Ο ΟΦΗ πήρε 0-0 στα Περιβόλια από τον Πλατανιά και πλέον θα μιλήσει η έδρα

Τον πρώτο λόγο να πάρει το εισιτήριο για την Super League μέσω των αγώνων μπαράζ έχει ο ΟΦΗ καθώς σήμερα πήρε ισοπαλία 0-0 από τον Πλατανιά στα Περιβόλια και πλέον στο καυτό «Γεντί Κουλέ», την Τετάρτη στις 7 το απόγευμα, θα κυνηγήσει το αποτέλεσμα που  θα τον κρατήσει στην μεγάλη κατηγορία. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι με Καραγκούνη και Παπάζογλου στην επανάληψη.

Στο σημερινό πρώτο ματς των Χανίων, ο ΟΦΗ έδειξε πιο ομάδα, αλλά είχε πρόβλημα στη γραμμή κρούσης. Η κατηγορία ωστόσο θα παιχτεί σε ένα παιχνίδι, στο οποίο και ο Πλατανιάς θα έχει τις δικές του πιθανότητες, ειδικά αν εκμεταλλευτεί το επιθετικό πρόβλημα που έχει ο ΟΦΗ.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο ρυθμός ήταν καλός, με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω, αλλά να λείπει το γκολ…

Οι Χανιώτες μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και με «όπλο» τους την πίεση ψηλά, κατάφεραν να δημιουργήσουν προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, στα πρώτα λεπτά. Μάλιστα, έχασαν την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 6’, με τον Μπιανκόνι, ενώ το ίδιο θα μπορούσε να είχε γίνει και στην αμέσως επόμενη φάση, αλλά ο Λουκίνας δεν σούταρε ανενόχλητος από το σημείο του πέναλτι!

Οι «ομιλίτες» μετά τον αρχικό αιφνιδιασμό πήραν τα ηνία και από το 20’ μέχρι το 35’ όχι μόνο ισορρόπησαν την κατάσταση αλλά έφτασαν κοντά στο… πολυπόθητο γκολ. Έχοντας μια διπλή αποτυχημένη προσπάθεια από πλευράς Ναμπί στο 23ο λεπτό και την πολύ καλή ενέργεια του Φερέιρα που κατέληξε σε μια ακόμα καλύτερη απόκρουση του Γκοτ, στο 29’.

Οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς σκορ, με την στατιστική απεικόνιση να είναι 58%-42% η κατοχή μπάλας, 2-2 οι τελικές και 1-0 τα κόρνερ.

Στην επανάληψη, ο ΟΦΗ παρουσιάστηκε πιο δυνατός. Κυκλοφόρησε καλύτερα την μπάλα και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς να κάνει την «μεγάλη» φάση. Με τον Πλατανιά από την πλευρά του να… φυλάει τα νώτα του και να ψάχνει την αντεπίθεση για να απειλήσει.

Προτού ακόμα συμπληρωθεί μια ώρα παιχνιδιού, ο Χάιμε Βέρα… ανακάτεψε την τράπουλα, ρίχνοντας στη «μάχη» τον Γιακουμάκη για να έχει έναν «καθαρό» σέντερ-φορ και μεταφέροντας τον Σασί στο αριστερό άκρο.

Ωστόσο, ήταν οι γηπεδούχοι εκείνοι που είχαν όχι μία αλλά… τρεις ευκαιρίες στην ίδια φάση για να κάνουν το 1-0, στο 70’… Με τις προσπάθειες των Παπανικολάου, Καραγκούνη και Μπιανκόνι να περνούν χωρίς το επιθυμητό αποτέλεσμα κι ενώ στο σουτ του δεύτερου η μπάλα έχει βρει στο αριστερό δοκάρι, μετά από επέμβαση και του Σωτηρίου!

Η απάντηση από πλευράς φιλοξενούμενων ήρθε μετά από έξι λεπτά, με τον Ντίνα που είχε περάσει αλλαγή ενδιάμεσα να εκτελεί κόρνερ από τα δεξιά, τον Παπάζογλου να κάνει την προβολή και τον Σάαντο να διώχνει πάνω στη γραμμή…

Οι δύο παίκτες πρωταγωνίστησαν και στη νέα μεγάλη χαμένη ευκαιρία του ΟΦΗ, στο 84’, όταν ο Παπάζογλου πήρε την κεφαλιά ανενόχλητος, μετά από την εκτέλεση νέου κόρνερ του Ντίνα, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Γκοτ!

Καλή η διαιτησία του Τζήλου (Λάρισας).

Πλατανιάς (3-5-2): Γκοτ, Ποζατζίδης (87’ Παπουτσογιαννόπουλος), Κόρτσταμ, Τσαμούρης (90’+2’ Πουρζιτίδης), Ουές, Παπανικολάου, Μποσέτι, Σαάντο, Νίλι, Μπιανκόνι, Λουκίνας (65’ Καραγκούνης).

ΟΦΗ (4-2-3-1): Σωτηρίου, Μπράουν, Παπάζογλου, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Μεγιάδο, Νέιρα, Βαζ (75’ Ντίνας), Ναμπί (75’ Νάστος), Φερέιρα (57’ Γιακουμάκης), Σασί.