Ο Ολυμπιακός χόρευε στους ρυθμούς του Φορτούνη 3-1 τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο

Στους ρυθμούς του Κώστα Φορτούνη που πέτυχε δύο γκολ χόρευε ο Ολυμπιακός στο Ηράκλειο, επικρατώντας άνετα 3-1 του αδιάφορου βαθμολογικά ΟΦΗ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε γρήγορα. Στο 9ο λεπτό ο Χασάν πήρε πέναλτι από τράβηγμα του Κουτρουμπή και ένα λεπτό μετά ο Φορτούνης το εκτέλεσε εύστοχα για το 0-1. Λίγο αργότερα ο Αιγύπτιος χτύπησε πάνω σε σύγκρουση με τον Κουτρουμπή και έγινε αλλαγή από τον Ελ Αραμπί. Στο 28′ ο Ραντζέλοβιτς από πάσα του Καφού έκανε το 0-2 με λανθασμένη αντίδραση του Γουάλι.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός είχε φάσεις για να διευρύνει τον δείκτη του σκορ, με χαρακτηριστικότερη αυτή του Μπουχαλάκη που είχε δοκάρι στο 53′. Στο 64ο λεπτό μετά από κάθετη μπαλιά του Ελ Αραμπί, ο Φορτούνης με εξαιρετικό τελείωμα έκανε το 0-3. Προς το τέλος της αναμέτρησης ο Μαρτίνς έβαλε στο ματς και τους μικρούς Καραργύρη, Σουρλή και Μαρτίνη. Στο 94+ ο Δεληγιαννίδης με ωραίο χτύπημα φάουλ έκανε το τελικό 1-3.

Τον Φορτούνη ακολούθησε σε απόδοση ο Ραντζέλοβιτς που όχι μόνο βρήκε δίχτυα, αλλά ήταν ο κύριος εκφραστής των ερυθρόλευκων επιθέσεων. Oι Πειραιώτες έπαιξαν κυρίως από δεξιά, και ελάχιστα από αριστερά, όπου το δίδυμο Τοροσίδη και Λοβέρα δεν είχε καλή χημεία.

Ο Ολυμπιακός έβγαλε καλή εικόνα κι επικράτησε εύκολα και δίκαια. Πλέον κοιτάζει τα επόμενα ματς με ΑΕΚ στο πρωτάθλημα και τον τελικό Κυπέλλου και μετά τη Γουλβς.

ΟΦΗ: Γουάλι, Σακόρ (46′ Βαζ), Κουτρουμπής, Ναμπί (85′ Μπράουν), Ζοάο, Βαφέας (46′ Γιαννούλης), Μαρινάκης, Σταϊκος (71′ Σουρνάκης), Κοροβέσης, Δεληγιαννίδης και Νοικοκυράκης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Αλέν (87′ Καραργύρης), Μπουχαλάκης, Φορτούνης, Λοβέρα (88′ Σουρλής), Καφού, Αβραάμ Παπαδόπουλος, Τοροσίδης, Γκασπάρ (88′ Μαρτίνης), Ραντζέλοβιτς και Χασάν (26′ λ.τρ. Ελ Αραμπί, 80′ Μπρούνο).