Ο Νούνιες το πέτυχε, ο Οδυσσέας το κράτησε

Απέκλεισε τον Άγιαξ η Μπενφίκα! Οι «αετοί» της Λισαβόνας πέταξαν στα προημιτελικά του Champions League, σκοράροντας στη μία από τις δύο ευκαιρίες που έφτιαξε στο ματς για να φύγει για οκτάδα (0-1), αφήνοντας εκτός συνέχειας τον Αίαντα μετά και το μεταξύ τους 2-2 του πρώτου ματς.

Ήρωας ο Ντάρβιν Νούνιες που σκόραρε το γκολ της νίκης-πρόκρισης, με τον Βλαχοδήμο να κάνει μεστή εμφάνιση και τους Φερτόνχεν, Οταμέντι να «σβήνουν» τον φοβερό και τρομερό Αλέ που δεν φάνηκε στο ματς.

Εξαιρετικό ξεκίνημα με καλό ρυθμό στο παιχνίδι, με τον Άγιαξ να έχει τον έλεγχο και να πατάει στην αντίπαλη περιοχή, σκοράροντας με τον Αλέ μόλις στο 7’ αλλά το τέρμα του δεν μέτρησε καθώς ήταν εκτεθειμένος ο Τάντιτς που του έκανε το γύρισμα. Ο Άλβαρες προωθήθηκε δις αλλά οι κεφαλιές του δεν βρήκαν εστία, ενώ ο Μπέργκχαους είχε την καλύτερη φάση του αγώνα ως το 26ο λεπτό με το σουτ του μέσα από την περιοχή να περνάει άουτ. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Βλαχοδήμος έκανε μεγάλη επέμβαση σε σουτάρα του Μπέργκχαους, που ήταν ο πιο δραστήριος ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων με το 0-0 να παραμένει ως το φινάλε του πρώτου μέρους.

Ίδιο πρόσωπο και στην επανάληψη, με την Μπενφίκα να παίζει φουλ αμυντικά, κάτι πρωτοφανές για την ίδια και να ψάχνει μπας και βρει κάποια φάση μέσα από στατικά χτυπήματα ή αντεπιθέσεις. Ο Τάντιτς στο 49’ δεν βρήκε στόχο με το σουτ που επιχείρησε εκτός περιοχής, με την Μπενφίκα να έχει την πρώτη της φάση στο 57’ αλλά ο Φερτόνχεν δεν βρήκε εστία από καλό σημείο.

Φερτόνχεν και Οταμέντι είχαν «σβήσει» τον Αλέ, που δεν έφτιαξε… μισή φάση, με τον Άγιαξ να απειλεί στο 62’ με την κεφαλιά του Άντονι να περνάει λίγο άουτ. Η Μπενφίκα αμυνόταν με νύχια και δόντια, ενώ βγήκε στο 76ο λεπτό στην γρήγορη κόντρα και κέρδισε ένα φάουλ σαν… κόρνερ. Ο Γκριμάλντο το εκτέλεσε στην «καρδιά» της περιοχής με τον Νούνιες να προλαβαίνει τον Ονάνα που έκανε κακή έξοδο και να παγώνει το «Άμστερνταμ Αρένα» για το 1-0.