O Μπακασέτας λύτρωσε την Τραμπζονσπόρ

Με γκολ του Τάσου Μπακασέτα, η Τραμπζονσπόρ επικράτησε με 1-0 της Μπασακσεχίρ στο «Μέντικαλ Παρκ», σε αναμέτρηση για τη 19η αγωνιστική της τουρκικής Super Lig.

Ο αρχηγός της Εθνικής Ελλάδας βρήκε δίχτυα στο 21ο λεπτό, με σουτ που πέρασε μέσα από τα χέρια και κάτω από το σώμα του τερματοφύλακα Βολκάν Μπαμπατσάν. Ήταν το τέταρτο στο πρωτάθλημα και ένατο σε όλες τις διοργανώσεις στη φετινή σεζόν για τον πρώην άσο της ΑΕΚ.

Ο Μπακασέτας έγινε αλλαγή στο 80ο λεπτό, με τον Μανώλη Σιώπη να βγάζει όλο το ματς για την πρωταθλήτρια Τουρκίας. Στις καθυστερήσεις η Μπασακσεχίρ έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Στέφανο Οκάκα με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Με το «τρίποντο» αυτό, η Τραμπζονσπόρ ανέβηκε στην έκτη θέση και τους 32 βαθμούς, δύο λιγότερους από την αντίπαλό της. Στην κορυφή παραμένει η Γαλατάσαραϊ με 42 έναντι των 35 που έχει, με παιχνίδι λιγότερο, η Φενέρμπαχτσε.