Ο ωραίος (Φορτούνης) και ο μοιραίος (Μπρούνο Γκάμα) σφράγισαν το Άρης-Ολυμπιακός 1-1

Ο Μπρούνο Γκάμα πέταξε δυο βαθμούς για τον Άρη που έμεινε στο 1-1 απέναντι στον αδιάφορο Ολυμπιακό. Ο Πορτογάλος έχασε πέναλτι στο 89′, ενώ σημάδεψε το δοκάρι στο 90′, με αποτέλεσμα ο γηπεδούχος να χάσει τεράστια ευκαιρία για το τρίποντο! Ο Άρης είχε προηγηθεί με τον Μάνο στο 11΄, αλλά ο Φορτούνης που μπήκε αλλαγή στο 68΄, ισοφάρισε στο 82′.

Ο Άρης είχε υψηλό κίνητρο και μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, απέναντι στον Ολυμπιακό που παρατάχθηκε με πολλούς αναπληρωματικούς. Θα μπορούσε να είχε πάρει κάτι στις δύο φάσεις του Ντάνιελ Μαντσίνι αλλά στη μία ο Αργεντίνος έχασε το κοντρόλ και στη δεύτερη σούταρε από… υποχρέωση αποφεύγοντας να παίξει ένας εναντίον ενός με τον Εμβιλά. Του πιστώνεται όμως η συμμετοχή στο γκολ του Δημήτρη Μάνου καθώς από τα πόδια του ξεκίνησε η φάση για να ακολουθήσει η ασίστ του Λούκας Σάσα στο 11΄. Ο Τζολάκης έκανε τρομερή απόκρουση στο πλασέ του Μάνου αλλά η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και από το κεφάλι του επιθετικού του Άρη πέρασε τη γραμμή της εστίας, πράγμα το οποίο επιβεβαιώθηκε από το VAR.

Ο Ολυμπιακός μετά το γκολ πήρε τα ηνία, πατώντας στον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και δημιουργικά, στις κινήσεις που έκαναν στον χώρο οι Βρουσάι, Κάιπερς, Βαλμπουενά και τις οποίες δεν μπόρεσε να ελέγξει ο Άρης. Μετά το δοκάρι (από πλασέ του Ντρέγκερ) στο 2ο λεπτό, η σπουδαιότερη στιγμή για τους φιλοξενούμενους σημειώθηκε στο 19’. Δημιουργός ήταν ο Εμβιλά, ο Κάιπερς έπιασε στον ύπνο τον Μπεναλουάν, εκμεταλλεύτηκε και την άστοχη έξοδο του Κουέστα, αλλά στο πλασέ που επιχείρησε η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια την απομάκρυνε ο Σούντγκρεν.

Ο Άκης Μάντζιος αναγκάστηκε να προχωρήσει σε αναγκαστική αλλαγή λόγω τραυματισμού του Γιώργου Δεληζήση. Οι ρόλοι δεν αντιστράφηκαν στο πρώτο τέταρτο του δεύτερου ημιχρόνου καθώς ο Ολυμπιακός διατήρησε τα υψηλά ποσοστά ευστοχίας, αν και δεν είχε την ίδια επιθετικότητα. Σε δύο περιπτώσεις, ο Ραντζέλοβιτς πέταξε στα σκουπίδια δύο σημαντικές στιγμές, ειδικά αυτή του 52ου λεπτού όπου η προβολή του Κουέστα πρόλαβε την εκτέλεσή του.

Στο 68’ οι δύο προπονητές έκαναν τις πρώτες παρεμβάσεις τους στο παιχνίδι καθώς ο Πέδρο Μαρτίνς έριξε στο παιχνίδι τους Χασάν, Φορτούνη ενισχύοντας την επίθεση, ενώ ο Άκης Μάντζιος άλλαξε τη διάταξή του σε 4-3-3 με την είσοδο του Ματίγια και χρησιμοποιώντας τον Σάντε Σίλβα στην κορυφή της επίθεσης. Τρία λεπτά αργότερα, οι «κίτρινοι» θα μπορούσαν να είχαν αποκτήσει ισχυρό προβάδισμα αλλά στο πλασέ του Λούκας Σάσα η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι. Ο Πέδρο Μαρτίνς έριξε και τον Ελ Αραμπί στο παιχνίδι στο 77ο λεπτό, ενώ ο Άκης Μάντζιος αναγκάστηκε να περάσει τον Σάκιτς στον άξονα μετά τον τραυματισμό του Τζέγκο.

Δύο αλλαγές του Μαρτίνς έφεραν την ισορροπία στο παιχνίδι στο 82ο λεπτό. Μετά τη σέντρα του Ρατζέλοβιτς, ο Χασάν έγινε κάτοχος της μπάλας, την κατάλληλη στιγμή τροφοδότησε τον Φορτούνη ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-1. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να είχαν αποκτήσει και το προβάδισμα δύο λεπτά μετά αλλά ο Κουέστα μπλόκαρε την μπάλα στο σουτ του Χασάν.

Το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά και στο 88’ μετά από εξαιρετικό συνδυασμό, ο Μπερτόγλιο ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Τιάγκο Σίλβα. Ο Μπρούνο Γκάμα ανέλαβε την εκτέλεση αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Δύο λεπτά αργότερα ο Πορτογάλος έπιασε το φαλτσαριστό σουτ αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι! Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Μπρούνο Γκάμα είδε την κίνηση του Ματέο Γκαρσία στον χώρο αλλά ο Αργεντίνος γλίστρησε κι έτσι τελείωσε το παιχνίδι.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Ισραηλινού Ρέινσράιμπερ.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Μπεναλουάν, Δεληζήσης (39’ Ροζ), Σάκιτς, Σάσα, Τζέγκο (79’ Ματέο Γκαρσία), Μπερτόγλιο (68’ Σίλβα), Γκάμα, Μαντσίνι (79’ Ιωάννου), Μάνος (Ματίγια).

Ολυμπιακός: (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Σεμέδο, Εμβιλά, Σίλβα, Βρουσάι (68’ Χασάν), Κάιπερς (77’ Ελ Αραμπί), Ντρέγκερ (77’ Καλογερόπουλος), Βαλμπουενά (68’ Φορτούνης), Ρέαπτσιουκ, Σουρλής (77’ Μπουχαλάκης), Ραντζέλοβιτς