Ο ΟΦΗ νίκησε 1-0 την Άντερλεχτ στο Βέλγιο

Την πρώτη του νίκη σε φιλικά παιχνίδια πέτυχε ο ΟΦΗ επικρατώντας της Άντερλεχτ με 1-0 στο Βέλγιο, με γκολ του Βαγιεμπάχ Σακόρ στο 42ο λεπτό μετά από ωραία πάσα του Φερέιρα.

Στο ντεμπούτο του Γιώργου Σίμου στον πάγκο του ΟΦΗ, ο Όμιλος παρουσίασε εξαιρετική εικόνα για 45 λεπτά παρουσιάζοντας σαφή βελτίωση σε σχέση με το πρώτο φιλικό κόντρα στην Μπέρσοτ το περασμένο Σάββατο.

Η εικόνα του πρώτου 45λεπτου μοίρασε υποσχέσεις για την συνέχεια καθώς ο Γιώργος Σίμος είδε αυτά που ήθελε να με τον ΟΦΗ να κάνει παιχνίδι κατοχής και να έχει την μπάλα στα πόδια του για αρκετή ώρα.

Ο ΟΦΗ παρατάχθηκε κόντρα στην Άντερλεχτ με 4-2-3-1 και τον Σάσι στην κορυφή της επίθεσης. Ο Σωτηρίου ήταν κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα δεξιά ο Μπράουν – αριστερά ο Κοροβέσης και οι Νάστος, Γιαννούλης στο κέντρο. Στην μεσαία γραμμή οι Σακόρ, Μεγιάδο αποτέλεσαν το δίδυμο των αμυντικών μέσων με το Ναμπί να έχει ελεύθερο ρόλο και τους Φερέιρα, Σεμέντο και Σάσι στην επίθεση.

Οι ποδοσφαιριστές του ΟΦΗ ξεκίνησαν από το πρώτο λεπτό να πρεσάρουν ψηλά θέλοντας με αυτόν τον τρόπο να κλέψουν μπάλες και να κερδίσουν την κατοχή. Κόντρα στην ομάδα του Βενσάν Κομπανί, ο ΟΦΗ επέβαλε τον ρυθμό του πρεσάροντας ψηλά με αποτέλεσμα να κερδίσει την κατοχή της μπάλας.

Οι Βέλγοι απείλησαν μόλις μια φορά στο πρώτο ημίχρονο με το σουτ του Ελ Χατζ να διώχνει στην γραμμή ο Κοροβέσης και στο 41′ ήρθε το γκολ για τον ΟΦΗ. Οι παίκτες του Γιώργου Σίμου άλλαξαν γρήγορα την μπάλα που έφτασε στον Φερέιρα, ο Βραζιλιάνος έκανε αμέσως το παράλληλο γύρισμα στον Σακόρ που με σουτ πάνω στην κίνηση άνοιξε το σκορ για τον ΟΦΗ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός του ΟΦΗ έπεσε καθώς τα πόδια των παικτών του είναι ακόμα βαριά από την προετοιμασία και τις διπλές προπονήσεις των προηγούμενων ημερών. Η Άντερλεχτ πήρε την κατοχή του παιχνιδιού ωστόσο δεν κατάφερε να φθάσει στην ισοφάριση.