Ο ΟΦΗ 2-0 τον ουραγό Απόλλωνα Σμύρνης μπήκε στην εξάδα

Ο ΟΦΗ επιβλήθηκε 2-0 του ουραγού Απόλλωνα Σμύρνης και τερμάτισε στην πρώτη εξάδα, διεκδικώντας Ευρωπαϊκό εισιτήριο. Οι Κρητικοί είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά χρειάστηκαν δύο τέρματα στο τελευταίο ημίωρο (64’ Βούρος, 71’ Φελίπε) για να ξεκλειδώσουν την αντίπαλη άμυνα.

Η ομάδα του Νιόπλια ανέβηκε στους 37 βαθμούς και βρέθηκε στην 6η θέση περιμένοντας με αγωνία την οριστική εξέλιξη της υπόθεσης με την τιμωρία του ΠΑΣ.

Η «Ελαφρά ταξιαρχία» περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και απείλησε ελάχιστα, ενώ τερμάτισε στην τελευταία θέση της κανονικής περιόδου.

Ο ΟΦΗ επιχείρησε να αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά, ωστόσο δεν είχε τον τρόπο να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα του Απόλλωνα, που επιχειρούσε να απειλήσει μέσω αντεπιθέσεων.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους ήρθε στο 14’, με τον Νέιρα να παίρνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι. Από ‘κει και πέρα, οι φιλοξενούμενοι «πάγωσαν» τον ρυθμό και κλείστηκαν στα καρέ τους.

Οι Κρητικοί προσπαθούσαν από τα πλάγια να δημιουργήσουν κινδύνους, αλλά τα γεμίσματα στην περιοχή δεν είχαν αντίκρισμα, με τον Λάμπρου να μην τελειώνει τη φάση από κοντά στο 33’.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Νιόπλια εμφανίστηκαν πολύ πιο… αγριεμένοι και επιθετικοί στο παιχνίδι τους. Στο 52’, ο ΟΦΗ άγγιξε το 1-0, όμως ο Φελίπε δεν κατάφερε να τελειώσει τη φάση όπως θα ήθελε μετά το γύρισμα του Ντουρμισάι.

Επτά λεπτά αργότερα, ο Φελίπε απείλησε ξανά, ωστόσο το δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή με το αριστερό, κατέληξε δίπλα από το δοκάρι του Κότσαρη.

Στο 64’ ήρθε η λύτρωση για τους Κρητικούς, που άνοιξαν το σκορ, με τον Βούρο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με τον μηρό μετά από μια φάση διαρκείας στα αντίπαλη καρέ.

Οι παίκτες του Νιόπλια βρήκαν ψυχολογία και στο 71’ διπλασίασαν τα τέρματά τους, με τον Φελίπε να φεύγει στην πλάτη της άμυνας του Απόλλωνα και να νικάει με τη… δεύτερη τον Κότσαρη για το 2-0.

Από ‘κει και πέρα, οι γηπεδούχοι έκαναν εξαιρετική διαχείριση και δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να απειλήσουν, αν και στο 74’ ο Τσιλούλης βρέθηκε απέναντι από τον Επασί, αλλά τον σταμάτησε ο Βούρος.

Σε γενικές γραμμές ο Κωνσταντίνος Περράκης είχε εύκολο έργο.

ΟΦΗ (Νιόπλιας): Επασί – Μαρινάκης, Βούρος, Σελίμοβιτς, Μπαλογιάννης – Ντε Γκουζμάν (75’ Μπουζούκης), Μεγιάδο, Νέιρα (84’ Στάικος) – Λάμπρου (78’ Τσιλιανίδης), Ντουρμισάι (84’ Καμάου), Λ. Φελίπε

Απόλλων Σμύρνης (Τεννές): Κότσαρης – Ντεντάκης, Άλβες, Ρόγκνε (60’ Λισγάρας), Μπαξεβανίδης – Τσιλούλης, Τσίμπσαχ (76’ Παπαγεωργίου), Σλίβκα, Γιαννιώτας (46’ Παμλίδης) – Ντάουντα (53’ Σίγκνεβιτς), Ιωαννίδης