Ο Μουνιέ «καθάρισε» για τον Παναιτωλικό 3-0 την ΑΕΛ

Με σούπερ σταρ τον Άντονι Μουνιέ, ο Παναιτωλικός έκανε αποφασιστικό βήμα για την σωτηρία του με το 3-0 απέναντι στην ΑΕΛ. Ο Γάλλος σημείωσε δύο γκολ, στο 53’ και στο 78’ πρόσφερε την ασίστ στο γκολ του Ντάουντα στο 61’ που κι αυτός δημιουργεί την δική του παράδοση απέναντι στην πρώην ομάδα του.

Ο Παναιτωλικός προσπέρασε την Ξάνθη (που έχει ματς λιγότερο) κατά δύο βαθμούς αφού έφτασε τους 20, ενώ η ΑΕΛ παρέμεινε στους 30.

Οι γηπεδούχοι θέλησαν να επιβάλλουν έναν καλό ρυθμό στο ματς με την ΑΕΛ να αμύνεται στο δικό της μισό. Ωστόσο οι Αγρινιώτες δεν μπορούσαν να βρουν χώρους, παγιδευμένοι σε ένα μάλλον αργό τέμπο που υπήρχε μέχρι το 30ο λεπτό, ενώ είχαν προχωρήσει και σε αναγκαστική αλλαγή νωρίς λόγω τραυματισμού του Τζανακάκη που αντικαταστάθηκε από τον Τσιγγάρα.

Λίγο μετά τα μισά του πρώτου μέρους η ΑΕΛ άρχισε να βρίσκει κάποιους χώρους, κυρίως από αριστερά, με τον Βινίσιους και τον Φερνάντεθ να μπλοκάρει. Στο φινάλε του ημιχρόνου ο Φάρλεϊ Ρόσα θ’ απειλήσει με σουτ μέσα από την περιοχή, για να φύγει η μπάλα άουτ, για να έρθει στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους η μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ, μετά από στημένη φάση και κεφαλιά προς το δεύτερο δοκάρι, ο Μιχαήλ να μην μπορέσει από κοντά να δώσει δύναμη στην μπάλα για να τη στείλει στα δίχτυα.

Με την έναρξη της επανάληψης, ο Παναιτωλικός έδειξε ένα πιο αποφασιστικό πρόσωπο. Έτσι πριν φτάσουμε στην συμπλήρωση ενός τετάρτου οι γηπεδούχοι είχαν καθαρίσει το παιχνίδι, με πρωταγωνιστή τον Άντονι Μουνιέ. Ο Γάλλος έκλεψε την μπάλα από το σφάλμα του Μιχαήλ στο 53ο λεπτό και με αριστερό πλασέ άνοιξε το σκορ, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση θα δώσει μια καταπληκτική ασίστ στον Ντάουντα με που με δυνατό σουτ έγραψε το 2-0.

Ο Παναιτωλικός με τον αέρα του καθαρού προβαδίσματος δεν είχε πλέον κανένα πρόβλημα να φτάσει και σε ευρύτερο σκορ, με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Γάλλο που έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, όταν μετά από την πάσα του Ρόσα, ο Μουνιέ με την μία έστειλε την μπάλα συστημένη με φάλτσα στο απέναντι παράθυρο του Κρίστινσον για το 3-0.

Παναιτωλικός: Φερνάντεθ, Τζανακάκης (12’ λ.τρ. Tσιγγάρας), Μαλής, Λιάβας, Κέβιν, Ντάλσιο (86’ Λουσέρο) Ντίας, Ρόσα, Μουνιέ (86’ Αριγίμπι) Άλβαρες (79’ Μιμίτο), Ντάουντα

ΑΕΛ: Κρίστινσον, Καρανίκας, Μάρκοβιτς, Μιχάηλ, Μούζεκ (79’ Στελιάνο), Σεσέροβιτς (56’ Γκαζάλ), Μιλοσάβλιεβιτς, Μπούστος (79’ Πινακάς), Βινίσιους (57’ Ασούμπρε), Τόρζε (85΄Λουφάκης), Παπάζογλου