Ο ΟΦΗ μετά το 79΄ έκανε το 0-3, 3-3 κόντρα στην ΑΕΚ

Sports Παρασκήνια

Πολλές αναμετρήσεις ΟΦΗ-ΑΕΚ έχουν μείνει στην ιστορία. Στις 19 Σεπτεμβρίου 2021, ο ΟΦΗ βρέθηκε να χάνει με 0-3 από την ΑΕΚ, αλλά κατάφερε να πάρει την ισοπαλία από την Ένωση που έπαιζε με παίκτη λιγότερο για σχεδόν μία ώρα.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με τον Σέρχιο Αραούχο να σημειώνει στο 15′ το πρώτο του γκολ στη νέα θητεία του με τα κιτρινόμαυρα. Στο 36′ είδε τον διαιτητή Φωτιά να αποβάλλει τον Λιβάι Γκαρσία. Στο 41′, ο Στίβεν Τσούμπερ πάντως βρήκε τη λύση να διευρύνει το προβάδισμα για τον Δικέφαλο, ακόμα και υπό αυτές τις συνθήκες.

Μια αλλαγή της Ένωσης, ο Καρίμ Ανσαριφάρντ μόλις δύο λεπτά μετά την είσοδό του, στο 64′ σκόραρε κάνοντας στο 0-3. Μετά από αυτό το σημείο η ομάδα του Νιόπλια έκανε τα αδύνατα, δυνατά. Έτσι στο 79′ έφτασε με τον Νέιρα στο 1-3 πέντε λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης σκόραρε και πάλι, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Πραξιτέλη Βούρο ο ΟΦΗ έφθασε στο 3-3.