Ο Ολυμπιακός έσπασε το πλεονέκτημα έδρας της ΑΕΚ με 26-29 στην Χαλκίδα

Στα χέρια του Ολυμπιακού πέρασε το πλεονέκτημα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος χάντμπολ. Οι Πειραιώτες έκαναν το 1-0 στη σειρά, λυγίζοντας εκτός έδρας την ΑΕΚ με 29-26 στη Χαλκίδα.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν στον πρώτο τελικό, μετά από δεκάλεπτη παράταση. Ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο στηρίχτηκε στην άμυνά του, κάτι που εξηγεί γιατί δεν βρέθηκε καθόλου πίσω στο σκορ.

Οι «ερυθρόλευκοι», από την αρχή του τελικού, πήραν κεφάλι στο σκορ, με τους -τυπικά- γηπεδούχους να κυνηγούν το σκορ και να ισοφαρίζουν στο 8ο λεπτό σε 4-4. Μέσα σε ένα δίλεπτο ο Ολυμπιακός βρέθηκε ξανά στο +2 (4-6), φτάνοντας μάλιστα έως το +4 (7-11) εννέα λεπτά μετά το τέλος του πρώτου μισάωρου.

Το πρώτο ημίωρο τελείωσε με την ομάδα του Ολυμπιακού να βρίσκεται μπροστά με δύο τέρματα και τον δείκτη του σκορ να δείχνει 10-12.

Στην επανάληψη, οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν όπως στο πρώτο μέρος. Πέτυχε γρήγορο τέρμα με τον Οστρούσκο και με τον Δομπρή ανέκτησε προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων (10-14). Η Ένωση, όμως, κατάφερε να μειώσει ξανά (12-14), σε ένα χρονικό σημείο όπου η ομάδα του Ολυμπιακού αποσύρθηκε στα αποδυτήρια, λόγω εντάσεων που προκλήθηκαν μεταξύ της ομάδας του Πειραιά και της κερκίδας.

Μετά την ολιγόλεπτη διακοπή, η ομάδα του Ολυμπιακού μπήκε πετυχαίνοντας ένα τέρμα (12-15), με την ΑΕΚ να απαντά με 3-0 σερί και να ισοφαρίζει σε 15-15. Στο επιθετικό σερί της ΑΕΚ έβγαλε ηχηρή αντίδραση ο Ολυμπιακός, ο οποίος με επιμέρους σκορ 0-5 έκανε το 15-20, δέκα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου τελικού.

Παρόλα αυτά, η ΑΕΚ είχε τον τελευταίο λόγο, και με νέο επιθετικό ντεμαράζ, τρία λεπτά πριν το τέλος, έφτασε σε απόσταση ενώ τέρματος (20-21). Στο τελευταίο λεπτό, με την ΑΕΚ να έχει πλεονέκτημα ενός παίκτη, ο Μόγια ισοφάρισε για τους «κιτρινόμαυρους» με το 21-21 να παραμένει και ο τελικός να πηγαίνει στην παράταση.

Όπως στα πρώτα δύο ημίωρα, έτσι και στην παράταση, ο Ολυμπιακός είχε ιδανικό ξεκίνημα. Οι Πειραιώτες πέτυχαν τρία τέρματα, διαμορφώνοντας το 21-24. Το +3 διατηρήθηκε και δευτερόλεπτα πριν το τέλος, το σκορ είχε διαμορφωθεί σε 26-29, το οποίο ήταν και το τελικό.

Στις τρεις νίκες αναδεικνύεται ο πρωταθλητής με το επόμενο ματς να γίνεται στις 10 Μαϊου στην Χαλκίδα.