Ο Παλάσιος χάρισε στον Παναθηναϊκό τη νίκη στο Περιστέρι (0-2 τον Ατρόμητο)

Με σκόρερ τον Παλάσιος ο Παναθηναϊκός κέρδισε 2-0 τον Ατρόμητο στο Περιστέρι, στο πλαίσιο της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής της Super League 1.

Ο Παλάσιος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 75’ και στο 77’, φτάνοντας τα δέκα γκολ στο πρωτάθλημα!

Παράλληλα, το «τριφύλλι» έχασε και πέναλτι με τον Αϊτόρ στο 56ο λεπτό, ενώ ήταν ανώτερο ειδικότερα στην επανάληψη, με την παρουσία του Κουρμπέλη στην 11άδα για πρώτη φορά μετά από 15 μήνες να καταγράφεται στα αξιοσημείωτα…

Ο Παναθηναϊκός έφτασε τις τέσσερις νίκες στα πέντε τελευταία του παιχνίδια αλλά παρόλα αυτά τερμάτισε πέμπτος, μετά και τα υπόλοιπα αποτελέσματα. Έμεινε ωστόσο κοντά σε ΑΕΚ και Άρη και δείχνοντας έτοιμος, ενόψει play offs.

O Ατρόμητος παρέμεινε τρίτος από το τέλος στην βαθμολογία, αλλά με… αέρα πέντε πόντων από την προτελευταία Λαμία.

Ο Παναθηναϊκός είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά χωρίς να μπορέσει να το μετουσιώσει και σε κάτι ουσιαστικότερο, αφού δεν μπόρεσε να βρει χώρους για να απειλήσει την εστία του Γιαννιώτη.

Αντιθέτως, ο Ατρόμητος έδειχνε να πατάει καλύτερα στο γήπεδο, καταφέρνοντας αφενός να μην δεχθεί φάσεις στα καρέ του, αφετέρου να είναι εκείνος που είχε μερικές επιθετικές ενέργειες.

Χρειάστηκε να φτάσει λίγο πριν το ημίωρο μέχρι να καταγράψει ο Παναθηναϊκός την πρώτη του τελική, χάρη στο σουτ του Αϊτόρ από θέση μέσα αριστερά, το οποίο ωστόσο εξουδετέρωσε ο Γιαννιώτης.

Παρότι συνέχισε να έχει δημιουργικό πρόβλημα, χάρη στην πίεσή του ψηλά, κατάφερε στο τελευταίο μέρος του πρώτου ημιχρόνου να έχει τις δύο καλύτερες στιγμές, για να σκοράρει…

Αρχικά με την ωραία συνεργασία των Γκατσίνοβιτς-Παλάσιος και την σέντρα-σουτ του δεύτερου από διαγώνια θέση και δεξιά, η οποία πέρασε άουτ, στο 37’.

Αλλά και τρία λεπτά μετά, στην μεγαλύτερη ευκαιρία του ματς, όταν ο Αϊτόρ έβγαλε στην «κόντρα» τον Παλάσιος, ο οποίος όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον Γιαννιώτη στο τετ α τετ και πιεζόμενος από τον Καστεγιάνο!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός αύξησε την πίεση του και θα μπορούσε να βρει το γκολ γρήγορα. Ο Αϊτόρ, όμως, στο 56′ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι από τα έντεκα βήματα και σπατάλησε την σημαντικότερη ευκαιρία της ομάδας του μέχρι εκείνο το σημείο. Ο Γιοβάνοβιτς έριξε στο ματς Χατζηγιοβάνη και Μαουρίσιο, με τον Έλληνα εξτρέμ να αποδεικνύεται καθοριστικός. Στο 75′ από τα δεξιά γύρισε την μπάλα και στο δεύτερο δοκάρι ο Παλάσιος σε κενό τέρμα άνοιξε το σκορ. Δύο λεπτά αργότερα το άστρο του Αργεντινού εξτρέμ έλαμψε και πάλι. Από την πάσα του Γκατσίνοβιτς, σημάδεψε σωστά και με πλασέ διαμόρφωσε το 2-0. Τα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Παναθηναϊκό να κρατά εύκολα μέχρι το φινάλε το υπέρ του σκορ.

Ο Μανούχος ορθά έδωσε πέναλτι υπέρ του Παναθηναϊκού στο 54′ στην ανατροπή του Γκατσίνοβιτς από τον Γιαννιώτα.

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Χατζηισαΐας, Μαυρομμάτης, Καστεγιάνο, Χαρίσης, Σάλομον (62’ Άλιμπεκ), Καρτάλης (34’ Ντένιτς), Ροτάριου (82’ Ναμπί), Κουλούρης, Μουνίθ.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Διούδης, Σάντσες, Σάρλια, Βέλεθ (85’ Πούγγουρας), Χουάνκαρ, Αλεξανδρόπουλος, Κουρμπέλης (65’ Μαουρίσιο), Αϊτόρ (65’ Χατζηγιοβάνης), Γκατσίνοβιτς (87’ Καρλίτος), Παλάσιος, Ιωαννίδης (85’ Βιτάλ).