Ο Ντόμινικ Τιμ νίκησε και τον Ράφα Ναδάλ 2-0 σετ στο Λονδίνο

Ο Ντόμινικ Τιμ λύγισε τον Ράφα Ναδάλ και βρίσκεται αγκαλιά με την πρόκριση στα ημιτελικά του ATP Finals.

Ο 27χρονος Αυστριακός, Νο.3 στον κόσμο, επικράτησε του Ισπανού θρύλου (Νο.2) με 7-6(7), 7-6(4) σε 2 ώρες και 25 λεπτά και εξασφαλίζει την είσοδο στην τετράδα αν ο Στέφανος Τσιτσιπάς νικήσει απόψε τον Αντρέι Ρούμπλεφ.

Το αποτέλεσμα ευνοεί και τον Στέφανο, καθώς ο Έλληνας τενίστας θα έχει ελπίδες πρόκρισης ακόμα και αν δεν ξεπεράσει το εμπόδιο του Ρούμπλεφ. Και αυτό διότι θα υπάρχει πιθανότητα τριπλής ισοβαθμίας στο Group London 2020!

Τιμ και Ναδάλ, διαφήμισαν το άθλημα. Ο Τιμ, που έχει φέτος ρεκόρ 11-1 σε τάι μπρέικ κόντρα στο Top 10 (!), έκανε ξανά το θαύμα του και δείχνει έτοιμος να πάει ένα βήμα παραπέρα σε σχέση με πέρυσι: να κατακτήσει, δηλαδή, τον τίτλο που έχασε το 2019 από τον Τσιτσιπά!

Το ματς ήταν εκπληκτικό από τον πρώτο πόντο και το πρώτο σετ πήγε στα χέρια του Τιμ μετά από ένα δραματικό τάι μπρέικ, όπου σημειώθηκαν 11 μίνι μπρέικ! Ο Ναδάλ βρέθηκε να προηγείται με 2-5 και είχε σετ πόιντς στο 5-6 και το 6-7, αλλά ο Ντόμι έφερε τα πάνω κάτω και «έγραψε» το 1-0 στην πρώτη του ευκαιρία.

Το εξαιρετικό επίπεδο διατηρήθηκε και στο δεύτερο σετ, με τον Ράφα να κάνει πρώτος μπρέικ (3-4), αλλά τον Τιμ να έχει την άμεση απάντηση. Κάνοντας τρία τραγικά λάθη, ο Ναδάλ είδε τον Αυστριακό να έχει τρία ματς πόιντ στο 5-4 (0-40), όμως έμεινε με φανταστικό τρόπο όρθιος και οι διαφορές λύθηκαν στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο Ισπανός σημείωσε πρώτος το μίνι μπρέικ (0-1), ωστόσο ο Τιμ ισοφάρισε αμέσως και στη συνέχεια πήρε μεγάλο προβάδισμα με 6-3. Ο Ράφα έσωσε το πρώτο ματς πόιντ, αλλά δέχτηκε ένα ακόμα μίνι μπρέικ στη συνέχεια και ο Ντόμι καθάρισε τη νίκη. Έχει πλέον δύο σερί επιτυχίες σε βάρος του Ναδάλ και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 6-9.

Tα πάντα θα κριθούν οριστικά στην τρίτη αγωνιστική (19/11), όπου θα αναμετρηθούν Ναδάλ-Τσιτσιπάς και Τιμ-Ρούμπλεφ.