Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες με σούπερ άμυνα 72-62 τη Μπασκόνια

Με σούπερ άμυνα ο Ολυμπιακός λύγισε την Μπασκόνια κι έφυγε με τη νίκη (72-62) από τη Βιτόρια ανεβαίνοντας στο 13-9. Έτσι σταμάτησε το σερί των τεσσάρων ηττών και παρέμεινε δυνατά σε τροχιά playoffs.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος ματς, με τον Άλεκ Πίτερς να ήταν μεγάλος «πονοκέφαλος» και να κρατά τους Βάσκους (60-60), μέχρι το 37’. Εκεί, οι παίκτες του Μπαρτζώκα με τις τρομερές άμυνες του Γουόκαπ και τα καλάθια των Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ έκαναν το κρίσιμο 10-0 (60-70), που τους εξασφάλισε το ροζ φύλλο.

Κορυφαίος ο Ντόρσεϊ με 17 πόντους και τον ακολούθησε ο Βεζένκοφ με 15π.

Από την άλλη, η Μπασκόνια υποχώρησε στο 7-16, με τον Άλεκ Πίτερς να ήταν πρώτος σκόρερ με 18 πόντους.

Μέσα από την εξαιρετική τους άμυνα, με απανωτά κλεψίματα και σωστή κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 16-5, στα πρώτα έξι λεπτά. Οι Πειραιώτες διατήρησαν το +11 (7-18) μέχρι το 7’, καθώς στα τελευταία λεπτά σίγησαν επιθετικά, έχοντας άστοχες επιλογές, με τους Βάσκους από την άλλη να «χτυπούν» από την περιφέρεια και να κάνουν 6-0, για το 13-18 της πρώτης περιόδου.

Κάκιστες επιλογές στην επίθεση και αργές επιστροφές στην άμυνα είχε ο Ολυμπιακός στην έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, με την Μπασκόνια να κάνει επιμέρους σκορ 8-2 και να παίρνει το προβάδισμα (21-20), στο 14’. Με τους Σλούκα και Βεζένκοφ οι Πειραιώτες πέρασαν ξανά μπροστά (23-27), αλλά παρά την αστοχία των Βάσκων, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έκαναν συνεχόμενα λάθη, είχαν κακές επιλογές στην επίθεση και έτσι η διαφορά δεν διευρυνόταν. Με τον Ίνοκ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (29-29) και το τρίποντο του Σλούκα διαμόρφωσε το 29-32 του πρώτου ημιχρόνου.

Μέσα από την άμυνά του και τους Γουόκαπ και Βεζένκοφ, ο Ολυμπιακός πήγε στο +8 (29-37) στην αρχή του δεύτερου μέρους. Όμως, ακολούθησαν ξανά λάθη και κακές επιστροφές στην άμυνα, με την Μπασκόνια να πλησιάζει στο καλάθι (37-39), στο 25’. Η αντίδραση των Πειραιωτών ήρθε με Βεζένκοφ και Φαλ για το +7 (37-44), αλλά η άμυνα δεν είχε το… αντίδοτο για τον Άλεκ Πίτερς και έτσι οι Βάσκοι έμεναν κοντά (44-47). Ωστόσο, στο τελευταίο δίλεπτο οι παίκτες του Μπαρτζώκα έσφιξαν αμυντικά και με το τρίποντο του Παπανικολάου έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +6 (44-50).

Άνευρος μπήκε ο Ολυμπιακός στην τέταρτη περίοδο με λάθη, και ο Γκιεντράιτις, ο οποίος ήταν «ζεστός» και με απανωτά τρίποντα υπέγραψε το 9-0 της Μπασκόνια για το +3 (53-50), στο 32’. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν και με τον Βεζένκοφ πήγαν στο +5 (55-60), με τον Άλεκ Πίτερς να ισοφαρίζει ξανά (60-60), στο 37’. Εκεί, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έβγαλαν τρομερές άμυνες με κλεψίματα και τον Ντόρσεϊ να εκτελεί ξέφυγαν στο +10 (60-70), στα 1:30’’ πριν τη λήξη. Στο τέλος ο Ολυμπιακός έκανε διαχείριση και πήρε τη νίκη με το τελικό 62-72.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 29-32, 44-50, 62-72