Ο Ολυμπιακός 72-64 την Ορμάν έκανε βήμα πρόκρισης στα προημιτελικά

Ο Ολυμπιακός έκανε μεγάλο βήμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Eurocup Γυναικών, επικρατώντας της Ορμάν (72-64) και την επόμενη εβδομάδα στην Τουρκία (29/01, 16:00) θα ταξιδέψει για να υπερασπιστεί το +8 του πρώτου αγώνα.

Ο Ολυμπιακός ήταν ορεξάτος από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και κατάφερε να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης, χάρη στην Γέμελος (20-17) στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι νταμπλούχες Ελλάδας επιστράτευσαν την άμυνά τους και με τις Τόμας, Σπυριδοπούλου να σκοράρουν κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά για το 37-28 του πρώτου ημιχρόνου.

Οι παίκτριες του Γιώργου Παντελάκη διατηρούσαν τον έλεγχο και τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Όλα αυτά μέχρι τα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου, όταν η Ορμάν αντέδρασε και χάρη σε Ρόμπινσον και Πάρις μείωσε σε 55-49. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν αποτελεσματική, κράτησε σε χαμηλά επίπεδα παραγωγικότητας την τουρκική ομάδα και με την Σταμολάμπρου να δίνει λύσεις η διαφορά έφτασε στο +14 (67-53, 36′). Η Τόμας βγήκε μπροστά για την ομάδα της και ο Ολυμπιακός κατάφερε να φτάσει στη νίκη, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για πρόκριση στην οκτάδα του Eurocup Γυναικών.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 37-28, 55-49, 72-64.