Ο Παναθηναϊκός 2-1 τον Ολυμπιακό αξιοποίησε το δώρο της υπεροψίας του Μαρτίνς

O Παναθηναϊκός έσπασε το αήττητο του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα, και με τη νίκη του 2-1 στη Λεωφόρο κάνει για τα καλά Ευρωπαϊκά όνειρα. Το ντέρμπι των αιωνίων, ήταν ειδικών συνθηκών, καθώς οι ερυθρόλευκοι είχαν το μυαλό τους στο ματς με την Αϊντχόβεν την Πέμπτη(17:55) στο Καραϊσκάκη και ο Πέδρο Μαρτίνς αντιμετώπισε με αλαζονεία το «τριφύλλι», πατώντας στη βαθμολογική διαφορά που πριν το ματς ήταν στους 19 βαθμούς.

Ο Ολυμπιακός έχοντας στην τσέπη του το πρωτάθλημα, δεν πάλεψε όσο έπρεπε το παιχνίδι με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι που το ήθελαν περισσότερο να φθάσουν στην κατάκτηση της νίκης που τους προσθέτει πόντους στη βαθμολογία , αλλά και το γόητρο.

Η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι ήταν αριστοτεχνικά στημένη στον αγωνιστικό χώρο κι εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν, κόντρα στους Πειραιώτες που έβαλαν αντίδραση μόνο στο φινάλε του ματς!

Με τον Παναθηναϊκό να δείχνει την αξία του σε ένα σπουδαίο ματς και τον κόσμο ν’ αναρωτιέται τι ομαδάρα θα μπορούσε να είχε φτιάξει απ’ την αρχή της σεζόν αν δεν είχε πουληθεί η φουρνιά του Δώνη, η νίκη δημιουργεί βάσιμες ελπίδες πως το τριφύλλι μπορεί να πάρει ξανά Ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Κορυφαίος του ντέρμπι ήταν ο Σανκαρέ με ασίστ και γκολ, από κοντά ο Μαουρίσιο αλλά και ο Βέλεθ για το τριφύλλι, με τον Μπουχαλάκη από την άλλη να είναι κορυφαίος του Ολυμπιακού και ο Σα να αποδεικνύεται μοιραίος για το λάθος του στο δεύτερο γκολ των “πράσινων”.

Μια σειρά από αήττητα σερί έσπασαν στη Λεωφόρο. Πρώτα το φετινό αήττητο του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα, το αήττητο του Πέδρο Μαρτίνς κόντρα στον Παναθηναϊκό, αλλά και το σχεδόν… δύο χρόνια εκτός έδρας αήττητο των Πειραιωτών!

Κακό ήταν κοουτσάρισμα από τον Μαρτίνς, ο οποίος δεν παράταξε ορθολογικά την ομάδα του στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και το “πλήρωσε”. Στους 57 βαθμούς και στην κορυφή παρέμεινε ο Ολυμπιακός, ανέβηκε τρίτος έστω και με ματς περισσότερο και με 41 βαθμούς ο Παναθηναϊκός.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με σαφή σκοπό να αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό και το κατάφερε στο 6ο λεπτό με τον Μαουρίσιο με καρφωτή κεφαλιά να ανοίγει το σκορ, μετά την εξαιρετική σέντρα του Σανκαρέ. Οι γηπεδούχοι πίεζαν ψηλά, εστιάζοντας σε Σεμέδο-Ανδρούτσο, και εμπόδισαν την κυκλοφορία της μπάλας στους ποδοσφαιριστές του Μαρτίνς. Όταν δεν έπιανε αυτό, οι παίκτες του Μπόλονι έφτιαχναν διπλή ζώνη άμυνας και έχοντας μοναδικό προωθημένο τον Καμπετσή.

Τα τρία δημιουργικά χαφ που επέλεξε στον άξονα ο Μαρτίνς, λόγω και της απουσίας του Εμβιλά, δυσκόλευε πολλές φορές τους Πειραιώτες στην πρώτη πάσα και στη σωστή ανάπτυξη. Ο Φορτούνης που έπαιζε στο πλάι ήταν αρκετά περιορισμένος και δεν έβρισκε χώρους να δημιουργήσει, με τον Ουμπιακό να δυσκολεύεται στο κάθετο παιχνίδι και να μην μπορεί εύκολα να χτυπήσει στο transition game. Μία φορά το κατάφερε, αλλά ο Βρουσάι μετά το τρομερό “άγγιγμα” του Μπουχαλάκη δεν κατάφερε να βρει εστία από θέση τετ-α-τετ, σπαταλώντας στο 18′ την ευκαιρία να φέρει από νωρίς το σκορ στα ίσα. Ένα πέσιμο του Χασάν δέκα λεπτά μετά δεν ήταν ικανό να «συγκινήσει» τον διαιτητή, με τον Ολυμπιακό να έχει τον έλεγχο αλλά να δείχνει αδυναμία στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου και τον εγκλωβισμένο Χασάν από τα αντίπαλα στόπερ να απειλεί στο φινάλε του ημιχρόνου αλλά χωρίς να βρει εστία.

