Ο Μπουζούκης έδωσε τη νίκη στον Παναθηναϊκό στο Αγρίνιο(1-0 τον Παναιτωλικό)

Την πρώτη του νίκη στο 2019 για το πρωτάθλημα πήρε ο Παναθηναϊκός. Το τριφύλλι νίκησε στο Αγρίνιο 1-0 τον Παναιτωλικό, με γκολ του Μπουζούκη στο 32’, παρότι έπαιζε με 10 από το 59’ λόγω αποβολής του Κάτσε.

Ο Παναθηναϊκός πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς στη μάχη που δίνει για μια θέση στην πρώτη πεντάδα.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Παναιτωλικός ξεκίνησε με πίεση ψηλά προκειμένου να δυσκολέψει το παιχνίδι του αντιπάλου του και παράλληλα να τον ωθήσει σε λάθη. Όπως κι έγινε, κερδίζοντας κάποιες επιπλέον κατοχές, χωρίς όμως να μπορέσει να τις μετουσιώσει και σε  γκολ. Τα «καναρίνια» φρόντισαν να κλείσουν καλά τους χώρους προς την εστία του Κυριακίδη, ενώ σε ό,τι αφορά στα επιθετικά τους πλάνα, έπαιξαν κυρίως από τη δεξιά τους πλευρά με τους Μαρινάκη και Μανά.

Η καλύτερη τους στιγμή καταγράφηκε λίγο πριν το ημίωρο, με τον Μάζουρεκ να εκτελεί ένα φάουλ από τα δεξιά, τον Μαλή να παίρνει την ανάποδη κεφαλιά και τον Διούδη να… απογειώνεται, διώχνοντας εντυπωσιακά σε κόρνερ!

Ο Παναθηναϊκός αφού πρώτα ξεπέρασε κάποια επιπόλαια λάθη κυρίως στην άμυνα, σταδιακά έδειξε να πατάει καλύτερα και να προσπαθεί να αναπτυχθεί κυρίως από την αριστερή του πτέρυγα, με τους Ινσούα και Χατζηγιοβάνη.

Επισκέφτηκε τα αντίπαλα καρέ στο 3’, με τον Μακέντα να κάνει ωραία κίνησε μετά την κάθετη πάσα του Κουρμπέλη αλλά το σουτ του από θέση μέσα δεξιά να είναι άστοχο, για να πετύχει το… πολυπόθητο 1-0 στο 32ο λεπτό.

Με τον Χατζηγιοβάνη να κλέβει τη μπάλα, να πασάρει στον Μακέντα, αυτόν να μπαίνει από αριστερά στην περιοχή, να κάνει το γύρισμα και τον επερχόμενο Μπουζούκη να σκοράρει από κοντά, βάζοντας μπροστά το «τριφύλλι» σε ένα κομβικό σημείο!

Στην επανάληψη, ο Παναιτωλικός ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά, κράτησε μπάλα περισσότερο και τα δεδομένα, σε αριθμητικό επίπεδο γύρισαν υπέρ του πριν καλά-καλά συμπληρωθεί μια ώρα αγώνα. Με τον Κάτσε να αποβάλλεται στο 59’, μάλλον αυστηρά δεδομένων των «συνθηκών», με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο Παναθηναϊκός στον αντίποδα, έχοντας και το σκορ υπέρ του, μοιραία οπισθοχώρησε, με τον Γιώργο Δώνη να περνάει στο γήπεδο τον γιο του, Χρήστο, στο 65’ και να παίζει αναγκαστικά με 4-4-1 και τον Χατζηγιοβάνη στην κορυφή της επίθεσης.

Διαιτητής: Γεώργιος Βρέσκας (Πιερίας).

Παναιτωλικός (4-2-3-1): Κυριακίδης, Μαρινάκης (71’ Λιάβας), Μαλής, Άργκους, Αμαράλ, Ντίας, Λουσέρο, Μανά (64’ Γκούγκα), Μάζουρεκ, Γουίλιαν, Μπαϊροβιτς (82’ Τσιγγάρας).

Παναθηναϊκός (3-4-2-1): Διούδης, Κουλιμπαλί, Κολοβέτσιος, Μαυρομάτης, Γιόχανσον, Κουρμπέλης, Κάτσε, Ινσούα, Μπουζούκης (89’ Παντελάκης), Χατζηγιοβάνης (75’ Καμπετσής), Μακέντα (65’ Δώνης).