Ο Παναιτωλικός πρώτη νίκη στην Ριζούπολη 1-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης

Την πρώτη του νίκη στην Ριζούπολη στα χρονικά της πρώτης κατηγορίας πήρε ο Παναιτωλικός, με την ομάδα του Δέλλα να επικρατεί με 1-0 του Απόλλωνα Σμύρνης χάρη στο πέναλτι του Μπαΐροβιτς.

Οι Αγρινιώτες ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά πέτυχαν μόλις ένα γκολ με πέναλτι με τον Μπαΐροβιτς στο 31ο λεπτό.

Αδιάφορο ήταν το ματς βαθμολογικά ανάμεσα στις δύο ομάδες καθώς οι μεν γηπεδούχοι έχουν υποβιβαστεί και οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στην 7η θέση. Αυτό βοήθησε στο να υπάρξει καλό ρυθμός. Η μεγαλύτερη ευκαιρία ήρθε στο 27ο λεπτό όταν ο πορτιέρο του Απόλλωνα τροφοδότησε αντίπαλο αντί για συμπαίκτη, με τον Ντίας να στρώνει στον Γκούγκα στο ύψος του πέναλτι αλλά ο τελευταίος κατάφερε να αστοχήσει στην ανυπεράσπιστη εστία.

Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν πιο κοντά στο γκολ και κατάφεραν να το βρουν λίγα λεπτά μετά. Στο 30ο λεπτό ο Ντουάρτε έκανε διαδοχικές προσποιήσεις στον Κοντοέ, αυτός τον ανέτρεψε και ο Γρατσάνης έδειξε το πέναλτι, με τον Μπαΐροβιτς δευτερόλεπτα μετά να νικάει τον Χουάντερσον και να ανοίγει το σκορ για τον Παναιτωλικό.

Καλός ο ρυθμός και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και μπόλικες… φωνές από τους φιλοξενούμενους στο πρώτο πεντάλεπτο, με τον Ντίας να πέφτει από μαρκαρίσματα των Βαφέα (47’) και Ναδάλες (49’) στην περιοχή αλλά τον διαιτητή να διατάζει να συνεχιστεί το παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι ανέβαζαν σιγά σιγά τις γραμμές τους, ισορρόπησαν το ματς και κυκλοφορούσαν την μπάλα αλλά δυσκολεύονταν φουλ να απειλήσουν την εστία του Κυρακίδη που πέρασε ένα σχετικά ήρεμο απόγευμα.

Διαιτητής: Ευάγγελος Γρατσάνης

Απόλλων (Λευτέρης Βελέντζας): Χουάντερσον, Βαφέας, Κοντοές, Ναδάλες, Ρώσση (73’ Βάρκας), Στάθης (84’ Οικονομόπουλος), Αγρόδημος, Μπεντινέλι, Ντούρσο, Ελ Χέλβε (46’ Ντεφεντερίκο), Ναζλίδης.

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Τσιγγάρας, Λιάβας, Μαλής, Αμαράλ (73’ Πάουλο), Λουσέρο, Ντίας, Γκούγκα (90’ Μπελεβώνης), Μπαϊροβιτς (81’ Παρράς), Ντουάρτε, Μιχάι.