Ο Παναθηναϊκός άφησε δυο βαθμούς στα Γιάννινα(0-0) κι έχασε Χουάνκαρ ενόψει Ολυμπιακού

Ο Παναθηναϊκός έχασε σπουδαίες ευκαιρίες για γκολ, ο Ούγγρος Βαντ είδε αποβολή του Χουάνκαρ για αγκωνιά στον Περέα στο 81′ και οι πράσινοι άφησαν στους «Ζωσιμάδες» δύο βαθμούς στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των φετινών play-offs της Super League 1.

Το «τριφύλλι» ήταν καλύτερο είχε κλασικές ευκαιρίες για γκολ με τον Αϊτόρ στο 23’ και στο 62’, είχε δοκάρι σε προσπάθεια του Μαουρίσιο στο 31ο λεπτό, αλλά δεν κατάφερε να πάρει το «τρίποντο» που άξιζε.

Ο «Άγιαξ της Ηπείρου» που έφθασε σε τρίτη σερί ισοπαλία, απορρόφησε την πίεση στην επανάληψη αλλά είχε παθητικό ρόλο.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο ματς, πίεσε ψηλά τον αντίπαλό του, πήρε τη μπάλα και προσπάθησε να παίξει γρήγορα στο τρανζίσιον για να προηγηθεί.

Βλέποντας τον ΠΑΣ να τον περιμένει πίσω από την μπάλα, με τις γραμμές του κοντά, για να μην αφήνει κενούς χώρους και ψάχνοντας μια αντεπίθεση, αλλά χωρίς αντίκρισμα.

Οι «πράσινοι» είχαν την υπεροχή, τέσσερα κερδισμένα αλλά αναξιοποίητα κόρνερ, ένα σουτ του Μαουρίσιο, στο 12ο λεπτό και μια κεφαλιά του Βέλεθ στο 18’, αλλά όχι το… πολυπόθητο γκολ που θα τους έδινε το προβάδισμα.

Με τους γηπεδούχους να μετρούν μόνο μια προσπάθεια, το μακρινό σουτ του Καραχάλιου στο 19ο λεπτό που δεν ανησύχησε τον Μπρινιόλι.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να ελέγχει απόλυτα τον αγώνα, καταγράφοντας στο 23ο λεπτό την πρώτη του καλή ευκαιρία. Όταν Χουάνκαρ και Αϊτόρ συνδυάστηκαν ωραία, ο δεύτερος έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Λοντίγκιν!

Οκτώ λεπτά μετά, οι φιλοξενούμενοι έχασαν ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία για το 0-1, με τον Μαουρίσιο να σουτάρει μέσα από την περιοχή -μετά από γύρισμα του Αϊτόρ- αλλά να βλέπει την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Λοντίγκιν!

Το 45λεπτο έκλεισε με την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς να έχει μια ακόμα καλή φάση, με το σουτ του Βέλεθ στο 37’ να περνάει άουτ και τον ΠΑΣ να έχει την πρώτη του αξιόλογη στιγμή στο 45’, αλλά ο Μπρινιόλι ήταν σε ετοιμότητα στο σουτ του Πίρσμαν.

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν ανάλογο του πρώτου. Με τον Παναθηναϊκό να πιέζει και παράλληλα να μένει αρκετά ψηλά, προκειμένου να κλέψει μπάλες και να βρει το γκολ.

Ο Μαουρίσιο είχε την δυνατότητα να απειλήσει, στο 51’, αλλά η κεφαλιά του έξω από τη μικρή περιοχή ήταν αδύναμη για να προβληματίσει τον Λοντίγκιν. Στο 62ο λεπτό, ο Αϊτόρ έχασε μια ακόμα μεγάλη ευκαιρία για το 0-1, καθώς παρότι κατέβασε ωραία την μπάλα από το γέμισμα του Κώτσιρα, το τελείωμά του αριστερά της μικρής περιοχής πέρασε ψηλά άουτ!

Θέλοντας να… ανακατέψει την τράπουλα, ο Γιοβάνοβιτς έκανε διπλή αλλαγή στο 76’, περνώντας τους Χατζηγιοβάνη-Αλεξανδρόπουλο στο παιχνίδι αντί των Ιωαννίδη και Μαουρίσιο και τοποθετώντας τον Παλάσιος στην κορυφή της επίθεσης της ομάδας του.

Δεν βρήκε το επιθυμητό αποτέλεσμα ενώ, σαν να μην έφτανε αυτό, εκτός από τους δύο βαθμούς έχασε και τον Χουάνκαρ στο 80ο λεπτό. Με τον διαιτητή Βαντ να τον αποβάλλει με απευθείας κόκκινη κάρτα, σε μια φάση που… φτάνει μέχρι κίτρινη κάρτα, ενώ ο Κάργας δεν αποβλήθηκε αμέσως μετά, παρότι απώθησε βίαια τον Αϊτόρ!

Παιχνίδι δεν παίχτηκε ουσιαστικά, από εκεί και έπειτα, με το «τριφύλλι» πάντως να καταγράφει μια ακόμα καλή φάση στο 89’. Από την προσπάθεια του Παλάσιος στην κόντρα, αλλά τον Καραχάλιο να προλαβαίνει τον Χατζηγιοβάνη, απομακρύνοντας σε κόρνερ ενώ εκείνος ετοιμαζόταν να σουτάρει…

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Κάργας, Εραμούσπε, Πίρσμαν, Σνάιντερ (90’+6′ Λιάσος), Στάνκο, Καραχάλιος, Γκαρντάβσκι, Μορέιρα (56′ Λώλης), Περέα (89′ Παντελάκης).

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Ρούμπεν Πέρεθ, Μαουρίσιο (76′ Αλεξανδρόπουλος), Γκατσίνοβιτς (79′ Βιτάλ), Παλάσιος, Ιωαννίδης (76′ Χατζηγιοβάνης), Αϊτόρ (85′ Σάντσες).