Ο Ολυμπιακός νίκησε 73-58 τον Παναθηναϊκό στην επανάληψη του τελικού

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό με 73-58 στο βοηθητικό του ΣΕΦ και πήρε δια περιπάτου τον πολυσυζητημένο τελικό, που όρισε εκ νέου η ΕΟΚ. Η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου με 28 πόντους ώθησε τον Ολυμπιακό στην επιτυχία.

Το Σάββατο στο κλειστό «Π. Γιαννακόπουλος» οι Πειραιώτισσες έχουν την ευκαιρία να στεφθούν πρωταθλήτριες ενώ ο Παναθηναϊκός θα κάνει την ύστατη προσπάθεια παλέψει για να παραμείνει ζωντανός τη σειρά.

Οι γηπεδούχες δεν έχασαν τον έλεγχο σε κανένα σημείο του ματς. Η Σταμολάμπρου ήταν «καυτή» από την αρχή και με 11 δικούς της πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 20-14.

Στο ίδιο μοτίβο και το δεύτερο 10λεπτο, με τον Ολυμπιακό να πηγαίνει στο +16 (39-23), με τη διεθνή γκαρντ να έχει 21 πόντους στο ημίχρονο και να ισοπεδώνει την «πράσινη» άμυνα.

Οι αθλήτριες της Καπογιάννη δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα και είχαν 0/10 τρίποντα στα πρώτα 20 λεπτά του τελικού. Ένα σερί 10-0 του Παναθηναϊκού έκανε το 47-35 με τη Μόργκαν και το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε στο 56-44 με το καλάθι της Σταμάτη.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός διατήρησε το ισχυρό προβάδισμα και έφτασε στη νίκη.

Πέρα από την MVP Σταμολάμπρου, η Ντέιβις είχε 11 πόντους, και η Σταμάτη με τη Φοντέιν από 10. Στην αντίπερα όχθη, για τις «πράσινες» η Ριντ είχε 16 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ η Λεουτσάνκα σημείωσε 13 με 10 ριμπάουντ, ενώ 11 πόντους πρόσθεσε η Μόργκαν.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 39-23, 56-44, 73-58.