Ο ΟΦΗ προηγήθηκε αλλά ο Κλωναρίδης με τρεις ασίστ οδήγησε τον Ατρόμητο σε νίκη 3-1

Ο ΟΦΗ προηγήθηκε με Νέιρα αλλά o Κλωναρίδης με τρεις ασίστ οδήγησε τον Ατρόμητο στη νίκη με ανατροπή (3-1) ενώ ο Μουνίθ έχασε και πέναλτι, στην πρεμιέρα της Super League!

Οι Κρητικοί σκόραραν στην πρώτη τους ευκαιρία και προηγήθηκαν με το γκολ του Νέιρα στο 34’, ωστόσο στην συνέχεια δεν βρήκαν λύσεις απέναντι στον… δαιμόνιο Κλωναρίδη, ο οποίος συνεργάστηκε άψογα με τον Κιβρακίδη τόσο στο 39’ και την ισοφάριση της ομάδας των δυτικών προαστείων με τον Τζαβίδα, όσο και στο τρίτο λεπτό του επιπλέον χρόνου στο πρώτο μέρος, με τον Μουνίθ να κάνει το 2-1. Ενώ «σέρβιρε» και το 3-1 στον Κρίστιανσον, στο 73ο λεπτό, ο οποίος έκανε ντεμπούτο ως αλλαγή με γκολ!

Η ομάδα του Κρις Κόλμαν ήταν το «αφεντικό» μετά το ημίωρο της αναμέτρησης και να φτάνει δίκαια στο «τρίποντο».

Οι μεν γηπεδούχοι έκαναν εύκολα το λάθος, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να κρατήσουν μπάλα και κατ’ επέκταση να επιτεθούν, ενώ οι Κρητικοί που πίεζαν ψηλά και είχαν τον έλεγχο δεν μπορούσαν να βρουν την κάθετη πάσα που θα τους έβγαζε σε… θέση βολής.

Είναι χαρακτηριστικό, δε, πως σε αυτό το διάστημα καταγράφηκαν δύο μόλις τελικές, αμφότερες για λογαριασμό του Ατρόμητου. Με την απευθείας εκτέλεση του Μουνίθ στο 21’ και το σουτ του Ισπανού έξω από την περιοχή έξι λεπτά μετά.

Τελικά, ήταν ο ΟΦΗ εκείνος που κατάφερε να ανοίξει το σκορ, στην πρώτη του αξιόλογη φάση, όταν Τοράλ και Νέιρα έπαιξαν το «ένα-δύο» από αριστερά, ο δεύτερος πάτησε περιοχή, σούταρε στην κλειστή γωνία του Γιαννιώτη και έκανε το 0-1 στο 34ο λεπτό!

Οι Περιστεριώτες, πέντε λεπτά μετά έφτασαν στην ισοφάριση. Από ωραία κίνηση του Κιβρακίδη και καλοζυγισμένη σέντρα του Κλωναρίδη από την δεξιά πλευρά, ο Τζαβίδας νίκησε στον αέρα τον Γιοχού και με κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή, έκανε το 1-1!

Με το μομέντουμ υπέρ του αλλά και τους Κιβρακίδη-Κλωναρίδη να συνεργάζονται αποτελεσματικά για μια ακόμα φορά, ο Ατρόμητος κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 2-1, χάρη στην προβολή του Μουνίθ σε κενή εστία, στο τέταρτο λεπτό του επιπλέον χρόνου του πρώτου 45λεπτου.

Με… κεκτημένη ταχύτητα ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Κρις Κόλμαν, καταγράφοντας δύο κλασικές ευκαιρίες για το 3-1, στα πρώτα έξι λεπτά.

Όμως, ο μεν Κλωναρίδης δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα σωστά, υπό την πίεση του Γιοχού στο 47’, ενώ ο Μουνίθ δεν αξιοποίησε το πέναλτι που κέρδισε ο Τζαβίδας από τον Γιοχού, στέλνοντας τη μπάλα στο δεξί δοκάρι της εστίας του Στέφενς στο 51ο λεπτό…

Οι Κρητικοί είχαν μια καλή στιγμή στο 58’, με το σουτ του Λάρσον ωστόσο να μην καταλήγει στα δίχτυα του Γιαννιώτη, για να ακολουθήσει στη συνέχεια η σωστή διαχείριση του παιχνιδιού από πλευράς Ατρόμητου.

Αποτέλεσμα αυτής, μάλιστα, ήταν και το τρίτο τέρμα που πέτυχαν οι Περιστεριώτες, με -ποιόν άλλο;- τον Κλωναρίδη να δίνει την τρίτη του ασίστ, αυτή την φορά στον… νεοφερμένο Κιάρτανσον, ο οποίος δεν δυσκολεύθηκε να κάνει την προβολή στο δεύτερο δοκάρι και το 3-1 στο 73ο λεπτό του ματς!

Δύο προσπάθειες του -κορυφαίου των «ομιλητών», σήμερα- Νέιρα και ένα ακόμα σουτ του Θεοδοσουλάκη που μόλις χθες έγινε επαγγελματίας, δεν κατέληξαν σε κάποιο γκολ με το σκορ να διατηρείται μέχρι τέλους.

O ρέφερι Διαμαντόπουλος oρθά καταλόγισε σε κανονική ροή αγώνα το πέναλτι στην φάση του 50ου λεπτού, με το VAR μάλιστα να «συμφωνεί» μαζί του.

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Σουάρεθ, Χατζηισαΐας, Ντε Μποκ, Γκονθάλεθ, Κουέν, Κλωναρίδης (78’ Ροτάριου), Μουνίθ (67’ Έρλινγκμαρκ), Ρομπάιγ (79’ Τζοβάρας), Τζαβίδας (58’ Κιάρτανσον).

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Στέφενς, Λάρσον, Γιοχού (56’ Βούρος), Γιαννούλης, Μπαλογιάννης (70’ Θοράριρσον), Μεγιάδο (70’ Στάικος), Ντιουσέ, Νέιρα, Μπουζούκης (57’ Μαρινάκης), Τοράλ, Ντίκο (81’ Θεοδοσουλάκης).