Ο Κριστιάνο Ρονάλντο οδήγησε τη Γιουβέντους σε μυθική ανατροπή 3-0 την Ατλέτικο Μαδρίτης

O μυθικός Κριστιάνο Ρονάλντο πήρε από το χέρι τη Γιουβέντους και την οδήγησε στα προημιτελικά του Champions League. Με τρία γκολ που πέτυχε σε βάρος της Ατλέτικο Μαδρίτης εκτόξευσε τους Ιταλούς στα ουράνια, καθώς με το 3-0 ανέτρεψε το σε βάρος τους 2-0 του πρώτου αγώνα γράφοντας ιστορία.

Η Μεγάλη Κυρία έκανε μια… μπουκιά την Ατλέτικο, στην παράσταση για έναν ρόλο του τεράστιου Κριστιάνο Ρονάλντο.

Αφού άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 27ο λεπτό και στο 49’ ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο το σκορ του πρώτου αγώνα, αξιοποίησε στο 86΄το πέναλτι που κέρδισε ο Μπερναντέσκι από τον Κορέα, ολοκληρώνοντας μια ανατροπή που σε παιχνίδι του Champions League δεν είχε πετύχει ποτέ η Γιουβέντους!

Η Ατλέτικο Μαδρίτης, δεν… εμφανίστηκε στο γήπεδο και έφτιαξε μόλις μία φάση σε όλο το παιχνίδι!

Με… μανία μπήκε στο ματς η Γιουβέντους. Οι παίκτες του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι φάνηκε από το ξεκίνημα του αγώνα πως πίστευαν στην ανατροπή και πίεσαν ασφυκτικά τους αντιπάλους τους, που έπαιζαν φουλ κλειστά για ακόμη μια φορά. Στο 3ο λεπτό ο Γοδίν έδιωξε από το ύψος της μικρής περιοχής το σουτ του Ματουιντί και στο αμέσως επόμενο λεπτό οι γηπεδούχοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα με το κοντινό σουτ του Μπονούτσι. Ωστόσο, ο Κάιπερς με την χρήση του VAR δεν μέτρησε σωστά το γκολ για φάουλ του Κριστιάνο στον Όμπλακ. Η Ατλέτικο είχε κοντά τις γραμμές της, δεν έδειχνε διάθεση να ανοιχτεί και προτιμούσε να παίξει αμυντικά για να κρατήσει τους αντιπάλους της μακριά από τα καρέ της.

Η Γιουβέντους κυκλοφορούσε με ηρεμία την μπάλα, είχε τον έλεγχο και ανέκοπτε κάθε υποψία της Ατλέτικο. Ενδεικτικό είναι πως η πρώτη τελική των Ισπανών ήρθε στο 22ο λεπτό με ένα μακρινό σουτ του Κόκε που πέρασε πάνω από τα δοκάρια! Ωστόσο, πέντε λεπτά μετά η Γιουβέντους βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και έβαλε… φωτιά στο γήπεδο! Μετά από εξαιρετική σέντρα του Μπερναντέσκι, ο Κριστιάνο πάτησε «γερά» και με καρφωτή κεφαλιά, δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Όμπλακ για το 1-0. Το γκολ της Μεγάλης Κυρίας, όμως, «έσβησε» το ματς, ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα και έπρεπε να φτάσουμε στο τελευταίο τρίλεπτο για να δούμε κάτι καλό. Ωστόσο, ούτε ο Κριστιάνο στο 43’, ούτε ο Μοράτα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων κατάφεραν να βρουν εστία με τις κεφαλιές που επιχείρησαν.

Με ιδανικό τρόπο για τους γηπεδούχους ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Μετά από «γλυκιά» σέντρα του Κανσέλο, ο Ρονάλντο πήδηξε για ακόμη μια φορά ψηλότερα από όλους, νίκησε στον αέρα τον Γοδίν αλλά και τον Όμπλακ, ο οποίος έκανε την απόκρουση αλλά η μπάλα είχε περάσει την γραμμή. Το 2-0 ήταν γεγονός, η Γιουβέντους είχε ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα και έψαχνε ένα τρίτο γκολ για να ολοκληρώσει το… θαύμα! Ο Αλέγκρι ρίσκαρε με τις αλλαγές του, τα έπαιξε όλα για όλα και έδειξε πως δεν είναι συμβιβασμένος με την παράταση.

Από την άλλη μεριά, η… φοβισμένη Ατλέτικο συνέχιζε να παίζει αμυντικά και παρότι βελτιώθηκε από την είσοδο του Κορέα, δεν μπορούσε να φτιάξει με τίποτα φάσεις στο ματς και το πλήρωσε! Αφού πρώτα είχε γλιτώσει από το χαμένο τετ-α-τετ του Κιν, ήρθε ο Κορέα να γίνει… μοιραίος στο ματς πέντε λεπτά πριν το φινάλε. Ο Μπερναντέσκι τον νίκησε κατά κράτος στην προσωπική μονομαχία που είχαν από το… κέντρο, μπήκε στην περιοχή και ο Αργεντινός χαφ τον έσπρωξε από πίσω, με τον Κάιπερς να δείχνει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση δεν θα μπορούσε να αναλάβει άλλος από τον Κριστιάνο Ρονάλντο, με τον Πορτογάλο να στέλνει την μπάλα στη δεξιά πλευρά, τον Όμπλακ στην αριστερή, να γράφει το 3-0 και να δίνει το έναυσμα για πανηγυρισμούς!

Διαιτητής: Μπιορν Κάιπερς (Ολλανδία)

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Σέζνι, Κανσέλο, Μπονούτσι, Κιελίνι, Σπινατσόλα (67′ Ντιμπάλα), Τσαν, Πιάνιτς, Ματουιντί, Μπερναντέσκι, Μάντζουκιτς (80′ Κιν), Ρονάλντο.

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Ομπλακ, Αρίας (77′ Βιτόλο), Χιμένες, Γοδίν, Χουανφράν, Σαούλ, Κόκε, Ρόντρι, Λεμάρ (56′ Κορέα), Γκριεζμάν, Μοράτα.