Ο Παναθηναϊκός άγγιξε την ανατροπή αλλά ο διαιτητής Μπανκς δεν τον άφησε να την πετύχει 1-1 με τη Σλάβια

O Παναθηναϊκός άγγιξε την ανατροπή του 2-0 κόντρα στη Σλάβια, αλλά με κόντρα διαιτησία για μια ακόμη φορά έμεινε στο 1-1 και γνώρισε άδικο αποκλεισμό από τη συνέχεια των Ευρωπαϊκών του υποχρεώσεων.

Το «τριφύλλι» πάτησε τη Σλάβια, αλλά δεν υπολόγισε τους αστάθμητους παράγοντες. Η τύχη του γύρισε την πλάτη, ενώ και ο διαιτητής έπνιξε πέναλτι και αποβολή του τερματοφύλακα στο 40’.

Στη Λεωφόρο, ο Παναθηναϊκός, προηγήθηκε με 1-0 χάρη σε γκολ του Σπόραρ στο 58’ αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την υπέρβαση με τη Σλάβια να ισοφαρίζει στο 95’ με τον Τζουρέτσκα (1-1) και να παίρνει το εισιτήριο για τα νοκ άουτ του Conference League.

O Γάλλος Μπουκέ στην Πράγα χτύπησε τους πράσινους και το διαιτητικό έγκλημα ολοκλήρωσε ο ‘Αγγλος Πίτερ Μπανκς σήμερα.

Η Λεωφόρος ήταν «καμίνι» και οι παίκτες του Παναθηναϊκού μπήκαν με φοβερό πάθος από το πρώτο δευτερόλεπτο του αγώνα, φτάνοντας μία ανάσα από το γκολ μόλις στο 2ο λεπτό.

Η μπάλα, ωστόσο, έκανε τα,… δικά της και η προβολή του Σπόραρ από το μισό μέτρο, μετά από υπέροχη κάθετη πάσα του Μάγκνουσον και ανάλογη συρτή σέντρα του Χουάνκαρ, βρήκε το κάθετο δοκάρι της Σλάβια!

Το τριφύλλι είχε τον πλήρη έλεγχο του ματς, με τους Τσέχους να επιλέγουν πολλά «μαν του μαν» στη μεσαία γραμμή, με συνέπεια να δημιουργούνται χώροι στους δύο στόπερ της ελληνικής ομάδας (Σένκεφελντ-Μάγκνουσον) οι οποίοι λειτουργούσαν ως άτυποι πλέι μέικερ από την πίσω ζώνη.

Στο 20’ ο Παναθηναϊκός έφτασε και πάλι κοντά στο γκολ, μετά από έξοχο κλέψιμο με τάκλιν του Βαγιαννίδη κάτω από τη μεσαία γραμμή και ατομική ενέργεια του Αϊτόρ από δεξιά. Το πρώτο σουτ του Ισπανού εξτρέμ μπλοκαρίστηκε και το δεύτερο απόκρουσε ασταθώς ο Μάντους και κατόπιν απομάκρυνε ο Ούσου σε κόρνερ.

Η Σλάβια απώλεσε σημαντική ευκαιρία στο τρανζίσιον (30’) όταν ο Τραορέ εφόρμησε από δεξιά και έδωσε στον αμαρκάριστο Ντούντερα το σουτ του οποίου μέσα από την περιοχή πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μπρινιόλι.

Δύο λεπτά αργότερα, όμως, ο Παναθηναϊκός έχασε τεράστια ευκαιρία σε τετ α τετ του Σπόραρ από θαυμάσια κάθετη πάσα του Κώτσιρα. Ο Σλοβένος δεν έπεσε στο καθαρό κράτημα του Ούσου και πλάσαρε πέφτοντας, με τον τερματοφύλακα της Σλάβια να σώζει με τα πόδια!

Στο 40’ ο Αγγλος διαιτητής, Πίτερ Μπανκς, δεν υπέδειξε το πέναλτι στο «γκρέμισμα» του Σένκεφελντ, από τον ήδη κιτρινισμένο Μάντους που θα έπρεπε να αποβληθεί, μετά από εκτέλεση φάουλ του Αϊτόρ. Κάπως έτσι, άδικα και άδοξα, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα των ημιχρόνων χωρίς σκορ, παρά την ξεκάθαρη πράσινη κυριαρχία.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός πήρε αυτό που δικαιούνταν από το πρώτο ημίχρονο στο 58’, μετά από έξοχη συνεργασία Αϊτόρ-Χουάνκαρ και σέντρα ξυράφι του τελευταίου προς τον Σπόραρ, που με τρομερή προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα  (1-0) και έβαλε «φωτιά» στη Λεωφόρο!

Το τριφύλλι είχε ήδη κάνει κατάθεση ψυχής και συνέχιζε όσο του επέτρεπαν οι δυνάμεις από την υπερπροσπάθεια. Το ματς κρεμόταν από μία κλωστή και ο Γιοβάνοβιτς τα έπαιξε όλα για όλα μετά το 77’ με Σπόραρ και Ιωαννίδη και το σχηματισμό σε 4-4-2.

Στο 85’ ο Παναθηναϊκός άγγιξε το δεύτερο γκολ μετά από εκτέλεση φάουλ του Αϊτόρ και κεφαλιά του Καχαράμπα προς τα πίσω που υποχρέωσε τον τερματοφύλακα της Σλάβια να εκτιναχθεί στο δεξί του «παράθυρο» και να παραχωρήσει κόρνερ.

Η Σλάβια ωστόσο στο 95’ έφτασε στην ισοφάριση μετά από λάθος γύρισμα του Καμπετσή προς τον Μπρινιόλι που επέτρεψε στον Τζουρέτσκα να πλασάρει στα δίχτυα (1-1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς / 4-3-3): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ (55’ Κουρμπέλης), Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Αλεξανδρόπουλος (77’ Καμπετσής), Πέρεθ, Τσέριν, Βαγιαννίδης (77’ Ιωαννίδης), Σπόραρ, Αϊτόρ (88’ Καρλίτος).

ΣΛΑΒΙΑ ΠΡΑΓΑΣ (Γίντριχ Τρπισόφσκι / 4-3-3): Μάντους, Ντούντερα (82’ Μάζοπουστ), Ούσου, Καχαράμπα, Ντόρλεϊ, Τραορέ (61’ Σεβτσίκ), Τιεχί, Χόλες, Σραντς, Λινγκρ (62’ Ούσορ), Ολαγίνκα.