Στο β’  μέρος οι γηπεδούχοι έδωσαν χώρο και μπάλα στον Ολυμπιακό, αλλά όντας καλά οχυρωμένοι στο δικό τους μισό του γηπέδου και με τους Σανκαρέ, Μαουρίσιο να κάνουν τρομερό ματς, να κόβουν και να… ράβουν στον άξονα, κέρδιζαν χρόνο! Οι φιλοξενούμενοι δεν πατούσαν καλά, ήταν στατικοί στην επίθεση και δεν μπορούσαν να απειλήσουν, με τον Μαρτίνς να ρισκάρει με τη συμπλήρωση μιας ώρας και έπειτα γυρίζοντας τη διάταξη σε 4-4-2 με δίδυμο στην επίθεση τους Χασάν-Ελ Αραμπί. Πάλι, όμως, όπως και στο προγούμενο διάστημα ο Ολυμπιακός δεν έπαιζε ορθολογικά, αφού είχε στο πλάι τους Σίλβα-Βαλμπουενά και έλειπε ο ποδοσφαιριστής που θα έπαιζε κοντά στην περιοχή και θα έδινε το απρόβλεπτο στην ομάδα.

Ο Χασάν στο 64′ σπατάλησε μια τεράστια ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσα όταν το τσιμπητό πλασέ του μέσα από την περιοχή πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι, ενώ πέντε λεπτά μετά ο Ελ Αραμπί δεν έκανε καλή κεφαλιά μετά τη “γλυκιά” σέντρα του Μπουχαλάκη. Τα λεπτά περνούσαν, ο Παναθηναϊκός συνέχιζε με την ίδια τακτική, δίνοντας δηλαδή μπάλα και χώρα στον Ολυμπιακό και ψάχνοντας αυτή τη μία φάση που θα του διεύρυνε το προβάδισμα. Την βρήκε στο 73ο λεπτό σε μια φάση-καρμπόν με αυτή του αγώνα με τον Ατρόμητο όταν ο Βέλεθ πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, ο Σα έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και ο Σανκαρέ πήρε το ριμπάουντ για το 2-0.

Ο Ολυμπιακός πλήρωνε τις ολιγωρίες στην άμυνά του, ο Παναθηναϊκός τις εκμεταλλευόταν και η πλάστιγγα έδειχνε να γέρνει υπέρ της ομάδας του Μπόλονι. Από το 80ο λεπτό και μετά, όμως, ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση και πίεσε ασφυκτικά τον αντίπαλό του. Στο 83΄ και μετά από φάση διαρκείας που θύμισε… γαλλικό μπιλιάρδο με πολλές σπόντες, ο Ελ Αραμπί σκόραρε από κοντά μειώνοντας το σκορ (2-1). Και λίγο αργότερα, ο Μασούρας λίγο έλειψε να μοιράσει… εμφράγματα! Ήταν το 89ο λεπτό όταν ο Έλληνας μεσοεπιθετικός βρέθηκε ολομόναχος στην περιοχή, αλλά έκανε άψυχο πλασέ και έδωσε την ευκαιρία στον Διούδη να διώξει με τα πόδια. Φάση η οποία ήταν και η τελευταία του αγώνα, αφού στα εναπομείναντα λεπτά δεν δημιουργήθηκε κάτι το αξιοσημείωτο, με τον Ολυμπιακό να τελειώνει το ματς με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μπα με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο Ρόμπερτ Μάντεν ήρθε από τη Σκωτία για το ντέρμπι και το διαχειρίστηκε άψογα.

Παναθηναϊκός (Λ. Μπόλονι): Διούδης, Μολό, Χουάνκαρ, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Αλεξανδρόπουλος (70′ Νιάς), Σανκαρέ, Μαουρίσιο, Ενγκμπακοτό (77′ Αϊτόρ), Ιωαννίδης, Καμπετσής (66′ Καρλίτος).

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Ρέαμπτσιουκ, Σεμέδο, Παπασταθόπουλος (56′ Μπα), Ανδρούτσος, Μπουχαλάκης, Καμαρά (76′ Μασούρας), Τιάγκο Σίλβα, Βρουσάι (46′ Βαλμπουενά), Φορτούνης (56′ Ελ Αραμπί), Χασάν (76′ Κάιπερς).