Ο νόμος του Λιβάι Γκαρσία έδωσε στην ΑΕΚ τους τρεις πόντους στη Λιβαδειά(0-2)

Mε πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Λιβάι Γκαρσία, η ΑΕΚ καθάρισε 2-0 εκτός έδρας τον Λεβαδειακό κι έφτασε σε έκτη συνεχόμενη νίκη με 13-1 γκολ. Η Ένωση ήταν εκρηκτική στο δεύτερο ημίχρονο, πήρε τους τρεις βαθμούς και καταδιώκει τον Παναθηναϊκό σε απόσταση έξι πόντων.

Η ΑΕΚ από τα πρώτα λεπτά προσπάθησε να επιβάλλει τον δικό της ρυθμό με τον Λεβαδειακό να ψάχνει να χτυπήσει στην κόντρα. Όμως τόσο η έλλειψη εμπνεύσεων σε συνδυασμό με τον κάκιστο αγωνιστικό χώρο, όσο και το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι μάρκαραν αποτελεσματικά, δεν επέτρεπε στους κιτρινόμαυρους να απειλήσουν.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς από την πλευρά της ΑΕΚ ήρθε στο 20′ όταν ο Αραούχο τσίμπησε την μπάλα έξω από την περιοχή και επιχείρησε το μακρινό σουτ, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το κάθετο του Μάρκοβιτς, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ένα σουτ του Γκατσίνοβιτς βρήκε σε ετοιμότητα τον γκολκίπερ του Λεβαδειακού.

Η Ένωση μπορεί να μην απειλούταν, αλλά δεν έπαιρνε τίποτα δημιουργικά από τη μεσοεπιθετική της γραμμή με τους παίκτες του Βέλιτς να είναι συμπαγείς σε άμυνα και μεσαία γραμμή. Ήταν φανερό πως η ΑΕΚ θα έπρεπε να πάρει κάτι από κάποια ατομική ενέργεια και μια τέτοια πήγε να την βάλει μπροστά στο σκορ όταν στο 42′ ο Γκατσίνοβιτς έστρωσε για τον Πινέδα και ο τελευταίος έπιασε το δυνατό σουτ λίγο έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνάει πάνω από το οριζόντιο.

Η ΑΕΚ μπήκε με μεγαλύτερη ζωντάνια στο δεύτερο μέρος και στο 47′ άγγιξε το 0-1 όταν ο Σιμάνσκι γύρισε μέσα στη μικρή περιοχή για τον Λιβάι Γκαρσία, ο τελευταίος έβαλε την προβολή αλλά η μπάλα κόντραρε στον Βινίσιους που έσωσε τους γηπεδούχους. Η ορμή με την οποία είχε ξεκινήσει στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση έφερε το προβάδισμα τρία λεπτά αργότερα. Ο Σιμάνσκι έκλεψε ψηλά, έδωσε στον Ελίασον και αυτός με μια ωραία σέντρα στο ύψος της μικρής περιοχής βρήκε τον Λιβάι ο οποίος με κεφαλιά έγραψε το 0-1 στο 50′.

Το προβάδισμα μαζί με την αποφασιστικότητα της ΑΕΚ έδωσε «φτερά» στους παίκτες του Αλμέιδα, με τον Αραούχο στο 55′ να απειλεί με διαγώνιο σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή και τους κιτρινόμαυρους να κυριαρχούν απόλυτα στο γήπεδο βγάζοντας πλέον συνεργασίες. Η πρώτη τελική του Λεβαδειακού ήρθε στο 65′ με σουτ του Λούα Λούα που δεν ανησύχησε τον Αθανασιάδη, αλλά η κυρίαρχη ΑΕΚ λίγο αργότερα βρήκε και το δεύτερο γκολ. Ο Γκατσίνοβιτς ανατράπηκε από τον Χάμοντ στην περιοχή, ο Βεργέτης υπέδειξε πέναλτι και στη συνέχεια κλήθηκε από το VAR για να το τσεκάρει. Η απόφασή του δεν άλλαξε, και ο Λιβάι Γκαρσία που ανέλαβε την εκτέλεση ευστόχησε και με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο ματς έκανε το 0-2 στο 70′.

Οι Βοιωτοί θα μπορούσαν να είχαν μειώσει άμεσα, αλλά το πλασέ του Μουτίνιο από πλάγια θέση στο 72′ πέρασε ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Αθανασιάδη που δεν μπορούσε να αντιδράσει, ενώ στο 80′ από γύρισμα του Μουτίνιο ο Πέτρε δεν μπόρεσε να βάλει την προβολή για να στείλει από κοντά την μπάλα στα δίχτυα. Ο Αλμέιδα στο πλαίσιο της διαχείρισης του ματς είχε περάσει τους Γιόνσον και Μάνταλο αντί των Πινέδα και Ελίασον με την Ένωση να κρατάει ως το τέλος το 0-2.

Ο Βεργέτης είχε σωστή διαιτησία. Κλήθηκε από τον Ζαμπάλα στο VAR για να τσεκάρει τη φάση του πέναλτι που υπέδειξε στο μαρκάρισμα του Χάμοντ στον Γκατσίνοβιτς, χωρίς να αλλάξει την απόφασή του.

Λεβαδειακός (Γιάσμινκο Βέλιτς): Μάρκοβιτς, Παναγιώτου, Βινίσιους, Λιάγκας, Τσάπρας, Μεχία, Χάμοντ (81′ Σκβάρκα), Νίκας, Μουτίνιο, Τόρο (63′ Πέτρε), Λούα Λούα (85′ Γιαννιώτας)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Βίντα, Μουκουντί, Ρότα, Σιμάνσκι, Γκατσίνοβιτς, Ελίασον (79′ Μάνταλος), Πινέδα (72′ Γιόνσον), Λιβάι Γκαρσία (91′ Γαλανόπουλος), Αραούχο