Ο Παναιτωλικός σε ματς ροντέο νίκησε τον Ατρόμητο 1-2 στο Περιστέρι

Ο Παναιτωλικός τα κατάφερε στο Περιστέρι και με ανατροπή νίκησε 1-2 τον Ατρόμητο σε ματς που έγινε… ροντέο στα τελευταία λεπτά. Ο Ζέστεντ έδωσε προβάδισμα (1-2) στους φιλοξενούμενους στο 90’, με τον Στρούγγη να σκοράρει στο 90’+6’, αλλά το τέρμα του να ακυρώνεται μέσω VAR ως οφσάιντ.

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι, προηγήθηκαν με κεφαλιά του Στρούγγη στο 44’. Ανέβασαν ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι, ισοφαρίζοντας με τον Βέργο στο 72’. Με δέκα παίκτες έμεινε στο 83’ ο Ατρόμητος λόγω της αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα εντός τεσσάρων λεπτών για τον Μπεντινέλι (που είχε μπει αλλαγή στο 60’).

Στους τέσσερις βαθμούς είναι πλέον ο Παναιτωλικός, με τον Ατρόμητο να μην αξιοποιεί το αποτέλεσμα (0-0) της πρεμιέρας με τον Ολυμπιακό και να μένει στον έναν πόντο.

Αρκετά καλός ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να μπαίνουν με πιο απειλητικές διαθέσεις και να μεταφέρουν την πίεση στα αντίπαλα καρέ με διαδοχικά κόρνερ. Σε ένα εξ αυτών (5’) ο Κυριάκος έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα -η οποία είχε τροχιά προς το τέρμα- να σταματά στην πλάτη του Μόρσεϊ.

Στο 8’ ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να απειλήσουν και μάλιστα με σημαντική ευκαιρία. Ο Σάλομον έκανε λάθος γύρισμα προς τα πίσω, με τον Καρέλη να μπαίνει στη φάση και να φεύγει ολομόναχος στην αντεπίθεση. Ωστόσο, ευτυχώς για τον Ατρόμητο, ενήργησε καίρια ο Χατζηισαΐας, ο οποίος έτρεξε γρήγορα για να κόψει.

Από μία ευκαιρία για κάθε ομάδα μέχρι το 20’ (12’ Μουνίθ – 18’ Καρέλης). Στο ενδιάμεσο ο Χατζηισαΐσας τραυματίστηκε, με αποτέλεσμα να παραχωρήσει τη θέση του στον Στρούγγη.

Οι Περιστεριώτες ό, τι καλό δημιουργούσαν προερχόταν από τα πόδια του Μουνίθ. Ο Ισπανός χαφ ήταν εκείνος, ο οποίος εκτέλεσε με υπέροχο φάλτσο το φάουλ στο 44’, βρίσκοντας στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής τον Στρούγγη, ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η ομάδα του Αγρινίου μπήκε με επιθετικές διαθέσεις στο δεύτερο μέρος, προσπαθώντας να φτάσει στην ισοφάριση. Ο Γιάννης Αναστασίου φόρτωσε την επίθεσή του με τους Βέργο και Ζέστεντ, η ομάδα του συνέχιζε να πιέζει, δίνοντας όμως χώρους για αντεπιθέσεις στους γηπεδούχους. Η εικόνα του Ατρομήτου δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο ημίχρονο, κάτι που πλήρωσε στο 72’.

Ύστερα από ένα ντόμινο κεφαλιών, ο Βέργος έπιασε την τελευταία, σκοράροντας από κοντινή απόσταση, με τη φάση να εξετάζεται και από το VAR.

Στο 83′ άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες. Ο Μπεντινέλι, ο οποίος είχε περάσει εντός αγωνιστικού χώρου στο 60′, είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα εντός τεσσάρων λεπτών, με αποτέλεσμα να αποβληθεί. Ο Παναιτωλικός προσπάθησε να το εκμεταλλευτεί, κάτι που κατάφερε στο 90′ με την κοντινή προβολή του Ζέστεντ. Ο Στρούγγης έφερε το ματς εκ νέου στα ίσα στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων με κεφαλιά σχεδόν πάνω από τη γραμμή τέρματος, όμως το τέρμα του ακυρώθηκε ως οφσάιντ, στην τελευταία φάση του αγώνα, από τον ρέφερι Άγγελο Ευαγγέλου.

Ατρόμητος (Άνχελ Λόπεθ): Πίριτς – Βασιλαντωνόπουλος, Χατζηισαΐας (16’ Στρούγγης), Παπαδόπουλος, Καστεγιάνο – Σάλομον, Ντένιτς – Κλωναρίδης (60’ Μπεντινέλι), Μουνίθ (81 Σπιριντόνοβιτς), Καρτάλης (60’ Πισάνο) – Κουλούρης.

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ροντρίγκεζ – Λούι, Κορνέλιους, Μαλής, Χουχούμης – Φλόρες, Βαρόνε (78’ Ντουάρτε) – Μεντόσα (60’ Βέργος), Ντίας, Μόρσεϊ (78’ Τσιγγάρας) – Καρέλης (60’ Ζέστεντ).