Ο Ολυμπιακός στην κορυφή διέλυσε 73-60 τη Ρεάλ Μαδρίτης (video)

O Ολυμπιακός με ψυχή και άμυνα για σεμινάριο γονάτισε τη Ρεάλ Μαδρίτης 73-60, πιάνοντας την ομάδα του Τσους Ματέο στο 13-7 και την πρώτη θέση!
Ο Ολυμπιακός έδειξε από το πρώτο λεπτό πως δεν θα αφήσει τη Ρεάλ να κάνει το παιχνίδι της, είχε σε όλη τη διάρκεια του ματς τον έλεγχο, και τελικά έφτασε σε μία τεράστια νίκη που τον εδραιώνει στην τετράδα. Η άμυνα των ερυθρόλευκων ήταν για σεμινάριο, αφού όλοι όσοι πάτησαν παρκέ έβαζαν συνεχώς το… σώμα τους στη «φωτιά». Χαρακτηριστικό το γεγονός, πως η Βασίλισσα, που μετρούσε 84 πόντους ανά ματς, έμεινε στους 60!
Κορυφαίος του ματς ήταν ο μαγικός σε άμυνα και επίθεση Τόμας Γουόκαπ. Ο Αμερικανός είχε 18 πόντους και ταλαιπώρησε όλη την περιφέρεια της Ρεάλ μέσω της πιεστικής του άμυνας, παίρνοντας μεγάλη βοήθεια από Βεζένκοφ (15π.) και Σλούκα (11π., 6 ασίστ). Το καλύτερό του ματς στην Ευρωλίγκα έκανε και ο Τάρικ Μπλακ, που έδωσε ομηρικές μάχες στη ρακέτα, τελειώνοντας με 5 πόντους, 9 ριμπάουντ.
Ο Ολυμπιακός μπήκε με δυναμισμό στο ματς και έχοντας ως κορυφαίο στα πρώτα λεπτά τον Γουόκαπ ξέφυγε με 9-6. Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιζαν πολύ καλή άμυνα και κρατούσαν χαμηλά τη Ρεάλ, βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση με Σλούκα και Παπανικολάου για το 14-8. Η Ρεάλ βρήκε συνεχόμενους πόντους με τον Ταβάρες και μείωσε στους 2 (14-12), όμως ο Ολυμπιακός και πάλι με τον Γουόκαπ ξέφυγε για πρώτη φορά με 7 (19-12). Τελικά, ένα τρίποντο του Χεζόνια διαμόρφωσε το τελικό 19-15 του πρώτου δεκαλέπτου.
Η Ρεάλ ξεκίνησε πιο συγκεντρωμένη τη δεύτερη περίοδο και με σερί 5-0 δια χειρός Χεζόνια την έφερε μπροστά (19-20). Οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε… ρεσιτάλ αστοχίας από τα 6.75, με τον Σλούκα να σπάει το ρόδι και να φέρνει τον Ολυμπιακό και πάλι μπροστά (24-22). Ο ΜακΚίσικ με γκολ φάουλ έφερε και πάλι την ομάδα του Μπαρτζώκα στο +5 (27-22). Η ομάδα του Τσους Ματέο προσπάθησε να βγάλει αντίδραση με Γιουλ και Ταβάρες, ο Λαρεντζάκης όμως έβαλε δύο και έφτιαξε άλλους δύο για το 33-28. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τρίποντο του κορυφαίου Γουόκαπ στη λήξη για το 36-28.
Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο με καλάθι του Βεζένκοφ βρέθηκε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (40-30). Η Ρεάλ διά χειρός Κοζέρ έτρεξε ένα γρήγορο 5-0, μειώνοντας σε 40-35, με τον Βεζένκοφ να απαντάει με γκολ φάουλ για το 43-35. Η Ρεάλ επανήλθε με τον Μούσα στους 5 (45-40), όμως οι γηπεδούχοι με καλάθι του Γουόκαπ και απίστευτο τρίποντο του Κάνααν πήγαν για πρώτη φορά στο +12 (52-40). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με πανομοιότυπα καλάθια από Σλούκα και Χεζόνια για το 54-44.
Η Ρεάλ προσπαθούσε στο πρώτο μισό της τέταρτης περιόδου να επιστρέψει, όμως ο Ολυμπιακός έπαιζε καταπληκτική άμυνα και έβρισκε λύσεις επιθετικά με ΜακΚίσικ και Μπλακ, παραμένοντας στο +12 (60-48), πριν ο Σλούκας με μεγάλο καλάθι γράψει το +13 (63-50). Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός δεν απειλήθηκε και τελικά έφτασε στη μεγάλη νίκη με 73-60.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 36-28, 54-44, 73-60

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 18 (4/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/2 βολές), Κάναν 3 (1), Λαρεντζάκης 2 (1/5 σουτ, 4 ριμπάουντ), Φαλ 4 (7 ριμπάουντ), Σλούκας 11 (1 τρίποντο, 6 ασίστ, 5 λάθη), Βεζένκοβ 15 (6/9 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 5 (1/4 τρίποντα), Μπόλομποϊ 2, Πίτερς, Μπλακ 5 (9 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 8 (0/3 τρίποντα).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Κοζέρ 3 (1), Φερνάντεθ (0/5 τρίποντα), Χάνγκα 2 (1/5 σουτ), Χεζόνια 9 (1/4 τρίποντα), Ντεκ 4, Πουαριέ 4 (8 ριμπάουντ), Κορνελί 2, Ταβάρες 12 (6/8 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 λάθη), Γιουλ 6 (0/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γιαμπουσέλε 6 (5 ριμπάουντ), Μούσα 12 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 24/42 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 7/11 βολές, 43 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 14 επιθετικά), 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 12 λάθη, 3 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 20/36 δίποντα, 3/25 τρίποντα, 11/13 βολές, 36 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 11 επιθετικά), 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 14 λάθη, 4 μπλοκ.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Ολυμπιακός παραμένει στο ΣΕΦ για να υποδεχθεί τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (27/1, 21:00), ενώ η Ρεάλ Μαδρότης επιστρέφει στο WiZink Center για το clasico της EuroLeague απέναντι στην Μπαρτσελόνα (26/1, 21:45).