Ο Μπενζεμά με χατ τρικ έστειλε τη Ρεάλ στα ουράνια 3-1 την Παρί Σεν Ζερμέν

Ναι. Αυτή είναι η βασίλισσα της Ευρώπης. Η Ρεάλ Μαδρίτης βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, όταν ο Εμπαπέ βρήκε και πάλι δίχτυα στο πρώτο ημίχρονο για την Παρί Σεν Ζερμέν, αλλά η προσωπικότητα του Μπενζεμά και των άμεσων υποστηρικτών του Κουρτουά, Αλάμπα, Μόντριτς, έφερε τα πάνω κάτω. Η Ρεάλ του Κάρλο Αντσελότι έφθασε στο… ανατρεπτικό 3-1 και πέρασε στη φάση των «8» του Champions League, αποδεικνύοντας ότι αυτή η είναι η διοργάνωσή της..

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Καρίμ Μπενζεμά που με χατ-τρικ (61’, 76’, 78’) γύρισε το παιχνίδι για τους Μαδριλένους.

Με την ορμή του «Σαντιάγο Μπερναμπέου» μπήκε στο ματς η Ρεάλ Μαδρίτης μεταφέροντας το παιχνίδι στην περιοχή του Ντοναρούμα, αλλά χωρίς να καταφέρει να δημιουργήσει κλασικές ευκαιρίες. Αντίθετα, η Παρί έβρισκε χώρους και στο 13’ ο Κουρτουά πήρε την πρώτη νίκη από τον Εμπαπέ, στο 31’ ο Μέσι φοβήθηκε να πλασάρει και… πάσαρε απέναντι από τον Κουρτουά, ενώ στο 34’ σωστά δεν μέτρησε γκολ της Παρί για οφσάιντ του Νούνο Μέντες. Την ίδια στιγμή, η Ρεάλ είχε ευκαιρίες με τον Μπενζεμά στο 25’ (επέμβαση του Ντοναρούμα σε μακρινό σουτ) και στο 37’, με την μπάλα να περνά άουτ από κεφαλιά.

Τελικά, το γκολ ήρθε στο πρώτο ημίχρονο, όταν στο 39’ ο Εμπαπέ διάνυσε το μισό γήπεδο  από πάσα του Νεϊμάρ και από τη στιγμή που ο Αλάμπα δεν πήγε πάνω του φοβούμενος την ντρίπλα, η Ρεάλ δέχθηκε το 1-0 με το δεξί σουτ του 23χρονου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όπως άρχισαν οι δύο ομάδες, φάνταζε πιο πιθανό να σκοράρει δεύτερο γκολ ο Εμπαπέ (αφού Μέσι και Νεϊμάρ ήταν κάπου εξαφανισμένοι στον αγωνιστικό χώρο) παρά να ισοφαρίσει η Ρεάλ, με τον Αλάμπα όμως να βάζει αποφασιστικό «στοπ» στο 57’. Αφού δεν έγινε αυτό, ήρθε η τιμωρία για τη Παρί…

Στο 61’ ο Ντοναρούμα κράτησε χωρίς λόγο την μπάλα, έκανε κακή πάσα στην προσπάθειά του να απομακρύνει και υπό την πίεση του Μπενζεμά, ο Βινίσιους έδωσε στον Γάλλο και ο τελευταίος δεν είχε πρόβλημα να ισοφαρίσει. Τότε άρχισε η κατηφόρα.

Αφού Μπενζεμά (64’) και Βινίσιους (73’) έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες για το 2-1, αυτό τελικά συνέβη στο 76’. Ο Μόντριτς, που ήταν ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου, άνοιξε με υπέροχο τρόπο την αντεπίθεση, έβγαλε στον Βινίσιους που καθυστέρησε και αναγκάστηκε να τη δώσει και πάλι στον Κροάτη. Ο 36χρονος με τρομερή κάθετη βρήκε τον Μπενζεμά που με δυνατό σουτ δεν άφησε περιθώριο στον Ντοναρούμα.

Και σαν να μην έφτανε αυτό, με τη σέντρα οι τρομοκρατημένοι αμυντικοί της Παρί έκαναν δώρο στον Μπενζεμά, που εκμεταλλευόμενος την… ασίστ του Μαρκίνιος, έγραψε το 3-1, στέλνοντας τη Ρεάλ Μαδρίτης στους «8».