωδεκάλεπτα: 31-22, 48-50, 88-86, 107-107, 115-118