Ο Παναιτωλικός είχε τις απαντήσεις 2-2 στο Περιστέρι

Ο Παναιτωλικός μπορεί να βρέθηκε δυο φορές πίσω στο σκορ από τον Ατρόμητο, αλλά έφυγε με πολύτιμο βαθμό από το Περιστέρι (2-2).

Οι γηπεδούχοι από τα πρώτα λεπτά μπήκαν δυνατά αναλαμβάνοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων. Η ομάδα του Παντελίδη προηγήθηκε σχετικά νωρίς χάρη σε εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Γκάλο στο 17’.

Το γκολ φάνηκε να λύνει τα πόδια των παικτών του Ατρόμητου, οι οποίοι μέχρι το πρώτο μισάωρο ήταν εμφανώς ανώτεροι, με την αμυντική λειτουργία των φιλοξενούμενων να αντιμετωπίζει αρκετά προβλήματα. Η εικόνα του ματς άλλαξε μετά το 30’, όταν η μεσοεπιθετική γραμμή του Παναιτωλικού έβγαλε την ποιότητά της.

Στο 35’ οι Αγρινιώτες έφτασαν στη ισοφάριση με την κεφαλιά του Μουνιέ να νικάει τον Μανδά. Ο Παναιτωλικός έδειξε πιο δραστήριος στο τελευταίο τέταρτο, ωστόσο ο Ατρόμητος έχει δυο καλές στιγμές με τους Μπουσούλατζιτς και Μανούσο για να πάει με το προβάδισμα στην ανάπαυλα. Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης το παιχνίδι ισορρόπησε παρότι ο Ατρόμητος είχε την κατοχή. Στο 57’ ο Ντε Πο ανατράπηκε μέσα στην περιοχή και ο Μανούσος ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι δίνοντας και πάλι το προβάδισμα στο Περιστέρι.

Η χαρά των γηπεδούχων όμως δεν κράτησε πολύ καθώς στο 61’ ο νεαρός Κωνσταντόπουλος στο ντεμπούτο του ισοφάρισε εκ νέου έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Το ματς πήρε φωτιά με τον Ατρόμητο να σπαταλάει τρεις ευκαιρίες με τους Βέλλιο (68’, 71’) και τον Ραμπέγιο (64’) και τον Παναιτωλικό να απειλεί με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπαιροβιτς (77’).

Το 2-2 παρέμεινε μέχρι το τέλος, με την ομάδα του Χάβου να παίρνει έναν πολύτιμο βαθμό στην προσπάθεια να κρατηθεί στην μεγάλη κατηγορία.

Ατρόμητος (4-2-3-1): Μανδάς-Κατράνης, Γούτας, Ρισβάνης, Γκάλο-Νάτσος (85’ Ούμπιδες), Μπουσούλατζιτς-Ντε Πο, Ραμπέγιο (85’ Γιακουμάκης), Ενσικουλού (66’ Βέλλιος)-Μανούσος (78’ Ανδρούτσος)

Παναιτωλικός (4-2-3-1): Φερνάντεθ-Κέβιν (26’ Παρράς), Κωνσταντόπουλος, Λιάβας, Τζανακάκης-Ντάλτσιο(66’ Ταχάρ), Ντίαζ (Τσιγγάρας)-Μουνιέ, Ρόσα (78’ Αριγίμπι), Ντουάρτε-Μπαιροβιτς (78’ Άλβαρεζ)