Ο Ολυμπιακός 2-1 τον Ατρόμητο με σούπερ Ποντένσε

Τα πάνω κάτω έφερε ο Ολυμπιακός στο Καραϊσκάκη, καθώς αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από τον Ατρόμητο, τελικά με αντεπίθεση διαρκείας στην επανάληψη νίκησε 2-1 και πρόσθεσε ακόμη τρεις βαθμούς στο ενεργητικό του. Οι ερυθρόλευκοι έχουν εξασφαλίσει την δεύτερη θέση, όμως θέλουν να κλείσουν το πρωτάθλημα μ’ επιτυχίες και σήμερα πρόσθεσαν ακόμη μία επί ενός εξαιρετικού αντιπάλου.

Σούπερ σταρ στο απολαυστικό ποδόσφαιρο που έπαιξαν οι ερυθρόλευκοι στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ο Ποντένσε που μάγεψε με τις περίτεχνες ενέργειές του και ξεσήκωσε τους φίλους του Ολυμπιακού. Οι Γκιγέρμε και Μπουχαλάκης έβαλαν τη σφραγίδα τους στην ανατροπή του σκορ. Ο Ατρόμητος που στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ επικίνδυνος προηγήθηκε με τον συνήθη ύποπτο Κουλούρη.

Οι Περιστεριώτες κατάφεραν να αιφνιδιάσουν μπαίνοντας πολύ δυνατά στα πρώτα λεπτά με τον Μπρούνο να πλαισιώνει τους Μπουσούλατζιτς και Μάντσον στην επίθεση. Μόλις στο 2’ ο Ουάρντα με εκτέλεση φάουλ νικήθηκε από τον Ζοσέ Σα, καθώς ο Πορτογάλος γκολκίπερ με τα ακροδάχτυλα έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Ο Ολυμπιακός άγγιξε το γκολ στο 13’, όταν ο Μασουράς με τρομερή ενέργεια τσίμπησε την μπάλα ξεφεύγοντας ταυτόχρονα από το μαρκάρισμα του Χατζηισαΐα, αλλά το πλασέ του απέκρουσε ο Μέγερι που βγήκε έγκαιρα από την εστία του.

Στο επόμενο λεπτό ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να χάσουν την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, αφού Μάντσον και Ουάρντα συνεργάστηκαν άψογα από τα δεξιά, αλλά και πάλι ο Σα ήταν σταθερός για να πει «όχι» στο δυνατό σουτ του Βραζιλιάνου στην κλειστή του γωνία. Ο ρυθμός του αγώνα έδειχνε… Ατρόμητο και αυτό επιβεβαιώθηκε στο 30’. Ο Μπρούνο με τον Κουλούρη έπαιξαν το «1-2» και ο τελευταίος με πλασέ νίκησε τον Σα για το 0-1. Ήταν το 17ο τέρμα του στο πρωτάθλημα.

Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, ο Ατρόμητος έχασε άλλες δύο καλές στιγμές, στο 37’ με το σουτ του Ενσικουλού να αποκρούει ο Σα και τον Κουλούρη στις καθυστερήσεις να μην προλαβαίνει τον Πορτογάλο στην έξοδό του.

Η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εντελώς διαφορετική, καθώς μόνο μια ομάδα υπήρχε στο γήπεδο. Ο Ολυμπιακός. Ο Μαρτίνς έριξε στην μάχη Χασάν και Ντίας αντί των Γκερέρο και Μασούρα και όλα βελτιώθηκαν. Με καλή και γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας, ο Ολυμπιακός χτύπησε τον αντίπαλο στην αριστερή, προβληματική πτέρυγά του.

Στο 50΄ ο Ντίας βρήκε δεξιά τον Φορτούνη, εκείνος έκανε τη σέντρα και ο Γκιγέρμε με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Μέγιερι και ισοφάρισε 1-1 για τον Ολυμπιακό.

Ο Ομάρ στο 75΄ πάσαρε δίπλα του στον Ποντένσε, εκείνος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και στο δεύτερο δοκάρι ο Μπουχαλάκης με προβολή με το αριστερό, νίκησε τον Μέγιερι και έκανε το 2-1, με το πρώτο του τέρμα στο πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός άγγιξε το τρίτο γκολ σε δύο περιπτώσεις. Στο 85΄ από ξοχη ατομική ενέργεια του Ποντένσε ο οποίος ντριμπλάρει και μπαίνει στην περιοχή αλλά σουτάρει λίγο άουτ και στο 87΄ σε φάση καρμπόν από τον Ποντένσε ο οποίος και πάλι αποφεύγει τους πάντες και σουτάρει μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα φεύγει ένα μέτρο άουτ.

Ο Ματίας Γκεστράνιους (Φινλανδία) δεν απέφυγε τα λάθη σε βάρος του Ολυμπιακού.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα – Ομάρ, Μεριά, Σισέ, Κούτρης – Γκιγέρμε, Μπουχαλάκης – Ποντένσε, Φορτούνης (92’ Καμαρά), Μασούρας (46’ Ζιλ Ντίας) – Γκερέρο (46’ Χασάν)

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Μέγερι – Σάκιτς, Ρισβάνης, Χατζηισαΐας, Κιβρακίδης (77’ Μανούσος) – Μπουσούλατζιτς, Μάντσον – Ενσικουλού (82’ Μούγιακιτς), Μπρούνο, Ουάρντα (62’ Καρασαλίδης) – Κουλούρης