Ο Ολυμπιακός πήρε και το κύπελλο Ελλάδας 14-7 την Γλυφάδα

O Ολυμπιακός πήρε ξανά το κύπελλο Ελλάδας στο γυναικείο πόλο! Οι πρωταθλήτριες Ευρώπης επιβλήθηκαν 14-7 της Γλυφάδας στον τελικό και σήκωσαν το τέταρτο Κύπελλο της ιστορίας τους, φουλάροντας για το τρεμπλ.

Μόλις στο πρώτο λεπτό η Σιούτη κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της Γκανγκλ (0-1), με την Διαμαντοπούλου στη συνέχεια να πιάνει το πέναλτι της Κοντογιάννη και την Ξενάκη στην κόντρα να κάνει το 0-2. Η Μυριοκεφαλιτάκη πήρε την μπάλα μπροστά από την αντίπαλη εστία κι έδωσε αέρα τριών γκολ (0-3). Η Γλυφάδα προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και είδε πρώτα την Αντωνιάδη να μειώνει (1-3) και λίγο αργότερα την Γκανγκλ να βγάζει το πέναλτι της Ελευθερίας Πλευρίτου. Η Κούλχας με ένα εντυπωσιακό μακρινό σουτ μάζεψε τη διαφορά στο γκολ (2-3)και η Νίνου με εύστοχο πέναλτι ισοφάρισε (3-3) στο φινάλε του πρώτου οκταλέπτου!

Η Ξενάκη πήρε την μπάλα μετά από καλή άμυνα του Ολυμπιακού και αφού κολύμπησε στην κόντρα μέχρι την άλλη εστία, σκόραρε για το 3-4, με την Ελευθερία Πλευρίτου να νικά στην επόμενη φάση την Γκανγκλ από κοντά (3-5). Η Ουγγαρέζα τερματοφύλακας της Γλυφάδας δεν μπόρεσε να σταματήσει την Βάσω Πλευρίτου από το σημείο του πέναλτι που έκανε η Γρηγοροπούλου και έτσι το 3-6 ανάγκασε τον Ανδρεάκο να καλέσει σε τάιμ άουτ. Η Ελευθεριάδου «έπιασε» δουλειά για τις «ερυθρόλευκες» και με δύο προσωπικά της τέρματα έδωσε ένα προβάδισμα ασφαλείας στην ομάδα του Τσίριτς (3-8), με την Γκίλλα να μειώνει σε 4-8 προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Μετά από δύο μεγάλες επεμβάσεις της Καρίτσα που πέρασε στο ματς, η Κοντογιάννη από μακριά νίκησε τη Διαμαντοπούλου για το 5-8, ενώ η Κρίστμας μετά από έξι λεπτά στο τρίτο οκτάλεπτο, σταμάτησε την επιθετική απραξία του Ολυμπιακού (5-9). Η Γρηγοροπούλου μείωσε σε 6-9.

Η Ξενάκη συνέχισε δυναμικά (6-10), ενώ η Νίνου μείωσε ξανά (7-10). Η Κρίστμας έφυγε στην κόντρα και επανέφερε το +4 (7-11). Μαργαρίτα Πλευρίτου, Κρίστμας και Ξενάκη διαμόρφωσαν το τελικό 14-7.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 1-5, 2-1, 1-5