Ο Ολυμπιακός “καθάρισε” τον Άρη σε έξι λεπτά στο Χαριλάου 1-2

Ο Ολυμπιακός έκανε την ανατροπή και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, καθώς αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από τον Άρη στο «Κλ. Βικελίδης», μέσα σε έξι λεπτά(33΄-38΄), έφερε τα πάνω κάτω κι έφθασε στη νίκη 1-2.Μόνοι πρώτοι με 16 βαθμούς παρέμειναν οι «ερυθρόλευκοι», με την Ξάνθη να ακολουθεί με 15, τον ΠΑΟΚ με 14, τον ΟΦΗ με 13 και την ΑΕΚ με 11.

Με καλή εμφάνιση και ουσία μπροστά στην αντίπαλη εστία, οι «ερυθρόλευκοι» εκμεταλλεύθηκαν τα λάθη της άμυνας του Άρη και πήραν το πολύτιμο «τρίποντο» με γκολ των Μασούρα και Ελ Αραμπί, ανατρέποντας το 1-0 του Ντιγκινί.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς με έντονη πίεση και κατοχή μπάλας, ωστόσο ο Άρης ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ κόντρα στη ροή του αγώνα. Μόλις στο 7′ ο Ντιγκινί εκμεταλλεύθηκε τις λάθος τοποθετήσεις από Σεμέδο – Ελ Αραμπί και με κεφαλιά έκανε το 1-0. Οι «κίτρινοι» αναθάρρησαν, ισορρόπησαν το ματς και επιτέθηκαν με αξιώσεις σε 2-3 περιπτώσεις, χωρίς όμως να απειλήσουν επί της ουσίας.

Μετά το 20λεπτο ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε αισθητά, ενώ άρχισαν να γίνονται και πιο δυνατές οι προσωπικές μονομαχίες, με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει να έχει καλή κυκλοφορία μπάλας αλλά και τον Άρη να κλείνει σωστά τους διαδρόμους προς την περιοχή του, δείχνοντας διάθεση να παίξει στην κόντρα.

Όταν όμως ερυθρόλευκοι συνήλθαν από το σοκ του 1-0, έγιναν και πιο αποτελεσματικοί στις τελικές πάσες τους, βγάζοντας πια φάσεις στην περιοχή του Έμαν. Και από τη στιγμή που αξιοποίησαν μόλις την πρώτη τους ουσιαστικά κλασική ευκαιρία, τα πάντα έγιναν πιο απλά. Στο 33′ ο Μασούρας ισοφάρισε με ωραία κεφαλιά μετά τη σέντρα του Τσιμίκα και κάπου εκεί ο Άρης ουσιαστικά κατέρρευσε. Πέντε λεπτά μετά ήρθε το 1-2 από τον Ελ Αραμπί από το φάουλ του Βαλμπουενά, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν κοντά και στο 1-3 στη φάση που ο Σουντανί βρέθηκε προ του Έμαν, όμως το γκολ σωστά ακυρώθηκε για χέρι του μεσοεπιθετικού των Πειραιωτών.

Στο δεύτερο ημίχρονο Άρης προσπάθησε να μείνει πιο ψηλά για να πιέσει, έχοντας τρεις επιθέσεις με καλές προϋποθέσεις στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά ο Μαντσίνι ήταν άστοχος έπειτα από στημένη φάση, ο Κόρχουτ (με το κεφάλι) το ίδιο και ο Ντιγκινί χρεώθηκε με φάουλ. Ο Ολυμπιακός, ο οποίος έχασε και τον Τσιμίκα στο 57’ (μπήκε στη θέση του ο Τοροσίδης), δυσκολεύτηκε περισσότερο στο δεύτερο ώστε να βρει φάσεις. Το γεγονός ότι η πρώτη του τελική έγινε στο 77’ με την αντεπίθεση που ολοκληρώθηκε με το συρτό/άστοχο σουτ του Μασούρα, μαρτυράει ότι δεν λειτούργησε καλά σε αυτό το διάστημα η ομάδα του Μαρτίνς. Ενδιάμεσα, ο Ντιγκινί μπούκαρε από τα αριστερά και με δυνατό σουτ ανάγκασε τον Σα να διώξει σε κόρνερ.

Η φάση του Μασούρα ήταν ουσιαστικά η τελευταία καλή στον αγώνα, αφού και η κεφαλιά του Σεμέδο από την καρδιά της αντίπαλης περιοχής δεν ήταν γεμάτη και έστειλε την μπάλα αρκετά μακριά από την εστία του Έμαν. Ο Άρης συνολικά ήταν πιο δραστήριος επιθετικά συγκριτικά με το πρώτο μέρος, αλλά από ένα σημείο και μετά στέρεψε σε δυνάμεις και ιδέες, ενώ του έλειψε το κάτι καλό στα τελειώματα. Στην τελική ευθεία, ο ρυθμός έπεσε, ο Ολυμπιακός έπαιξε και με τον χρόνο και δίχως να πιεστεί πολύ στα τελευταία λεπτά, προστάτεψε το υπέρ του 2-1.

ΑΡΗΣ (Τερζής): Έμαν, Σούντγκρεν, Βέλεθ, Ροζ, Κόρχουτ, Λούκας Σάσα, Ματίγια, Μπρούνο Γκάμα (75’ Μαρτίνες), Φετφατζίδης (46’ Μαντσίνι), Ντιγκινί (84’ Τόνσο), Ιντέγε.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μαρτίνς): Σα, Σεμέδο, Μπουχαλάκης, Γκιγέρμε, Ποντένσε (38’ Σουντανιέλ), Ελ Αραμπί (83’ Γκερέρο), Ελαμπντελαουί, Μασούρας, Τσιμίκας (57’ Τοροσίδης), Βλαμπουενά, Παπαδόπουλος