Ο Ολυμπιακός πήρε το ντέρμπι 3-0 τον Πανναξιακό

Ο Ολυμπιακός ήταν ο κυρίαρχος με 3-0 σετ κόντρα στον Πανναξιακό στο ντέρμπι της έβδομης αγωνιστικής της Volleyleague γυναικών.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για την ομάδα της Νάξου που είχε καταγράψει εντυπωσιακή πορεία μέχρι αυτή την αγωνιστική. Μάλιστα μέχρι το παιχνίδι στο κλειστό του Ρέντη είχε χάσει μόλις ένα σετ. Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάσεβιτς με τη νίκη αυτή φτάνει τους 15 βαθμούς ενώ έχει και ένα παιχνίδι λιγότερο.

Με την Κατερίνα Γιώτα στην γραμμή στο σερβίς ο Ολυμπιακός κατάφερε να χτίσει σερί και να φτάσει στο 10-4 με άσο της Ελληνίδας κεντρικής. Με μπλοκ της Βεργίδου ο Πανναξιακός έδωσε τέλος στο εντυπωσιακό σερί του Ολυμπιακού που έφτασε στο 12-5 με πέρασμα της Χριστοδούλου.

Με χαμένη επίθεση της Λιάγκη και πλασέ της Έμοντς ο Ολυμπιακός έφτασε στο 15-5 για διψήφια διαφορά. Με δύο σερί άσους της Μέιφιλντ η ομάδα του Μπράνκο Κοβάσεβιτς έφτασε στο σετ μπολ για το 24-10 κατακτώντας με άνεση το πρώτο σετ με 25-11 με μπλοκ της Γιώτα.

Η ομάδα της Νάξου κατάφερε να φανεί πιο ανταγωνιστική στο δεύτερο σετ. Μετά το 11-11 με μπλοκ άουτ της Ριντ οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο 13-11 με μπλοκ της Γιώτα και το 15-12 με χαμένη επίθεση της Ριντ.

Με πρώτο χρόνο της Λαμπρούση ο Ολυμπιακός έφτασε στο 21-14 με τον Πανναξιακό να μην μπορεί να αντιδράσει. Με μπλοκ της Γιώτα η ομάδα του Μπράνκο Κοβάσεβιτς έφτασε στο 25-17 και το 2-0 στα σετ.

Με δύο σερί άσους της Χριστοδούλου ο Ολυμπιακός έφτασε στο 4-2 στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Με επίθεση της Λιάγκη οι φιλοξενούμενες μείωσε σε 6-5 για να προσπεράσει ξανά η ομάδα του Μπράνκο Κοβάσεβιτς με 8-5 μετά από επίθεση της Βλαχάκη στην κόντρα μπάλα. Οι φιλοξενούμενες με άσο της Χατζηευστρατιάδου ισοφάρισαν σε 9-9 ενώ με άσο της Βεργίδου προηγήθηκαν με 10-11.

Με πρώτο χρόνο της Λαμπρούση ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 18-16 με τις φιλοξενούμενες να ισοφαρίζουν σε 18-18 με την Χατζηευστρατιάδου. Οι γηπεδούχες με πρώτο χρόνο της Λαμπρούση και πάλι προηγήθηκαν με 21-19 ενώ έφτασαν στο 23-20 με τον Πανναξιακό να μειώνει σε 23-22 με μπλοκ της Στεντίλ.

Ο Ολυμπιακός έφτασε στο ματς μπολ με 24-22 αλλά η επίθεση της Στεντίλ και η χαμένη ευκαιρία της Χίπε (24-24) έδωσαν παράταση στο σετ. Η Γιώτα με πρώτο χρόνο (25-24) έδωσε νέο ματς μπολ στον Ολυμπιακό που πήρε το σετ με 26-24 μετά από παράβαση της Βεργίδου.

Τα σετ 3-0 (25-11, 25-17, 26-24)