Ο Ντοναρούμα έστειλε την Ιταλία στην κορυφή της Ευρώπης 3-2 στα πέναλτι την Αγγλία (video)

Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Ιταλία, ξανά μετά το 1968! Με τον Ντοναρούμα να εξελίσσεται σε ήρωα στη διαδικασία των πέναλτι στο Γουέμπλεϊ, οι «ατζούρι» πήραν το τρόπαιο στη Ρώμη (1-1 κανονική διάρκεια και παράταση, 3-2 πέναλτι), αφήνοντας τους οικοδεσπότες  Άγγλους στη θλίψη καθώς έμειναν χωρίς τίτλο.

Από την Αγγλία ήρθε το πιο γρήγορο γκολ στην ιστορία των τελικών. Ο Κέιν έσπρωξε την τέλεια αντεπίθεση και μετά ανέλαβαν οι δύο πλάγιοι μπακ. Ο Τρίπιερ έκανε τη συστημένη σέντρα και ο Σο με μονοκόμματο σκαστό νίκησε τον Ντοναρούμα μόλις στα 117 δευτερόλεπτα, σκοράροντας για πρώτη φορά με την Εθνική.

Ο Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ που κατέβασε την ομάδα του με τρεις σέντερ μπακ, είδε τους παίκτες του να κυριαρχούν αρχικά, να βγάζουν δύναμη, πάθος, ένταση. Ωστόσο, σταδιακά έδωσαν όλο το γήπεδο. Η Σκουάντρα Ατζούρα πήρε την μπάλα, την κυκλοφόρησε στο κέντρο, με τον Ζορζίνιο να αναλαμβάνει το κουμάντο και το μοίρασμα. Δεν μπορούσε όμως με κανέναν τρόπο να διασπάσει την τριπλή ζώνη άμυνας των αντιπάλων τους και είχε μόνο τον Κιέζα από δεξιά να παλεύει να δημιουργήσει κάποια αναστάτωση. Στο 35’, ο Κιέζα σούτερε άστοχα από πλεονεκτική θέση.

Στο δεύτερο ημίχρονο στο ματς πέρασε ο Μπεράρντι, βγήκε ο Ιμόμπιλε, η επίθεση έμεινε χωρίς φορ, με τον Ινσίνιε σε ρόλο “false-9”. Ο Κιέζα πέρασε στην αντίθετη πλευρά και έκανε ακόμα καλύτερα πράγματα. Η Ιταλία πλέον απέκτησε ουσία. Ινσίνιε (57′) και Κιέζα (62′) υποχρέωσαν τον Πίκφορντ να δείξει την κλάση του, κάτι που έκανε και στην ισοφάριση, αλλά δεν μπορούσε να κάνει τα πάντα μόνος του.

Επειτα από κόρνερ, ο Κριστάντε πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Βεράτι τη δεύτερη, ο Πίκφορντ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Μπονούτσι (67′) έφερε τον τελικό στα ίσα. Ήταν το 12ο γκολ παίκτη της Γιουβέντους στη διοργάνωση, κάνοντας σχετικό ρεκόρ, μιας και ξεπέρασε τα 11 της Μπαρτσελόνα από το 2012. Ο Μπονούτσι έγινε ο γηραιότερος σκόρερ σε τελικό (34 ετών και 71 ημέρων). Η Ιταλία συνέχισε να πιέζει, η Αγγλία δεν έβγαζε αντίδραση και κάπως έτσι ο φετινός έγινε ο έβδομος τελικός σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που πήγε στην παράταση.

Στο έξτρα μισάωρο, κάτι ουσιαστικό δεν συνέβη. Από τη μία ο Ρομπέρτο Μαντσίνι δεν είχε λόγο να αλλάξει κάτι στην ομάδα του, αφού δεν απειλούνταν από τους ουσιαστικά γηπεδούχους, ενώ ο Γκάρεθ Σαουθγκέιτ δεν δικαιώθηκε για την επιμονή του στον Σάκα, που ήταν η επιλογή του από τον πάγκο και επιπλέον δεν θέλησε να ρισκάρει, περνώντας τους Ράσφορντ και Σάντσο στο… 120’ μόνο για τα πέναλτι.