O Nάρεϊ στο 96΄ λύτρωσε τον ΠΑΟΚ 2-1 τον Ατρόμητο

Στο 96΄ ο ΠΑΟΚ γλίτωσε το έμφραγμα, καθώς ο Καλέντ Νάρεϊ πέτυχε το 2-1 σε βάρος του Ατρόμητου και χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους.

Ο Κούρτιτς άνοιξε το σκορ στο 12′, ο Τζοβάρας ισοφάρισε στο 92′, όμως τρία λεπτά μετά ο Νάρεϊ λύτρωσε τον Δικέφαλο που έφθασε τις δύο νίκες στην Τούμπα.

Οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου μπήκαν στο γήπεδο με διάθεση να απειλήσουν και να πιέσουν ψηλά, στην προσπάθειά τους να πάρουν γρήγορα προβάδισμα στο σκορ. Κατάφεραν να το πετύχουν μέσω της άσπρης βούλας. Σε χέρι του Χατζηϊσαΐα και συνδρομή του VAR, οι «ασπρόμαυροι» κέρδισαν πέναλτι. Ο Κούρτιτς ανέλαβε την εκτέλεση και στο 12′ έκανε το 1-0.

Μετά το γκολ ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να προσπαθεί να πιέσει τα καρέ του Γιαννιώτη, κυρίως από τα δεξιά με το δίδυμο Βιεϊρίνια – Νάρεϊ, το οποίο είχε πολύ καλή εικόνα στο πρώτο μέρος.

Παρ’ όλη την κυριαρχία τους οι γηπεδούχοι δυσκολευόντουσαν στο να δημιουργήσουν ευκαιρίες, με ελάχιστες εξαιρέσεις. Στο 23′ ο Ντάντας με υπέροχη κάθετη μπαλιά τροφοδότησε τον Τόμας, όμως εκείνος δεν κατάφερε να αποφύγει τον Γιαννιώτη για να σκοράρει.

Οι γηπεδούχοι είχαν και άλλες στιγμές στο ματς, όμως δεν κατάφεραν να απειλήσουν τον Γιαννιώτη. Στην αντίπερα όχθη, η πρώτη τελική του Ατρομήτου έγινε στο 42′ με ένα πλασέ του Ρομπάιγ, το οποίο δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει ο Κοτάρσκι. Η τελευταία καλή στιγμή ήταν στο πρώτο μέρος ήταν για τους Περιστεριώτες, όμως το σουτ του Γκονζάλεθ εκτός περιοχής, κατέληξε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος ο Ατρόμητος προσπάθησε να πάρει τα ηνία του αγώνα. Οι παίκτες του Κόλμαν περιόρισαν σε παθητικό ρόλο για δεκαπέντε λεπτά τον ΠΑΟΚ (45- 60′), όμως απείλησαν ελάχιστα.

Στον αντίποδα ο Δικέφαλος στάθηκε απειλητικός για πρώτη φορά στο 60′. Οι παίκτες του Λουτσέσκου έφυγαν ωραία στην αντεπίθεση, ο Ζίβκοβιτς έδωσε την κάθετη μπαλιά στον Τόμας και αυτός έκανε Έπειτα από δύο λεπτά εκτέλεση κόρνερ του Νάρεϊ, ο Κουλιεράκης έπιασε μια κεφαλιά με τον Γιαννιώτη, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Ο ΠΑΟΚ εξακολουθούσε να απειλεί τα καρέ του Γιαννιώτη, εκμεταλλευόμενος και την αποβολή με δεύτερη κίτρινη του Κιβρακίδη στο 83′. Βρήκε το γκολ με τον Ολιβέιρα στο 85′, όμως ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ. Στον αντίποδα ο Ατρόμητος, πήρε το ρίσκο να απειλήσει την αντίπαλη εστία και δικαιώθηκε προσωρινά στις καθυστερήσεις με τον Τζοβάρα, όμως ο Νάρεϊ είπε την τελευταία λέξη.

Με πολλά λάθη η διαιτησία του Τζήλου

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (Σάστρε 70΄), Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Τσαούσης, Κούρτιτς (Σβαμπ 80′), Ντάντας (Μπίσεσβαρ 76΄), Αουγκούστο (Φ.Σοάρες 80′), Νάρεϊ, Α. Ζίβκοβιτς, Μπράντον Τόμας (Ολιβέιρα 63′)

Ατρόμητος: Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Σουάρεθ, Χατζηισαΐας, Ντε Μποκ, Γκονζάλεζ, Κουέν, Μουνίθ (Οικονομίδης 92′), Τζαβίδας (Ροτάριου 63′), Κλωναρίδης (Τζοβάρας 80′) Ρομπάιγ (Κάρτανσιον 63′)